ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله فرهیختگان روز علم توسعه و صلح

سرمقاله فرهیختگان/ روز علم توسعه و صلح

فرهیختگان / « روز علم توسعه و صلح » عنوان یادداشت روزنامه فرهیختگان به قلم سیدفرهاد سجادی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

روز 19 آبان، در تقویم ما ایرانی‌ها روز «علم، توسعه و صلح» نامگذاری شده است. بجاست که در مورد رابطه این سه مقوله بگوییم که آیا در دنیای امروز علم در خدمت صلح است یا خیر؟ از قرن 17 و 18 میلادی که شروع عصر علم در کشورهای غربی است، به دلیل حاکمیت نگاه‌های پوزیتیویستی و اثبات‌گرایانه در علم؛ علم از اخلاق و فلسفه جدا شد، به عبارت دیگر در غرب یک انحراف تاریخی به وجود آمد که امروزه متفکران غربی نیز به آن اشاره کرده و معتقدند که در قرن 18 این انحراف باعث شد علم از پدر خود یعنی فلسفه جدا شود و نتیجه آن را در جنگ‌های جهانی اول و دوم دیده‌ایم.
اسلحه‌های پیشرفته و توسعه علم منهای جهت‌گیری‌های اخلاقی باعث شد که علم به بمب اتم تبدیل شود، فجایع هیروشیما، جنگ‌های جهانی و ویرانی‌های ناشی از آن باعث شد تا فیلسوفان و متفکران بار دیگر به این بیندیشند که آیا تکنولوژی و عقل ابزاری راه درستی را به سوی جلو انتخاب کرده است؟
آیا در جهت درستی حرکت می‌کند؟ بنابراین از نیمه دوم قرن بیستم مبانی علم امروز مورد شک قرار گرفت؛ هدف از علم ایجاد جامعه سالم، رفاه، برابری، آزادی و صلح برای ملت‌هاست. اگر قرار باشد از علم به‌عنوان ابزاری برای سلطه بر دیگران استفاده شود، با فلسفه و ذات علم در تضاد است.
آنچه امروزه در دنیا به‌عنوان یک سوال اذهان عمومی را به خود مشغول کرده این است که آیا امروزه علم در اختیار توسعه است؟ به این معنا که آیا بی‌توجهی به شیوه‌های طبیعی زندگی بشر، علم را ثمربخش خواهد کرد؟ به‌طور مثال در کشور کارخانه‌هایی وجود دارد که گردش حساب‌های آنها به چندین میلیارد تومان می‌رسد، اما تبعات زیست‌محیطی آن سالیانه به هزاران میلیارد تومان می‌رسد و باعث می‌شود کشور در مورد بعضی بیماری‌ها مقام اول را به خود اختصاص ‌دهد. بنابراین علم بدون توجه به توسعه نمی‌تواند علم واقعی باشد.
امروزه علم باید در خدمت صلح قرار بگیرد؛ یعنی جهانی بدون تسلیحات کشتارجمعی، یعنی نهادهای بزرگی که کارهای علمی انجام می‌دهند، سرمایه‌های ملی را به جای اینکه برای سلاح‌های جنگی و کشتار ملت هزینه کنند، برای صلح به کار ببرند. اگر هزینه‌هایی که برای تولید سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی در دنیا انجام می‌شود در خدمت رفع تبعیض از زنان و برای کمک به کشورهای جنوب که توسط همان سلاح‌ها از پیشرفت عقب مانده‌اند، قرار گیرد بسیاری از مشکلاتی که در این کشورها می‌بینیم ناشی از سلطه علم ابزاری است. امروز بحران‌های ناشی از علم بی‌هدف و سلطه‌گرا خاستگاه گروه‌هایی افراطی و تکفیری شده است؛ علم اگر هدف صلح و آزادی با خود نداشته باشد، جهنمی برای انسان‌ها درست می‌کند. فیلسوفی می‌گوید اگر انسان می‌خواست در آرامش زندگی کند نمی‌بایست در قرن بیستم زندگی می‌کرد. علم باید هدفش انسان و محافظت از فرهنگ‌ها و صلح باشد. علم بدون اینها می‌شود هیتلر و موسیلینی.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X