ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله شهروند تقابل منافع ملی و اختلافات سیاسی

سرمقاله شهروند/ تقابل منافع ملی و اختلافات سیاسی

روزنامه شهروند/ « تقابل منافع ملی و اختلافات سیاسی » عنوان یادداشت روز روزنامه شهروند به قلم محمود اشرفی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

تقابل منافع ملی و اختلافات سیاسی داخلی موضوع جدیدی نیست. اختلافات سیاسی همواره برای رقیبان خارجی بهترین فرصت برای اجرای برنامه‌های غیردوستانه بوده است. اکنون ایران به‌عنوان قدرت اول و نقطه تعادل استراتژیک منطقه فرصت نقش‌آفرینی پیدا کرده است. اما در همین هنگام فشار و سایه نامطلوب اختلافات داخلی بر گستره روابط فراملی ما سنگینی می‌کند. بر کشور‌های کرانه جنوبی خلیج فارس هراسی آزاردهنده چیره شده است. دلهره و هراس این کشور‌ها را به پیش گرفتن برنامه‌هایی نه تدافعی بلکه تهاجمی وادار ساخته است. تقویت نیروی هوایی عربستان ‌سعودی در راستای این تدابیر قرار دارد. این درحالی است که ما تمام توجهات خود را به انتخابات زمستان پیش‌رو معطوف کرده‌ایم. انتخاباتی که سرانجام برگزار می‌شود و گروهی برای یک دوره موقت به مجلس قانون‌گذاری می‌روند. اما آنچه در فراسوی آب‌های خلیج فارس می‌گذرد، ماجرایی است که تمامیت ارضی و منافع ملی ما را نشانه گرفته است. عربستان ‌سعودی برنامه تسلیحاتی خود را هماهنگ با سایر کشور‌های حوزه جنوبی خلیج فارس و از همه مهم‌تر در یک همگامی پنهان و ناگفته و نانوشته با اسراییل اجرا می‌کند. عربستان‌ سعودی از قابلیت‌های نیروی زمینی برخوردار نبوده و بیشترین تاکید را بر تجهیز نیروی هوایی خود دارد. در مورد سایر کشور‌ها نیز چنین وضعی وجود دارد. به‌طور مثال از کل جمعیت امارات متحده عربی تنها١٩ درصد اماراتی‌تبارند و بقیه کارگران خارجی‌اند. به همین علت شرکت کشور‌های کرانه جنوبی خلیج فارس در مناقشاتی همانند درگیری‌های یمن و ماجرای داعش در عراق و سوریه به صورت استخدام مزدور خارجی است. هر چند این تهدیدات امنیتی با توجه به قدرت نظامی و قابلیت‌های بسیار بالای زمینی ایران برکشور ما بی‌تاثیر است، اما نباید از آنها غافل شد. ایرانیان در طول تاریخ چند‌هزار ساله خود نشان داده‌اند که ملتی صلح‌طلبند اما در برابر تهدیدات خارجی از تمامیت ارضی و منافع ملی خود دفاع می‌کنند. جنگ تحمیلی ماجرای تجاوز و دفاع جانانه ایرانیان است. اما برکنار از صلح‌طلبی کشور ما، تهدیدات و سخنان بیهوده مقامات عربستان سعودی نباید بی‌پاسخ گذاشته شود. عربستان ‌سعودی چند روز پیش ٣ تن از اتباع ایرانی را اعدام کرد. این افراد درحالی اعدام شدند که زمان کمی از فاجعه منا می‌گذرد. این همزمانی آگاهانه و از روی عمد و درواقع دهن‌کجی به ملت بزرگ ایران بوده است. ماجرایی که گویا در ماجرای کشمکش بر سر انتخابات آینده کشورمان گم شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده