ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اطلاعات دولت ستیزی و انتخابات آینده مجلس!

سرمقاله اطلاعات/ دولت ستیزی و انتخابات آینده مجلس!

اطلاعات/ « دولت ستیزی و انتخابات آینده مجلس! » عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات نوشته ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

هر گرایش سیاسی که داشته باشید و طرفدار یا مخالف هر جناح سیاسی باشید و خود را اصلاح‌طلب یا اصولگرا بخوانید، در یک گزاره لاجرم اتفاق‌نظر دارید که مهم‌ترین رویداد سیاسی کشور، انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان است که تا ۴ ماه دیگر، اسفندماه به‌صورت سراسری انجام می‌پذیرد.
در این فاصله همه شخصیت‌ها چه در سطح استانی و محلی و یا کشوری، در صحنه‌های رقابت ظاهر می‌شوند و رد یا قبول نظر خود را از سیاسی تا اقتصادی و تا فرهنگی و اجتماعی بیان می‌کنند، می‌نویسند و افکار و برنامه‌های خود را به مردم نشان می‌دهند. پیش‌درآمد هر انتخاباتی چنین است و البته چندان امری غیرطبیعی هم نیست. اگرچه در این صحنه‌آرایی انتخاباتی مشکلاتی هم سر بر می‌آورد. از آن جمله کسانی خود را «بزک» می‌کنند و آنچنان به مردم می‌نمایانند که نیستند! توجیه‌پذیری به‌کارگیری چنین روشی را به تعریف انتخابات می‌کشانند که یک هدف بیشتر در آن نیست و آن کسب رأی مردم است! شاید از همین نگرش به انتخابات است که رقابت‌ها در آن را «مبارزه انتخاباتی» نامیده‌اند و در «مبارزه» هم کسب پیروزی هدف است و لاغیر!
هر جا که بروید، آسمان فصل رقابت یا مبارزات انتخاباتی به همین رنگ است با این تفاوت که در کشور ما، هنوز احزاب سیاسی جایگاهی ندارند و مهمتر از آن، ملاک افراد و عناوین سیاسی یا اجتماعی آنها با گرایش‌های گوناگون است.
در کشورهای که احزاب رسمیت و تعاریف مشخص همراه با ارائه برنامه دارند، معرفی نامزدها از درون این احزاب انجام می‌پذیرد و نقدها نه شخصی که براساس باور برنامه‌ها و تفاوت‌های آن‌ها شکل می‌گیرد. حضور احزاب در صحنه رقابت‌های انتخاباتی چند فایده مهم دارد از آن‌جمله که سطح آگاهی‌های مردم در دوره رقابت‌های انتخاباتی ارتقاء پیدا می‌کند. نقد گذشته، نقد تجربه می‌شود، راهکارها برای آینده‌ای بهتر با تصحیح اشتباه‌های گذشته ارائه می‌شود، اندیشه‌ورزی نامزدهای انتخاباتی براساس دانش و تجربه از سوی مردم محک می‌خورد. مردم مسئولیت‌پذیری منتخبان خود را می‌پذیرند و در نهایت به ادامه برنامه‌ها یا تجدیدنظر درباره آن‌ها رأی می‌دهند. در جمهوری اسلامی ایران، اصل انتخابات تجربه بسیار حساس و مهمی است. این جمله از بنیانگذار جمهوری اسلامی که «میزان رأی مردم است» انتخابات را اصلی‌ترین رویداد در مراحل گوناگون معرفی کرده است. اگر چه تلاش شد تا بعد از امام(ره) بر این اصل تبصره زده شود که رأی مردم «تزئین» است و نه «میزان»! اما تا اینجا همچنان باور همه بر میراث رهبری انقلاب اسلامی استوار مانده است.
از چند انتخابات در سال‌های اخیر بدعتی سر برآورده که امروز به روش غلط و البته خسارت‌بار در دوره انتخابات مبدل شده است و آن «دولت‌ستیزی» است. انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم که در آن در سراسر کشور، مردم با رأی خود می‌خواهند نمایندگان خود را به مجلس بفرستند. مجلس یا «قوه مقننه» در قانون اساسی یک بخش از ۳ قوه حاکم است. اما به‌جای نقد مجلس از یک دوره ۴ ساله در صحنه رقابت‌های انتخابات مجلس، دولت و شخص رئیس جمهوری محوریت پیدا کرده است و مخالف و موافق به‌جای ترسیم نگاه خود از مجلس آینده و معیارهای انتخاب نماینده مطلوب در مجلس شورای اسلامی، در رد یا قبول دولت و در پذیرش یا ستیز با رئیس جمهوری صحنه‌آرایی دوره رقابت انتخاباتی را در فاصله چند ماه آرایش می‌دهند. در حالی که براساس قانون دولت تنها مجری انتخابات از جمله انتخابات مجلس است. اما نقدها در دوره رقابت‌های انتخاباتی به‌جای نقد عملکرد مجلس، معطوف به کارنامه دولت شده است. «دولت‌ستیزی» در این روش غلط، ملاک تشخیص نامزد اصلح برای نمایندگی در مجلس آینده شده و رقابت‌ها براساس رد یا قبول آن محوریت پیدا کرده است. نقد مجلس کمتر دیده می‌شود و نقد فراکسیون‌‌های درون مجلس و رفتارهای نمایندگان در ۴ سال گذشته در صحنه رقابت‌های برای انتخابات و انتخاب آرایش جدید از مجلس جدید، دیده نمی‌شود. در رسانه‌ها و در اغلب مصاحبه‌ها در زمانی که رقابت‌های انتخاباتی آشکار شده است، عملکرد نمایندگان در مجلس محک نمی‌خورد. روابط دولت و مجلس در ۲ سال گذشته که روحانی برای کسب رأی اعتماد در تنظیم وزراء دولت به مجلس مراجعه کرد. لوایح پذیرفته شده یا رد شده از دولت در مجلس، نقد پرسش‌ها و استیضاح وزراء در مجلس، تعامل یا مچ‌گیری در مجلس و ده‌ها موضوع دیگر که کارنامه مجلس را نشان می‌دهد، موضوع روز در دوره رقابت‌های انتخاباتی و در فاصله چند ماه مانده به انتخابات مجلس نیست. اما هر روز با هر تیتر خبری، «دولت‌ستیزی» و اخبار و گزارش‌های انتقاد از دولت، آن‌ هم نقدهای منفی موضوع روز است و ترویج ادبیات دولت‌ستیزی، ملاک و معیار رقابت‌ها برای انتخابات مجلس در اسفند ماه شده است.
باقی می‌ماند مردم که صاحب رأی در انتخابات آینده‌اند و باید در این فضای آلوده، خود پاسخ این پرسش را برای آینده مجلس جدید و انتخاب نمایندگان خود پیدا کنند؛ نماینده دولت‌ستیز می‌خواهند یا هدایتگر و مسئول در آرایش قوه مقننه (مجلس) جدید که در رأس امور است؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده