ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله قدس کوتاهی دولت و مجلس درباره زندانیان ایرانی در ترکمنستان

سرمقاله قدس / کوتاهی دولت و مجلس درباره زندانیان ایرانی در ترکمنستان

قدس آنلاین/ « کوتاهی دولت و مجلس درباره زندانیان ایرانی در ترکمنستان » عنوان یادداشت روز در روزنامه قدس به قلم محمدحسین جعفریان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

گاهی اخباری می‌شنوم و سعی می‌کنم خود را «موضوع» آن تصور کنم و با خود فکر کنم اگر آن ماجرا برای من رخ داده بود، چه می‌کردم و چه حالی داشتم؟ گاهی پاسخ این پرسش خیلی تلخ است. پیشتر در همین ستون درباره اوضاع اسفناک زندانیان ایرانی در ترکمنستان نوشته‌ایم. بر اثر همان پیگیری‌های رسانه‌ای بود که طی سفر اسفندماه گذشته دکتر روحانی به «عشق‌آباد» توافقنامه انتقال محکومان میان دو کشور امضا شد. روال این است که این توافقنامه‌ها به امضای مجالس کشورها نیز می‌رسد، ما صدها زندانی در ترکمنستان داریم و آن‌ها شمار خیلی کمی در ایران. از این رو نگرانی اصحاب رسانه این بود که مجلس ترکمنستان نظر به این عدم تعادل، در این مسیر سنگ‌اندازی کند. اما آن‌ها در فاصله‌ای اندک از امضای توافقنامه توسط رئیس جمهورشان آن را تصویب کردند و برای بردن زندانیانشان از ایران عملاً اقدام کردند. در کمال حیرت و تأسف اما پس از گذشت هشت ماه از امضای این توافقنامه بسیار مهم که به سرنوشت صدها زندانی ایرانی و خانواده‌های آن‌ها مرتبط است، گویا هنوز طرحی توسط دولت برای تصویب به مجلس ارایه نشده و در سمت دیگر نیز سایت مشرق خبر داده که پیگیری‌های آن‌ها از کمیسیون اصل 90 مجلس نشان می‌دهد انگار مسأله زندانیان ایران در خارج کشور در اولویت آن‌ها نیست.
حالا خودتان را بگذارید جای آن چهارصد- پانصد زندانی ایرانی در ترکمنستان که هر روز را با چه رنج و فلاکتی در زندان‌های آنجا می‌گذرانند، خودتان را بگذارید جای خانواده‌های چشم به راه آن‌ها که گاه تا 10 سال است عزیزان خود را ندیده‌اند و از هر نظر دچار پریشانی و گرفتاری‌اند و بعد فکر کنید، دولت و مجلس محترم در یک همکاری چند ساعته و تصویب آن توافقنامه طی چند دقیقه در مجلس و توسط نمایندگان، می‌توانند هزاران سرنوشت را عوض کنند. اما ماه‌هاست که آن‌ها همچنان در زندان عذاب می‌کشند، خانواده‌هایشان ناله می‌کنند و کسی نیست همین مسأله ساده را در دولت و مجلس پیش ببرد و غایله تصویب آن را به پایان برساند.
مگر در دولت و مجلس کسی نیست مشکلات مردم را رصد کند و به مقام‌ها اطلاع دهد که با یک امضای آن‌ها چه خانواده‌ها که از فروپاشی نجات می‌یابند و چه پدرها که بعد سال‌ها سایه‌شان بر سر فرزندانشان می‌افتد؟ جالب است که یکی از خانواده‌های زندانیان نقل می‌کرد، ما به گلایه نزد سر کنسول ترکمن‌ها در مشهد رفتیم و شعار و اعتراض و اما ایشان گفت: بیایید زندانیان را ببرید. به دولتتان بگویید بیایند همه را ببرند! اتفاقاً ما بودجه لازم را برای نگهداری آن‌ها نداریم!
براستی در این کشور چه خبر است؟ باید فاجعه‌ای مانند «منا» رخ دهد و چند صد نفر این زندانیان خدای ناکرده آنجا کشته شوند تا همه به فکر بیفتند؟ آقایان دولت و آقایان مجلسی‌ها! با ارایه این موافقتنامه به مجلس و یک چکش آقای لاریجانی که تصویب شد، سرنوشت هزاران ایرانی را از بدبختی به خوشبختی تغییر می‌دهید. چرا تعلل می‌کنید؟ تصور کنید این خانواده‌ها وقتی می‌فهمند فقط گیر یک جلسه شما هستند و این بدبختی‌ها را به این دلیل متحمل می‌شوند چه حالی پیدا می‌کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X