ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش 10 برابری صادرات فرش به چین طی سال گذشته

افزایش 10 برابری صادرات فرش به چین طی سال گذشته

ایرنا/ رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: میزان صادرات فرش در پنج سال گذشته از کشورمان به چین 800 هزار دلار بود که این رقم در سال گذشته به هشت میلیون دلار رسید که امیدواریم این رقم نیز روز به روز افزایش یابد.

حمید کارگر روز سه شنبه در آیین افتتاحیه کارگاه آموزشی روسای اداره های فرش دستباف سراسر کشور در ارومیه افزود: در حال حاضر هنر صنعت فرش دستباف با تلاش هنرمندان قالی باف ایرانی به صورت کامل در دست کشورمان است و کشورهایی نظیر چین توان رقابت با ایران را ندارند.

وی با انتقاد از مرثیه سرایی برخی رسانه ها در خصوص از دست رفتن فرش دستباف کشورمان اضافه کرد: باید همه ما در راستای اعتلای نام ایران در این هنر صنعت ارزشمند تلاش کنیم که این امر با سیاه نمایی امکانپذیر نیست.

وی با ارائه آمار مقایسه ای در خصوص صادرات فرش دستباف به چین در پنج سال گذشته اظهار کرد: میزان صادرات فرش در پنج سال گذشته از کشورمان به چین 800 هزار دلار بود که این رقم در سال گذشته به هشت میلیون دلار رسید که امیدواریم این رقم نیز روز به روز افزایش یابد.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران همچنین با انتقاد از افرادی که درصدد کاهش قیمت تمام شده فرش دستباف هستند، ادامه داد: بخش قابل توجه این قیمت، دستمزد قالی بافان است که این امر نیز قابل کاهش نیست.

کارگر، توسعه هنر صنعت فرش را با توجه به ارزش افزوده مناسب آن گامی مهم در رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: در این بخش با 50 میلیون ریال می توان یک شغل ایجاد کرد در حالی که در صنایع و خدمات دیگر اینچنین نیست.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه به موضوع خشک شدن دریاچه ارومیه و لزوم توجه به اشتغال جایگزین در استان برای بهبود وضعیت این دریاچه پرداخت و افزود: این هنر صنعت می تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار در بین جوانان باشد که این امر نیز در تغییر اشتغال از کشاورزی بسیار تاثیرگذار است.

تقی کهوریان اضافه کرد: برای توسعه روزافزون فرش دستباف در آذربایجان غربی باید توجه ویژه ای نیز به فعالان این بخش داشته باشیم و ارزش افزوده آن را برای تولیدکنندگان و بافندگان بیشتر کنیم تا رغبت برای کار بیشتر و با کیفیت تر افزایش یابد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از فعالیت های حوزه فرش استان اظهار کرد: در حال حاضر 70 هزار نفر به صورت مستقیم در این بخش اقتصادی فعال هستند در حالی که کل صنعت استان در صورت فعالیت کامل، حدود 60 هزار نفر اشتغال را به خود اختصاص می دهد.

جعفر صادق اسکندری ادامه داد: هم اکنون نزدیک به 25 هزار نفر در حوزه فرش آذربایجان غربی مشمول بیمه تامین اجتماعی شده اند که امیدواریم این رقم افزایش یابد.

کارگاه آموزشی روسای اداره های فرش دستباف سراسر کشور تا پنجشنبه هفته جاری در ارومیه برگزار می شود.
آذربایجان غربی یکی از استان های فعال در حوزه فرش دستباف به شمار می رود که یکی از برندهای فرش این استان به نام ریزماهی خوی ثبت جهانی شده و یک برند دیگر به نام افشار تکاب نیز به ثبت ملی رسیده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده