ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا امیر عبداللهیان سفیر می شود؟

آیا امیر عبداللهیان سفیر می شود؟

میزان/ در روزهای اخیر گمانه زنی‌هایی پیرامون تغییر در پست معاونت عربی آفریقای وزارت امور خارجه و جابجایی حسین امیرعبداللهیان، در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح شده است؛ امیرعبداللهیان که در یکی دو سال اخیر به موازات تشدید بحران‌ها در منطقه غرب آسیا، نقش حساسی را در یاری رساندن به جبهه مقاومت از طریق رایزنی‌های سیاسی و دیپلماتیک ایفا کرده است، حالا امکان دارد کرسی خود را در وزارت امور خارجه تحویل فرد دیگری دهد و مطابق رسم مالوف در وزارت خارجه به یکی از سفارتخانه‌های ایران اعزام شود.

"در وزارت خارجه چرخش مسئولیت طبیعی است"؛ این واکنش محمد جواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان به گمانه‌زنی‌های مطرح شده پیرامون تغییر امیرعبداللهیان است؛ جابرانصاری سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در نشست خبری دوشنبه خود در مواجهه با سوالی پیرامون احتمال تغییر امیرعبداللهیان واکنشی مشابه مافوقش اتخاذ کرد و گفت:" تغییر پست‌ها در وزارت خارجه امری طبیعی است و هیچ کسی نه سخنگو، نه وزیر و نه معاونان، پست‌های ابدی در وزارت خارجه ندارند؛ در طول هر سال و به ویژه فصل تابستان تعداد قابل توجهی از مدیران ارشد ما به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی اعزام می‌شوند و مورد آقای امیرعبداللهیان موردی جدا از تغییر و تحولات و گردش‌های طبیعی در وزارت خارجه نیست".

همچنین ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با خبرنگار یکی از روزنامه‌های داخلی که خواستار توضیح وی در قبال خبر احتمال تغییر امیرعبداللهیان شده بود، ماندن چندین ساله یک دیپلمات در سمتی در وزارتخانه متبوعش را امری غیرطبیعی قلمداد کرد و گفت: "من خودم که ده سال معاون وزیر بودم غیر طبیعی بود. هر کسی دو یا سه سال معاون است و بعد چند سال به ماموریت می رود و این جابه جایی طبیعی است".

ظریف که نیروهای خود را سرمایه های وزارت خارجه می داند، در همان مصاحبه این را هم گفت که " من حاضر نیستم این سرمایه ها را از دست بدهم و حتی در برخی موارد بیش از حد هم صبر کردم برای اینکه هر سرمایه ای را به جای اینکه کنار بگذارم جابه جا کنم. اگر من تغییراتی در وزارت خارجه بدهم برای تقویت وزارت خارجه خواهد بود".

از برآیند سخنان وزیر امور خارجه و سخنگوی دستگاه دیپلماسی چنین استنباط می‌شود که به احتمال زیاد، امیرعبداللهیان کرسی خود در معاونت عربی آفریقای وزارت خارجه را به فرد دیگری تحویل خواهد داد و به عنوان سفیر در یکی از کشورهای منطقه معرفی خواهد شد؛ باید منتظر ماند و دید که آیا جانشین امیرعبداللهیان می‌تواند همچون او در مساعدت و معاضدت سیاسی محور مقاومت توفیق یابد؛ بویژه آنکه در روزها و ماه‌های آینده با توجه به تحولات میدانی حادث شده در جبهه مقاومت، کارزار سیاسی آبستن فعل و انفعالات زیادی خواهد بود.

براساس این گزارش، پیش‌تر نیز لابی ضد ایرانی نایاک و برخی از سران کشورهای عربی در واکنش به مواضع انقلابی «امیر عبداللهیان» معاون وزارت خارجه خواهان برکناری وی شده بودند.

گفتنی است، حسین امیرعبداللهیان به عنوان معاون امور عربی و آفریقای وزیر خارجه رابطه نزدیکی با سردار سرلشکر قاسم سلیمانی دارد. به طوری که وی اولین مسئول ایرانی بود که گزارش‌های رسیده در خصوص مجروح شدن "فرمانده نیروی قدس" در حلب را تکذیب کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X