ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازتاب سفر نخست وزیر ایتالیا به ایران در رسانه های بین المللی

بازتاب سفر نخست وزیر ایتالیا به ایران در رسانه های بین المللی

ایرنا/ سفر 'متئو رنتزی' نخست وزیر ایتالیا و هیات 250 نفری همراه وی به تهران روز سه شنبه بطور گسترده در رسانه های منطقه ای و بین المللی بازتاب داشته و تحلیلگران اقتصادی و رسانه ای از این سفر به عنوان یکی از دستاوردهای برجام و دوران پساتحریم یاد کردند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از تهران به ارایه خط اعتباری و ضمانت سازمان صادرات ایتالیا برای افزایش صادرات آن کشور به ایران پرداخت.
براساس این گزارش، سازمان صادرات ایتالیا 'ساچه' امروز در بیانیه ای اعلام کرد که همزمان با دیدار رنتزی از ایران، 'کاسا دپوزیتی ا پرستیتی' نهاد دولتی وام دهنده این کشور خط اعتباری به ارزش 4 میلیارد یورو برای شرکت های سازنده زیرساخت های نفت و گاز و حمل ونقل ایران، درنظر می گیرد و ساچه این وام ها را تضمین خواهد کرد.

بر اساس بیانیه ساچه، یک خط اضافی اعتباری به ارزش 800 میلیون یورو برای فعالیت های کوچک و متوسط شرکت های ایتالیایی در ایران، ارایه خواهد شد.
شبکه خبر جهانی بی بی سی انگلیس نیز به دیدارهای نخست وزیر ایتالیا با حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی و دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران پرداخت.
این پایگاه خبری، بدون اشاره به جزییات دیدار نخست وزیر ایتالیا با مقام معظم رهبری و رییس جمهوری، سفر رنتسی به ایران را نخستین سفر یکی از نخست وزیران ایتالیا به ایران طی حدود 15 سال گذشته خواند که این بار در راس یک هیات بزرگ 250 نفری از جمله وزیر آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، معاونان چند وزارتخانه دیگر، مدیران شرکت نفتی 'انی'، چند بانک و شرکت بیمه و تعدادی موسسه و شرکت صنعتی و تجاری ایتالیایی به ایران سفر کرده و موفق شده است با بالاترین مقامات ایران دیدار و گفت وگو کند.

به گزارش بی بی سی، رنتسی نخستین رهبر یکی از قدرت‌های عمده اقتصادی اروپاست که از زمان به دست آمدن توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی و گروه ١+٥ و لغو تحریم های بین‌المللی، به ایران سفر می‌کند.
پایگاه خبری 'ایرانیان مقیم انگلستان' نیز ضمن پرداختن به جزئیات این سفر، آن را زمینه ساز مناسبات ایران و ایتالیا در دوران پسا برجام و پساتحریم خواند و افزود: نخست وزیر ایتالیا در این سفر می‌کوشد ایتالیا را به شریک تجاری شماره یک ایران در اروپا بدل کند. این درحالی است که این کشور دومین شریک تجاری مهم ایران در اروپا محسوب می‌شود.
این پایگاه خبری با اشاره به امضای حدود 30 سند در سفر دکتر روحانی به ایتالیا و امضای 7 سند در سفر رنتزی به ایران، این اسناد را زمینه ساز گسترش مناسبات دوجانبه اقتصادی و همچنین ورود سرمایه‌گذاری و فناوری ایتالیا به ایران خواند.

شبکه خبر یورو نیوز نیز ضمن برجسته کردن حضور 250 نفر همراه نخست وزیر ایتالیا در تهران، افزود: رنتزی به دنبال احیای حضور اقتصادی ایتالیا در ایران است چراکه قبل از تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور، رم اولین شریک تجاری ایران در اروپا محسوب می شد.

این شبکه خبری با اشاره به میزان مبادلات تجاری سالانه ایران و ایتالیا که قبل از اعمال تحریم ها به رقم 8 میلیارد دلار رسیده بود و در دوران تحریم به 1.8 میلیارد دلار کاهش یافت، افزود: با به سرانجام رسیدن توافق هسته ای میان ایران و قدرت های بزرگ، سفرهای دوجانبه مقامات بلندپایه اروپایی و ایرانی آغاز شد چرا که دولت ایران اعلام کرده است قصد دارد به کمک شرکای اروپایی اش به نوسازی و گسترش شبکه ریلی، جاده ای و حمل و نقل هوایی بپردازد و به دنبال توسعه سرمایه گذاریهای خارجی در صنایعی همچون خودروسازی است.
شبکه تلویزیون سی ان ان آمریکا نیز در گزارشی از ابوظبی، روابط ایران و ایتالیا را دیرینه خواند و این سفر را نخستین دیدار یک رهبر کشور غربی پس از برداشته شدن رسمی تحریم ها از ایران توصیف کرد.
این پایگاه خبری با اعلام این که ایران بازاری با 80 میلیون مصرف کننده است که ایتالیا تلاش دارد (در پی برداشته شدن تحریم ها) به آن راه یابد، پیش بینی کرد که طی این ملاقات دو روزه رنتزی در مجموع 18 تفاهمنامه بین دو طرف به امضا برسد.

تلویزیون فارسی صدای آمریکا گفت: دولت روحانی می خواهد با گسترش روابط اقتصادی با دیگر کشورها بویژه کشورهای مهم اروپایی زمینه ورود سرمایه های خارجی به ایران را فراهم کند؛ سرمایه هایی که برای اجرای پروژه های مختلف و دستیابی به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال اهمیتی حیاتی دارد.

صدای آمریکا سه شنبه شب در گزارشی با اشاره به این مطلب افزود: 'متئو رنتزی' نخست وزیر ایتالیا همراه با هیاتی 250 نفره شامل تعدادی از وزرا، مقامات اقتصادی، مدیران ارشد بانک های عمده ایتالیایی، تجار و صاحبان صنایع به تهران سفر کرده است.

دیدار نخست وزیر ایتالیا از ایران اولین سفر رییس دولت یک کشور مهم اروپایی به ایران بعد از توافق هسته ای زمستان گذشته و پاسخی است به دعوت و دیدار حسن روحانی که بهمن ماه گذشته به ایتالیا سفر کرده بود.
ایران و ایتالیا در چند دهه گذشته روابط تجاری گسترده ای داشتند، هر چند که تحریم های هسته ای باعث کاهش آن شده بود اما با این حال ایتالیا که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا است، از نخستین کشورهای اروپایی بود که پس از لغو برخی تحریم ها به سرعت روابط اقتصادی اش را با ایران از سر گرفت.

روز سه شنبه در اولین ساعات سفر دو روزه نخست وزیر ایتالیا به ایران، مقامات دو کشور در حضور روحانی و رنتزی، 7 سند و یادداشت تفاهم در زمینه های علمی و فناوری، گردشگری، محیط زیست و راه آهن امضا کردند.
در سفر سال گذشته روحانی به ایتالیا هم 30 سند همکاری در بخش هایی مانند حمل و نقل بازرگانی و کشاورزی امضا شد که ارزش آن حدود 17 میلیارد یورو اعلام شد.

صدای آمریکا افزود: روحانی روز سه شنبه ابراز امیدواری کرد که با اجرای این اسناد، زمینه ورود سرمایه و فناوری از ایتالیا به ایران فراهم شود.
روزنامه 'لارپوبلیکا' ایتالیا نیز در تارنمای خود با عنوان «دیدار رنتزی در تهران با روحانی؛ پایان تحریم، گامی تاریخی، اسلام تروریسم نیست»، نوشت : پس از سفر رئیس جمهوری ایران در ماه ژانویه گذشته به رم، اکنون نخست وزیر ایتالیا، نخستین فرد میان متحدان غربی است که پس از برجام که به تحریم ها پایان داد، به تهران سفر کرده است.

لارپوبلیکا نوشت: صادرات نفت برای ایران در اولویت قرار دارد. هدف تهران بازگشت به صادرات نفتی است.
این روزنامه افزود: مبارزه علیه تروریسم نیز موضوع سفر دو روزه رنتزی به ایران است. ایران با یادآوری همکاری ها در افغانستان و عراق از نقش خود در خط مقدم مبارزه علیه تروریسم دفاع کرد. اما تضاد عربستان سعودی می تواند منجر به بی ثباتی بیشتر در خاورمیانه شود.
شبکه خبری دولتی 'رای نیوز' ایتالیا نیز با مضامین مشابه با عنوان 'آغاز ماموریت دو روزه رنتزی در ایران' اعلام کرد: هدف از این سفر، توسعه بیشتر مناسبات دیپلماتیک با یک کشور کلیدی در خاورمیانه و همچنین تسریع در روابط اقتصادی در دوران پسا تحریم است.

این شبکه افزود: ایران یک کشور با قدرت بالقوه عظیم است. به عقیده موسسه ساچه ، پایان تحریم ها می تواند منجر به افزایش صادرات ایتالیا تا سه میلیارد یورو به ایران بشود.
این شبکه ایتالیایی نوشت: دولت ایران به دنبال جذب 30 تا 50 میلیارد یورو سرمایه گذاری خارجی در سال برای رسیدن به اهداف رشد اقتصاد کلان است.
این رسانه در پایان افزود: چشم اندازهای مربوط به بخش بانکی بسیار مهم است چرا که ایران تاکنون خارج از مدارهای بین المللی نگه داشته شده بود و به همین جهت 'مدیوبانکا' ایتالیا، در این سفر رنتزی را همکاری می کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده