ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استخراج گسترده نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به رغم رکود بازار

استخراج گسترده نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به رغم رکود بازار

ایسنا/ کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت تولید خود جهت پر کردن شکاف ناشی از عدم سرمایه گذاری در پروژه های جدید در سایر نقاط جهان هستند.

به نقل از بلومبرگ، شاید در وضعیت فعلی که دنیا با مازاد عرضه نفت مواجه است، سخن گفتن از کمبود نفت کمی عجیب به نظر برسد، اما شرکتهای نفتی معتبر دنیا در حال کاهش هزینه های خود برای دومین سال متوالی هستند و این امر موجب شده تا نیل آتکینسون، تحلیلگر آژانس بین المللی انرژی نسبت به سورپرایزهای احتمالی امنیت نفتی در آینده ای نه چندان دور هشدار دهد.

پروژه های جدید بسیار کمی از سوی شرکتهای نفتی غیردولتی در دستور کار قرار گرفته اند. انتظار می رود در ادامه سالهای دهه جاری سالانه 1.2 میلیون بشکه از تولید میادین موجود نفت جهان کاسته شود. میادین جدیدی که قرار است امسال و سال آینده تولید خود را آغاز کنند، نتیجه سرمایه گذاریهای صورت گرفته در زمان نفت 100 دلاری هستند.

افت سطح فعالیتهای حفاری به خوبی کاهش سرمایه گذاری شرکتها در اکتشافات جدید را نشان میدهد. اگر حفاری نشود طبیعتا نفتی هم استخراج نخواهد شد.

موسسه پیکرهاگز هفته گذشته آمارهای بین‌المللی خود از میزان حفاریهای نفتی را بروزرسانی کرد. این آمارها نشان داد که تعداد سکوهای حفاری نفت مجددا کاهش شدیدی داشته و در فاصله ماههای فوریه و مارس 12 درصد کاهش یافته است. ماه گذشته در کشورهایی که از سوی این موسسه رصد می‌شوند، 1551 سکوی حفاری فعال بوده که کمترین رقم از سپتامبر 1999 تاکنون بوده و در مدتی بیش از یک سال، افتی حدودا 60 درصدی را تجربه کرده است.

اما در یک منطقه از جهان فعالیتهای حفاری با قدرت ادامه دارد، تا ظرفیت مورد نیاز برای زمانی که بار دیگر تقاضا مجددا از عرضه پیشی می گیرد، وجود داشته باشد. 3 کشور در شبه جزیره عربستان، یعنی عربستان، کویت و امارات حفاریهای خود را تقریبا در سطوح بی سابقه ای ادامه می دهند.

میزان حفاری در این سه کشور در سال 2015 به بالاترین رقم دستکم در 20 سال گذشته رسید و همچنان حفاریها با همین قدرت و قوت ادامه دارد. توسعه میدان نفتی شیبح عربستان تا ماه ژوئن موجب افزایش 250 هزار بشکه تولید این کشور خواهد شد، در حالی که تولید از میدان خوریس هم تا پایان سال 2017 به میزان 300 هزار بشکه افزایش پیدا خواهد کرد. شرکت آرامکو می گوید این اقدامات توسعه ای به ریاض اجازه خواهد داد تا تولید در میادین قدیمی اش را که همچنان دارای ظرفیت تولید بیش از 12 میلیون بشکه در روز هستند کاهش دهد.

کویت و امارات حتی اهدافی بلندپروازانه تر در سر دارند. کویت قصد دارد ظرفیت تولید خود را تا پایان سه ماهه سوم 5 درصد افزایش دهد و از 3 میلیون بشکه فعلی تا سال 2020 به 4 میلیون بشکه برساند. ابوظبی نیز ظرفیت تولید خود را از حدود 3 میلیون بشکه فعلی به 3.5 میلیون بشکه تا سال 2017 خواهد رساند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده