ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

۸ اثر تاریخی در حوضه شمال و شمال غربی رودخانه سیروان شناسایی شد

۸ اثر تاریخی در حوضه شمال و شمال غربی رودخانه سیروان شناسایی شد

مهر/ بررسی‌های باستان شناختی فشرده در حوضه شمالی و شمال غربی رودخانه سیروان موجب شناسایی ۸ اثر تاریخی از جمله قلعه سلین و گورستان اسلامی قلعه سلین شد.
حنان بحرانی پور سرپرست هیات کاوش این منطقه گفت : در محدوده موردمطالعه آب سیروان از دوشاخه تشکیل شده که در شمال و شمال غربی از دامنه‌ی ارتفاعات کوسالان گذشته و در شمال شرق و جنوب از دامنه‌ی ارتفاعات شاهو عبور می‌کند. این دو شاخه پس از پیوستن به هم با عنوان آب سیروان جریان پیدا می‌کنند.

وی افزود: در نتیجه بررسی‌های باستان‌شناختی به صورت فشرده در حوضه آبگیر سد داریان و در محدوده مذکور، تعداد هشت اثر شامل قلعه سلین، گورستان اسلامی قلعه سلین، تپه پاسگاه، گورستان روستای نوین، محوطه ده کهن عباس آباد، پل قدیمی عباس آباد، گورستان وشکه دشت شناسایی شد.

بحرانی پور تصریح کرد:محوطه مورد کاوش ده کهن عباس آباد و گورستان خشکه رود است. محوطه ده‌کهنه واقع برسطح پشته‌ای طبیعی با بستر صخره‌ای در شیب دامنه جنوبی ارتفاعات کوسالان قرار دارد و در حال حاضر در سطح محوطه بقایا و آثار معماری خُشکه‌چین از سنگ لاشه و قلوه سنگ قابل مشاهده است.

به گفته وی در نتیجه‌ی کاوش محوطه‌ی ده کهنه و باتوجه به مطالعات ساختاری و معماری خشکه‌چین، این محوطه به عنوان کمپ یا استقرارگاه موقت در مدت زمان محدود، مورد استفاده بوده است.

او در ادامه گفت :از دیگر محوطه های کاوش، می توان به گورستان تاریخی وشکه دشت اشاره کردکه بر روی شیب دامنه‌ی شمالی ارتفاعات شاهو و در جانب جنوبی رودخانه‌ی سیروان قرارگرفته است. در مجموع دو ترانشه در ابعاد ۱۰ در ۱۰ متر در شیب شمالی گورستان و در برش دیواره‌ی جنوبی جاده‌ی منتهی به روستای اسپه‌ریز مورد کاوش قرار گرفت.

بحرانی پور تصریح کرد: در مجموع در نتیجه کاوش گورستان وشکه دشت، تعداد ۱۶ گور مورد شناسایی قرار گرفت که از این تعداد، پنج گور به طور موردی کاوش و پس از انجام مراحل نمونه‌برداری توسط متخصص انسان‌شناس، تمامی قطعات اسکلت هر گور پس از انجام مراحل مستند نگاری، جمع‌آوری و برای مطالعات تکمیلی به آزمایشگاه منتقل شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X