ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابراز تاسف «بان کی مون» از احکام صادره علیه خبرنگاران الجزیره در مصر

ابراز تاسف «بان کی مون» از احکام صادره علیه خبرنگاران الجزیره در مصر

تسنیم/ دبیر کل سازمان ملل متحد امروز یکشنبه از احکام صادره توسط دادگاه مصر علیه ۳ خبرنگار شبکه الجزیره انگلیسی مبنی بر ۳ سال حبس، ابراز تاسف عمیق کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، بان کی مون ضمن ابراز تاسف عمیق از احکام حبس صادره علیه 3 خبرنگار شبکه الجزیره قطر، مسئولان مصر را به ضرورت صدور احکامی متناسب با حمایت از آزادی بیان که در قانون بین المللی بر آن تاکید شده است، فراخواند.
وی بر ضرورت احترام مصر به تکثرگرایی و آزادی های اساسی برای تحقق ثبات و رفاه در کشور تاکید کرد.
دادگاه مصر دیروز طی حکمی محمد فهمی دارای تابعیت کانادا، باهر محمد و پیتر گریست تبعه استرالیا که هر سه خبرنگار شبکه الجزیره هستند، به 3 سال حبس محکوم کرد.
فهمی پیش از صدور این حکم، گفت که محاکمه آنها از ابتدا یک قضیه سیاسی بوده و اگر عدالت وجود داشت آنها باید تبرئه می شدند.
این سه خبرنگار در دسامبر 2013 بازداشت شده و به انتشار اطلاعات کذب به منظور حمایت از جماعت اخوان المسلمین رئیس جمهور عزل شده مصر متهم هستند.
در ژوئن 2014 دادگاه طی حکم اولیه محمد فهمی و پیتر گریست را به 7 سال حبس و باهر محمد را به 10 سال حبس محکوم کرد اما در ژانویه گذشته دادگاه استیناف این حکم را به دلیل عدم وجود ادله کافی درباره اتهامات، لغو و خواستار محاکمه مجدد روزنامه نگاران شد.
این در حالی است که پیتر گریست تبعه استرالیا به موجب قانون در فوریه گذشته به کشور خود بازگردانده شد و در حال حاضر به صورت غیابی محاکمه می شود.
از سوی دیگر وزارت خارجه مصر امروز یکشنبه سفیر انگلیس در قاهره را به دلیل اعتراض شدید وی به احکام صادره علیه خبرنگاران شبکه الجزیره انگلیسی، احضار کرد.
بر اساس این گزارش، وزارت خارجه مصر امروز «جان کاسون» سفیر انگلیس در قاهره را احضار کرد تا مراتب اعتراض خود به اظهارات وی درباره احکام صادره علیه متهمان باند «الماریوت» از جمله 3 خبرنگار شبکه الجزیره انگلیسی را به وی ابلاغ نماید.
وزارت خارجه مصر تاکید کرده است که اعتراض سفیر انگلیس به این احکام دخالتی غیر قابل قبول در امور قضایی مصر است و با عرف دیپلماتیک و قواعد مربوط به سفیر یک کشور خارجی که ماموریت آن تقویت روابط دو طرف است، در تضاد می باشد.
سفیر انگلیس گفته بود که احکام صادره اعتماد به اقداماتی که مصر برای تحقق ثبات و اجرای حقوق مطابق با قانون اساسی مصر انجام می دهد، می کاهد.
سخنگوی وزارت خارجه مصر در این باره اظهار داشت که مهم اعتماد ملت مصر به پاکی و استقلال دستگاه قضایی است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده