ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک کارشناس مسائل اسرائیل: سیاست عربستان نسبت به ایران در جهت تامین منافع تلاویو است

یک کارشناس مسائل اسرائیل: سیاست عربستان نسبت به ایران در جهت تامین منافع تلاویو است

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

عربستان در این فضای مشوش منطقه ای به تقابل با ایران پرداخته و در یمن عراق و سوریه به عنوان جبهه ضد ایران فعالیت کرده و ائتلاف سازی می کند. در واقع روش عربستان هم سو با منافع رژیم صهیونیستی است وسیاست خصمانه عربستان نسبت به ایران در جهت تامین اهداف منافع اسراییل است
سلمان رضوی، کارشناس ارشد و تحلیلگر حوزه اسراییل شناسی و رژیم صهیونیستی در گفت وگوی با شفقنا به زمینه های نفوذ رژیم صهیونیستی در کشورهای منطقه بویژه کشورهای اسلامی پرداخت.


در حال حاضر رژیم صهیونیستی با چند درصد و یا چه تعداد از کشورهای جهان دارای رابطه رسمی است که این رژیم را به رسمیت می شناسند؟
اگر نفوذ را به معنای رابطه رسمی بگیریم ازحدود ۱۹۵ کشور جهان حدود ۱۵۰ کشور، اسراییل را به رسمیت شناختند واز ۵۷ کشور اسلامی تعدادی از آنها رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناختند مانند ترکیه، اردن، مصر و قطر که اخیراعلنی شده است و عمده کشورهایی که هنوز با اسراییل رابطه رسمی ندارند به حدود ۴۰ کشور می رسد.
ازسال ۱۹۴۸ م که رژیم صهیونیستی اعلام موجودیت کرد ابتدا و به طور عمده توسط آمریکا و اروپایی هایی ها و به تدریج کشورهای تحت نفوذ آمریکا مانند آمریکای لاتین و آفریقا رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناختند.
در دهه ۹۰ با فروپاشی شوروی سابق و شروع روند سازش و صلح و قرار داد اسلو و عقب نشینی اسراییل از نوار غزه در سال ۲۰۰۵ ، ۶۰ کشور جدید این رژیم را به رسمیت شناختند و در حال حاضر حدود ۱۵۰ کشوربا این رژیم ارتباط دارند که بیشتر شامل کشورهای آسیایی و افریقایی هستند .
نوع رابطه رژیم صهیونیستی با کشورهای مختلف اعم از آمریکایی، آسیایی، اروپایی و آفریقایی در چه سطحی تعریف می شود؟
روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای مختلف بسته به توان و ظرفیت آن کشورها متفاوت است به طورر مثال رابطه اسراییل با هند و ترکیه امنیتی است و در زمینه خرید تسلیحاتی انجام می شود ودر واقع اولین رابطه با هرکشوری ابتدا با رابطه اقتصادی شروع می شود.
از سوی دیگر بعضی کشورهای حاشیه خلیج فارس با اسراییل رابطه اقتصادی دارند اما علنی نیست و مرحله بعدی رابطه با رژیم صهیونیستی رابطه سیاسی به طورعلنی یا پنهان است و مرحله نهایی رابطه اسراییل با کشورها امنیتی و نظامی است در واقع کشورهایی به حد رابطه امنیتی سیاسی با این رژیم می رسند که روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را پشت سر گذاشته باشند .
در یک دسته بندی رژیم صهیونیستی با بعضی از کشورها رابطه درجه یک دارد، مانند آمریکا و کشورهای اروپای غربی ، با بعضی از کشورها رابطه متوسط دارد و رابطه اش استراتژیک نیست و تنها به دنبال کسب منافع اقتصادی از طریق فروش تسلیحات است مانند کشورهای هند و ترکیه.
همچنین رابطه رژیم صهیونیستی با برخی از کشورها به دلیل کسب نظر آنها برای کسب آرا در سازمان ملل است که این هدف در رابطه با کشورهای آفریقایی تعریف می شود آن هم به جهت تعداد بالای این کشورها که سرمایه عظیمی در عرصه تقابل دیپلماتیک با کشورهای مخالف که کشورها اسلامی هستند تلقی می شود.
رابطه اسراییل با کشورهای اروپا شرقی مانند روسیه رابطه ای مبتنی بر روابط اقتصادی و ملاحظات دو جانبه هست، در واقع نمی شود با یک نگاه روابط اسراییل را با کشورهای مختلف تقسیم بندی کرد بلکه بسته به انواع منافع روابط متفاوت است.
سطح رابطه و نفوذ رژیم صهیونیستی در کشوری مانند عربستان سعودی چگونه است و در چه سطوحی روابط متقابل اعم از علنی و یا پنهان بین آنها وجود دارد؟
اسراییلی ها شدیدا به دنبال رسمیت شناخته شدن رژیم صهونیستی در جهان هستند و به دنبال کشورهایی که هنوزاین رژیم را به رسمیت نشناختند،هستند که شامل عربستان و برخی ازکشورهای خاورمیانه مانند سوریه، عراق، پاکستان و افغانستان می شود،اسراییل از هراهرمی برای جلب نظر این کشورها و عادی سازی روابط با آنها استفاده می کند .
به طور مثال در روند اسلو و مذاکرات مادرید که به توافق غزه اریحا منجر شد اسراییل در همین راستا ۳۰ کشور را با خود همراه کرد، این توافق مبنی بر خروج اسراییل از غزه اریحا بود که خیلی از کشورها را با رژیم صهیونیستی همراه کرد.
عربستان هم در این وادی ذکر شده و به دنبال تلاش اسراییل برای کسب مشروعیت از طریق این کشورها به دنبال عادی سازی روابط است.
نکته دیگر مربوط به تحولات و رقابت های منطقه است که در ۶ سال اخیر در قالب بیداری اسلامی بوجود آمده است ،هر چند که ابتدای بیداری اسلامی نوک این روند به سمت اسراییل بود اما این حرکت را منحرف کردند تا تبدیل به یک بحران داخلی شود و در عرصه منطقه ای عاملی برای اختلاف کشورها شود.
عربستان در این فضای مشوش منطقه ای به تقابل با ایران پرداخته و در یمن عراق و سوریه به عنوان جبهه ضد ایران فعالیت کرده و ائتلاف سازی می کند. در واقع روش عربستان هم سو با منافع رژیم صهیونیستی است وسیاست خصمانه عربستان نسبت به ایران در جهت تامین اهداف منافع اسراییل است و هم منفعت شدن طبیعی آنها را به سمت اقدامات مشترک پیش می برد، به طوری که طی چند ماه اخیر چند ملاقات علنی بین نمایندگان آنها صورت گرفته است.
روابط اقتصادی اسراییل با کشورهایی مثل مصر، اردن و ترکیه تعریف می شود اما روابط با عربستان سعودی منحصرا در باب اقتصادی نیست بلکه بیشتر هم گرایی سیاسی و امنیتی بین این دو رژیم وجود دارد که خیلی مهم تر از روابط اقتصادی است.
به طور مثال رژیم صهیونیستی عربستان را برای سرکوب یمنی ها حمایت می کند و هر دو تلاش می کنند تنگه باب المندب را برای منافع مشترکشان امن نگه دارند و در سطح تحولات منطقه هم گرایی سیاسی بین عربستان و اسراییل وجود دارد.
نفوذ رژیم صهیونیستی در کشوری مانند آذربایجان چه سابقه ای دارد و این رژیم چه منافعی در آذربایجان دارد؟
از جمله کشورهایی که بعد از فروپاشی شوروی بوجود آمدند کشور آذربایجان است. روابط اسراییل با کشورها تجزیه شده از شوروی عمدتا به دهه ۹۰ بر می گردد ودر آن زمان رقابت منطقه ای بین ایران و ترکیه وجود داشت و اسراییل در جرگه حامیان ترکیه قرار گرفت و ترکیه و اسراییل روابط سیاسی داشتند و به همین دلیل اسراییل راحت تر توانست درآذربایجان نفوذ کند و از سوی دیگر دولت آذربایجان دارای سیاست های سکولاریستی و پان ترکیستی بود که زمینه های نزدیکی با ایران را تضعیف می کرد، بنابراین مثلث اسراییل، ترکیه و آذربایجان در مقابل مثلث ایران، ارمنستان و یونان بوجود آمد و حیطه نفوذ اسراییل در آذربایجان افزایش پیدا کرد .
اسراییلی ها به خاطر خصومت با ایران از هر ابزاری استفاده می کنند، یکی از پایگاه های مهم انها در منطقه آذربایجان است که مرز زمینی و دریایی با ایران دارد به طوری که در بحث ترور دانشمندان هسته ای ایران این کشور به واسطه و سکویی در ترور این دانشمندان تبدیل شد.
از آنجا که رابطه آذربایجان با اسراییل رسمی است، شیعیان این کشور با محدودیت هایی روبرو هستند و این نفوذ اسراییل در قالب اقلیت های یهودی در آذربایجان است که اغلب سازمان دهی می شوند واین اقلیت ها رابطه نزدیکی با سفارت اسراییل دارند. بنابراین یهودی های صهیونیست از یک سو با نفوذ فزاینده روبرو اند و شیعیانی که با ایران رابطه دارند تحت ظلم هستند و قدرت مانور شیعیان کم است.همچنین روابط نظامی بین اسراییل و آذربایجان قوی است و این کشور از تکنولوژی نظامی اسراییل بهره می گیرد.
نفوذ رژیم صهیونیستی در کشورهای افریقایی بویژه سودان و نیجریه تا چه حد و چگونه است؟
در باب نیجریه باید بگویم این کشور یکی از کشورهای تولید کننده نفت دنیا و عضو اوپک و پرجمعیت ترین کشور افریقایی است که حدود ۶۰ درصد جمعیت آن مسلمان هستند و پتانسیل بالایی برای نقش آفرینی در جهان اسلام دارد از سوی دیگر نفوذ ایران در نیجریه و حضور شیعیان در این کشور زمینه های ایجابی و سلبی برای اسراییل بوجود آورده تا پشت تحولات اخیر نیجریه که منجر به بازداشت رهبری شیعیان شیخ زکزاکی و شهادت هزاران نیجریه ای شد دست اسراییل را به وضوح دید.
درکشور سودان نیز درگیری بین مسیحیان جنوب سودان با سودان مرکزی پس از چندین دهه منجر به تاسیس سودان جنوبی شد که یکی از حوزه های نفوذ اسراییل است.
رژیم صهیونیستی اولین رژیمی بود که سودان جنوبی را به رسمیت شناخت و آنها نیز متقابلا رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناختند که روابط امنیتی قابل ملاحظه ای دارند.
منطقه دارفور درغرب سودان واقع است که اسراییل در این منطقه نفوذ دارد اما سودان مرکزی همواره در حوزه مقاومت و ایران قرار داشته و از فلسطینی ها حمایت می کند و فلسطینی ها نیزدولت سودان را پشتوانه خود می دانند و برخی از کنفرانس های اخوان المسلمین و حماس در خارطوم سودان بر گزار می شود که در خط مقابل اسراییل است.
به لحاظ موقعیت استراتژیک سودان کنار دریا سرخ واقع شده و رابطه دریایی با اسراییل دارد و به عنوان یکی از مقرها و کانال های ارسال تسلیحات برای فلسطینی ها قلمداد می شود به طوری که حملات نظامی اسراییل علیه مراکز نظامی سودان به این بهانه انجام شده که قرار بوده تجهیزات نظامی به دست فلسطینی ها برسد.
به نظر شما چه رابطه ای میان گروه های تروریستی بویزه گروهک بوکوحرام با رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
اسراییل از هر گروهک و دسته ای برای تامین منافع خود استفاده می کند. تمام گروهک های تروریستی مانند بوکوحرام ،داعش و النصره فلسفه وجودی انها براین است دولت سوریه و عراق را نابود کنند که به نفع اسراییل است. هر گروهک تروریستی تا زمانی که منافع اسراییل را به خطر نیاندازد و موجب شکاف و تفرقه در کشورها اسلامی باشد مورد حمایت اسراییل است پس گروهک بوکوحرام نیز توسط اسراییل حمایت می شود.
در زمینه نفوذ پنهان اسراییل در کشورها منطقه و راه های نفوذ این رژیم توضیح دهید؟
یکی از ابزارهای اسراییل برای گسترش نفوذ در کشورها استفاده از اقلیت های یهودی است که در راستای منافع اسراییل مورد استفاده قرار می گیرند در کشورهای ترکیه، مصر وعراق عمده کشورهای اسلامی هستند که رژیم صهیونیستی از اقلیت های یهودی به طورمستقیم و غیر مستقیم بهره می گیرد.
موضوع دیگر اقتصاد است. اسراییل با برخورداری از تکنولوژی بالای صنعتی در عرصه کشاورزی و اقتصادی به عنوان دارنده یک برگه برنده در قالب شرکت های غربی به کشورهای مختلف ورود پیدا می کند .
شرکت های چند ملیتی یا اروپایی و امریکایی در کشورها اسلامی غالبا دارای سهامداران یهودی و صهیونیستی هستند که با نفوذ اقتصادی خود از منابع این کشورها به نفع رژیم صهیونیستی بهره برداری می کنند.
افزایش شکاف میان کشورهای اسلامی قاعده ای است که رژیم صهیونیستی به نفع خود از آن استفاده می کند به ویژه هرکشور اسلامی که مخالف اسراییل باشند و درگیر بحران داخلی و منطقه ای باشد محل استفاده و تامین اهداف اسراییل است.
حمایت کشورهای اروپایی و امریکا از رژیم صهیونیستی چگونه است؟
نقش کشورهای غربی مانند فرانسه، انگلیس و آلمان به شیوه ای است که هر کدام کارویژه ای داشتند . کار ویژه انگلیس تاسیسی بود، فرانسه اتمی و آلمان کار ویژه اقتصادی دارد به طوری که آلمان حدود ۱۰۰ میلیارد دلار به اسراییل کمک اقتصادی کرده است. همچنین در این میان آمریکا به لحاظ حمایت ها و کمک های مالی نظامی سیاسی و اقتصادی از رژیم صهیونیستی مقام اول را دارد و برخی از کشورهای اروپایی را جهت حمایت های بیشتر از رژیم غاصب قدس مورد خطاب قرار می دهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده