معاون آبفا: آب دریا به خراسان وسیستان‌بلوچستان منتقل می‌شود

معاون آبفا: آب دریا به خراسان وسیستان‌بلوچستان منتقل می‌شود

ایسنا/ معاون برنامه‎ریزی شرکت آبفا کشور گفت: قرار است آب دریا را از فواصل دور برای مصرف این استان‎ها به این شهرها انتقال دهیم که این مبحث به بخش مدیریت تقاضا برمی‎گردد.

مهندس قانع در مراسم افتتاح ایستگاه پمپاژ چشمه گلستان خرم‎آباد بیان کرد: هفته دولت بهانه خوبی است که هر سال یادی از دو اسوه شهید رجایی و باهنر کنیم و امروز در این ایام دولت به پاس خدمات آنان پروژه‎های زیادی را به بهره‎برداری می‎رساند.

وی با اشاره به اهمیت آب گفت: این عنصر امروز در کشور به چالش بزرگی تبدیل شده و رئیس جمهور نیز بر آن تاکید فراوان دارند؛ خشکسالی‎های پی در پی و مستمر به مشکل بزرگی تبدیل شده و نتیجه این شده در شهری چون خرم‎آباد بخواهیم قطره قطره آب چشمه‎هایش را جمع کنیم.

قانع ادامه داد: امروز کاهش بارندگی‎ها را داریم و از 250 میلی‎متر به 203 میلی‎متر در مدت متوسط 15 ساله رسیده‎ایم که باید عمق حساسیت موضوع را حس کنیم.

معاون برنامه‎ریزی و توسعه شرکت مهندسی آبفا کشور گفت: باید برای تامین آب شرب و صنعت تمهیداتی اندیشیده شود و دولت نیز در برنامه ششم توسعه این موضوع را به عنوان برنامه خاص در نظر گرفته و توجه ویژه‎ای به آن معطوف داشته است.

وی افزود: مقام معظم رهبری نیز تأکید ویژه‎ای روی موضوع آب دارند. پرداختن به بحث آب نه تنها این مقوله بلکه بقیه بخش‏‎ها را نیز تحت تاثیر قرار می‎دهد. قانع خاطرنشان کرد: قرار است تمهیداتی در برنامه ششم اندیشیده شود که از این چالش با سربلندی خارج شویم تا دغدغه‎ای از جانب آب نداشته باشیم.

معاون شرکت آبفا کشور یادآور شد: این شرکت مسئول عرضه آب است و در این زمینه آب را استحصال و به صورت سالم در اختیار مردم قرار می‎دهد.

وی از طرح کریدور شرق برای تامین آب استان‎های خراسان رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: قرار است آب دریا را از فواصل دور برای مصرف این استان‎ها به این شهرها انتقال دهیم که این مبحث به بخش مدیریت تقاضا برمی‎گردد.

قانع تصریح کرد: همزمان با افتتاح ایستگاه پمپاژ چشمه گلستان چندین پروژه دیگر در کشور اجرایی می‎شوند که باعث طولانی‎تر شدن خطوط آبرسانی می‎شود. تلاش شده برای هر شهر و استان در حوزه مدیریت مصرف آب، شرکت آبفا ورود پیدا کنند.

معاون برنامه‎ریزی شرکت آبفا کشور با اشاره به قوانین این حوزه، اظهار کرد: باید قوانین خاصی برای این حوزه تبیین شود که بتوان با آنها مصرف آب را بهتر مدیریت کرد.

وی بیان کرد: همچنین علاوه بر این کارها باید بحث فرهنگ و اصلاح الگوی مصرف را ارتقا داد کما اینکه رسانه‎ها تا به حال خوب عمل کرده‎اند. باید بیشتر به این موضوع پرداخته شود.

قانع اظهار کرد: با پروژه‎هایی که تا به حال در لرستان اجرایی شده‎اند خوشبختانه این استان به سربلندی از چالش‎های کمبود آب خارج شده و تا امروز کمترین مشکل در حوزه آب شهری را داشته است.

معاون برنامه‎ریزی و توسعه شرکت مهندسی آبفا کشور با اشاره به پروژه آبرسانی کاکارضا به خرم‎آباد گفت: برای این پروژه باید در بحث تکمیلی به جمع‎بندی برسیم تا به بهره‎برداری برسد. اعتبار آن از دبی تا پایه رودخانه از 3 میلیارد و 500 میلیون تومان به 9 میلیارد و 400 میلیون تومان رسیده و حوضه آبریز نیز از 3 میلیارد و 600 میلیون تومان به بیش از 4 میلیارد رسیده که 29 درصد رشد داشته است.

وی از 121 طرح اولویت‎دار در کشور خبر داد و افزود: پروژه کاکارضا جزء 7، 8 طرح اول است؛ شاخص‎های استان نسبتاً مناسب بوده و برای پیگیری پروژه‎ها باید از منابع غیردولتی و بخش خصوصی نیز استفاده شود کما اینکه استفاده از روش BOT در زمینه فاضلاب موثر بوده است.

قانع با اشاره به اقدامات شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: این شرکت نیز شاخص‎های بهره‎مندی روستایی آن دو سه درصد از کل کشور بالاتر بوده و نزدیک به 80 درصد است. در کل کشور این شاخص 76 درصد است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون آبفا: آب دریا به خراسان وسیستان‌بلوچستان منتقل می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

تبلیغات
X