این سه اخلاق ما را اهل جهنم می‌کند

این سه اخلاق ما را اهل جهنم می‌کند

قدس آنلاین/ جهنم جایگاه بدکاران و پرده دران محضر الهی است که در آیات قرآن و نیز روایات معصومین علیهم السلام در پاسخ بدی های انسان وعده داده شده است، آنچنان که خداوند متعال در آیات 21 و 22 سوره مبارکه نباء می فرماید: «دوزخ در کمین باشد؛ منزلگاهى براى سرکشان».
امیرمومنان علی (ع) می فرمایند: «بترسید از آتشى که ژرفایش بسیار است و گرمایش شدید و عذابش نو به نو. سرایى است که در آن رحمتى نباشد و دعا و خواهشى در آن شنوده نشود و اندوهى در آن زدوده نگردد.»
همان حضرت می فرمایند: « بدانید که این پوست نازک را یاراى آتش نیست؛ پس به خود رحم کنید، شما در مصیبت ها و گرفتاری هاى دنیا آتش را آزموده اید. آیا دیده اید که وقتى یکى از شما خارى به بدنش مى خلد، یا به زمین مى خورد و خونى مى شود و یا شن هاى داغ، پایش را مى سوزاند، چگونه بیتابى مى کند؟! پس، چگونه خواهد بود، اگر میان دو لایه آتش، همبسترِ سنگ و همدمِ شیطان باشد؟!»

**جالب آنکه روایات چرایی افتادن انسان در ورطه جهنم را نیز تصریح کرده اند.
رسول خدا (ص) در این باره می فرمایند: «جهنم را درى است که کسى از آن وارد نمى شود، مگر آن که با معصیت خدا خشم خود را فرو نشانده است.»
و از نبی مکرم اسلام (ص) است که: « سه خوى از اخلاق دوزخیان است: تکبر، خودپسندى و بداخلاقى.»
همچنین، امام صادق (ع) فرموده اند: «سه خوى است که اگر در مرد باشد، باکى نیست که بگویى او دوزخى است: خشونت و بزدلى و بخل. و سه خوى است که اگر در زن باشد، پروایى نیست که بگویى او دوزخى است: بى حیایى، بزرگ منشى و فخر فروشى.»
همچنین حضرت رسول (ص) می فرمایند: «هر تندخوىِ خشنِ مغرورِ گردن فرازِ حریصِ خسیسِ بى خیر، اهل دوزخ است و اهل بهشت ، مستضعفان بى پناهند.»

به تصریح آیات و روایات طعام و خوراک دوزخیان نیز بسیار دردناک و گزنده است آنچنان که خداوند متعال در آیات 6 و 7 سوره مبارکه غاشیه می فرماید: «براى دوزخیان خوراکى جز ضریع (خار خشک سمّى) نیست، که نه چاق کند و نه گرسنگى را باز دارد».
پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «ضریع چیزى است در دوزخ همانند خار، که از [گیاه] صبر زرد، تلخ تر است و از مردار، بدبوتر و از آتش، داغ تر. خداوند آن را «ضریع» نامیده است.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «این سه اخلاق ما را اهل جهنم می‌کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X