ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عرضه کتاب «زن مخلوق وحدت‌آفرین» در تونس

عرضه کتاب «زن مخلوق وحدت‌آفرین» در تونس

فارس/ کتاب «زن مخلوق وحدت‌آفرین» اثر لطیفه الاخضر از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منتشر و در تونس توزیع شد.
در این کتاب نقادانه و منتقدانه به وضعیت زن که به صورت علمی و دانشگاهی و با رویکردی تاریخی و دینی ارایه شده است.
نویسنده با استفاده از 46 منبع عربی از جمله «اتحاف» ابن ابی الضیاف و «طبقات الکبری» ابن سعد و «تجدید الفکر الدینی فی الاسلام» محمد اقبال و «الکفایه فی علم الروایه» خطیب بغدادی و «تفسیر المنار» رشید رضا و محمد عبده و ... و 50 منبع فرانسوی، مباحث مربوط به تساوی حقوق زن و مرد را از منظر مذاهب سنی و شیعی مورد بررسی قرار داده است، با انتقاد از افراطی‌گرایی دینی مباحث مهم ذیل را مورد توجه قرار داده است:
زن مسلمان و زوایای پنهان تاریخی، تعبیرات وحدت‌بخش و تعبیرات وحدت‌آفرین، زن از نگاه ابن جوزی و ابن ابی الضیاف و رشید رضا، ادوات وحدت‌آفرینی برای مرد، تخیل و تقدس و ظاهرانگاری در اثبات برتری مردان، فقه الرجال، حدیث ضد زنان، مخاطب‌های قرآنی در دو عصر حاضر و آینده (حجاب و فشارهای مبتنی بر آن)، زن در دو میدان وحی و تفسیر، زن و دیوار تقدس و رسوبات گذشته و تناقضات عصر حاضر.
نویسنده در کتاب خود، قرن پانزدهم میلادی را عصر جرأت و شهامت شروع برداشت‌های متفاوت پیرامون زن دانسته و می‌نویسد: «در آغازین اسلام و تا حیات پیامبر (ص) آیات قرآن و نگاه جامع ایشان (ص) به درک حقیقی از زن به عنوان عنصری فعال در جامعه که می‌توانست نقش وحدت‌آفرین داشته باشد، مانع از قرائت‌های مختلف از زن می‌شد و نزول آیات محکماتی که بیان‌کننده ایمان و تقوا به عنوان عنصر مشترک میان دو جنس زن و مرد در ارزش‌گذاری‌ها بود، همواره مبنای قضاوت قرار می‌گرفت؛ ولی از قرن دوم هجری به بعد تا اواخر قرن پنجم، برداشت‌های فقهی متنوع علیرغم آنکه در بسیاری از مواقع مدافع حقوق زن بود ولی گرایش عمده‌اش به سوی حمایت از مردان محسوس‌تر می‌نمود».
کتاب «زن مخلوق وحدت‌آفرین» نوشته لطیفه الاخضر، وزیر فرهنگ تونس و استاد تاریخ معاصر دانشگاه‌های این کشور در 145صفحه در فروشگاه‌های کتاب تونس عرضه شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده