ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمایه‌گذاری ملی ناچیز در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

سرمایه‌گذاری ملی ناچیز در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

دنیای اقتصاد/ عضو شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: سهم سرمایه‌گذاری ملی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) در سال 1394 از بودجه کل کشور 3/ 0 درصد و در بودجه عمومی 2 درصد است. سعیدرضا عاملی دربرنامه تلویزیونی «روی خط» افزود: با این سهم بسیار ناچیز اتفاق بزرگی در کشور رخ نمی‌دهد و باید اهتمام جدی‌تری به این موضوع مهم شود. این سهم در کشورهای پیشرفته بین 17 تا 34 درصد است که آنها در تلاش هستند این مقدار را به 25 تا 40 درصد برسانند. عاملی، پدیده فضای مجازی را پدیده‌ای نوظهور دانست و گفت: تعداد ابزار متصل به اینترنت در سال 1984 میلادی یک هزار دستگاه بود که این تعداد در سال 2013 به 10 میلیارد شیء متصل به اینترنت رسیده است.

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور تاکید کرد: به انجام پیمایش ملی در خصوص نحوه استفاده از شبکه‌های ارتباطی تلفن همراه در سال گذشته، گفت: 79 درصد برای ارتباطات خانوادگی و 68 درصد به منظور کسب اطلاعات از این فناوری استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه فقط 3 درصد داده‌های این فناوری داده‌های فساد و آسیب‌زا است، اظهار کرد: باید برای این درصد توان گذاشته و آن را کنترل کنیم. ما نمی‌توانیم خودمان را از این فناوری پیشرفته جدا کنیم. وی مهم‌ترین هدف استراتژیک در حوزه فضای مجازی را یکپارچه‌سازی در سیاست‌گذاری، نظارت، ارزیابی و اجرا اعلام و تاکید کرد: هر استانی برای خودش سازکار و سامانه دولت الکترونیک ایجاد می‌کند. رویکرد دولت باید ایجاد نظام یکپارچه سازوکار مربوط به خدمات مردم باشد و استان‌ها هم باید از آن استفاده کنند.

وی افزود: متاسفانه یکپارچگی در اجرا، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی نداریم و به همین دلیل نیز معمولا منابع خودمان را هدر می‌دهیم. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به وزارت فناوری فضای مجازی تبدیل شود.دامنه حوزه فضای مجازی گسترده و ابعاد جدید پیدا کرده است و وزارتخانه‌ای باید بتواند زیرساخت‌ها، نرم‌افزار، برنامه و محتوای این کار را فراهم کند.

عاملی با اشاره به اینکه 30 شورا در سازمان برنامه و بودجه موظف به تدوین برنامه ششم توسعه هستند، گفت: از این تعداد فقط یک شورا برای فناوری اطلاعات و ارتباطات است در حالی که همه شوراها باید در دو فضای واقعی و مجازی برنامه‌ریزی کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده