ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قلیان‌ها با توتون سمی قاچاق، چاق می شوند

قلیان‌ها با توتون سمی قاچاق، چاق می شوند

مهر/ ابر غلیظی از مه دود قلیان چهره هاشان را پوشانده و بزرگتر از آنچه هستند به نظر می رسند. دختر و پسرشان هم فرقی ندارد پک های عمیق و حلقه های دود و خود نمایی در عمق بیشتر پک ها، حلقه های هنری بیرون دادن و خنده های سرمستانه از دقایقی به ظاهر خوش. غافل از خطرات پنهان و آشکار بیماری های تنفسی و پوستی و هپاتیت و خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی، سکته، عقیم شدن، افزایش فشار خون، مشکلات بارداری، بیماری های لثه، بیمارییهای دندان، مسدود شدن شریان‌ها، زخم معده و آب‌ مروارید چشم و خیلی چیزهای دیگر که به طور خزنده فرهنگ و سلامت و وقت و جوانیشان را یک جا به هوا می فرستد.
قدش به زحمت به باجه سیگار فروشی می رسد اما با ژستی بزرگسالانه سیگاری خارجی درخواست می کند نامی می برد و پول را پرداخت می کند و تمام.... . کسی چه می داند او چند سال دارد و سیگار قاچاقی که یواشکی دود می کند چه بر سر سلامت امروز و فردایش می آورد؟

آمارها ناامید کننده است
نبود نظارت بر ورود سیگارهای خارجی و توزیعش در تمام زوایای شهر و پخش توتون های معطر قاچاق در فروشگاههای تخصصی! قلیان و سیگار در خیابانها، بیش از فرهنگ سرا و کتابفروشی و مواد غذایی سالم و ارگانیک، زنگ خطری است که هیچ گوشی برای شنیدنش وجود ندارد.
آمارهای توزیع و مصرف توتون و سیگار، گویی اسرار مگویی هستند که هیچ مسئولی حاضر به بیان دقیق آن نیست و به راحتی از پاسخگویی شانه خالی می کنند.

بر اساس آمار منابع گوناگون بالغ بر ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر در ایران سیگاری هستند و کارشناسان از کاهش سن مصرف سیگار در ایران به مرز ۱۱ سالگی خبر می دهند. همچنین، برآورد شده سالانه حدود ۶۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود که اگر این رقم را بر ۲۰ تقسیم کنیم، معادل سه میلیارد و ۲۵۰ میلیون پاکت سیگار می شود که۲۵ میلیارد نخ واردات رسمی، ۳۵ میلیارد نخ تولید داخل و سایر سیگارها قاچاق وارد می شود.

جالب است بدانیم کاغذی که در سیگارهای مصرفی در کشور سوزانده می شود، بیش از مقدار کاغذی است که برای ۴۵ میلیون دفتر شصت برگ لازم است.
در روز های پایانی سال گذشته مدیر عامل شرکت دخانیات طی یک کنفرانس خبری از سهم ۲۵ درصدی قاچاق در سیگار مصرفی کشور خبر داده و اعلام کرده بود: سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از گردش مالی سیگار در کشور نصیب قاچاقچیان می‌شود همچنین مصرف سرانه سیگار در ایران ۸۵۵ نخ است.
به گفته نجفیان مصرف سرانه سیگار در ایران حداقل ۶۵ میلیارد نخ عنوان می‌شود.
از سوی دیگر طبق اعلام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در کشور مصرف کننده مواد دخانی هستند. همچنین آمار سال ۱۳۹۳ گمرک ایران نشان می دهد حدود ۳۰ هزار تن انواع توتون و تنباکو به ارزش تقریبی ۱۸۰ میلیون دلار وارد کشور شده است.

توتون در تولید سیگار و تنباکو در مصرف قلیان کاربرد دارد. در حال حاضر عمده مصرف تنباکو در ایران مربوط به تنباکوی معسل می شود که بخش زیادی از آن وارداتی است. شرکت دخانیات ایران نیز تنباکوی زرد طلایی را تنها برای داخل تولید می کند.
در حال حاضر شرکت دخانیات ایران ۶ هزار هکتار اراضی تحت کشت توتون (با تولید حدود ۱۰هزار تن) در استان‌های گلستان، مازندران، گیلان، کردستان و آذربایجان غربی و ۱۱۰۰هکتار اراضی برای کشت تنباکو در استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، فارس، مرکزی و بوشهر را در اختیار دارد.

لزوم نظارت و قوانین قوی برای کنترل مصرف دخانیات
گزارش مطالعاتی مرکز تحقیقات، پیشگیری و کنترل دخانیات نشان می دهد ۲۳ درصد سیگاری ها حداقل یکبار در هفته قلیان مصرف می کنند و این رقم در غیرسیگاری ها ۲۵ درصد است و به این معنی است که حتی غیرسیگاری ها در حال مصرف بیشتر قلیان هستند و به سمت اعتیاد به آن پیش می روند.
تنباکوهای مصرفی معطر که همگی خارجی بوده و تحت نظر اداره کل دخانیات کشور هم توزیع نمی شوند، با انواع مواد شیمیایی و اسانس میوه ترکیب شده و به اسم توتون میوه‌ای فروخته می شوند، این مسئله بیماری زایی دود آن را چند برابر می کند. تحقیقات نشان داده است کشیدن قلیان همانند سیگار می تواند اعتیاد آور باشد.
دکتر قاسمی متخصص گوش و حلق و بینی به مهر می گوید: مصرف کنندگان قلیان، به طور متوسط حدود ۵۰ تا ۲۰۰ پک می زنند و هر پک حاوی نیم لیتر دود بیماری زاست که بسته به میزان عمق دم در حرکت دادن آب قلیان اثرات متفاوتی دارد. حجم دودی که از طریق قلیان وارد بدن می شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.
به گفته این پزشک جراح و متخصص، مواد سمی حاصل از سوختن زغال به دود آن افزوده می شود که به همین دلیل بیماری زایی دود حاصل از کشیدن قلیان به‌مراتب از دود سیگار بیشتر می شود.
وی می گوید: هر پک قلیان ۴۰ برابر یک پک سیگار، ریه و مجاری تنفسی را آزرده و آلوده می کند. البته این دلیلی برای تایید سیگار نیست چرا که در دود سیگار نیز چهار هزار ترکیب شیمیایی شناخته شده وجود دارد که ۵۰ مورد آن به شدت سمی و کشنده هستند.
به گفته دکتر قاسمی تمامی این ۵۰ ماده سمی هنگام کشیدن قلیان نیز تولید شده و ترکیبات شیمیایی سرطان‌زایی هم که از زغال متصاعد می شود، اثرات سوء بیشتری نسبت به سیگار دارند.
افسانه قره داغی کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی نیز به خبرنگار مهر می گوید: در سال‌های پیشتر، استفاده از قلیان محدود به سنین بالا می شد، متاسفانه امروزه ضمن افزایش استفاده از قلیان متأسفانه نوجوانان و جوانان به طرفداران اصلی آن تبدیل‌ شده‌اند.

وی معتقد است خانوادگی شدن مصرف قلیان اوج شکست فرهنگی مبارزه با مصرف مواد دخانی، از بین رفتن قباحت و زشتی مصرف دخانیات در نوجوانان و به تبع آن افزایش مصرف و عادت به نیکوتین را در پی خواهد داشت و پیش زمینه ای برای اعتیاد و مصرف مواد مخدر بوده و متاسفانه قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات سال‌هاست در پیچ‌ و خم نظام اداری کشور سرگردان است.

بیکاری و فراوانی قلیان سرا ها مشوقی خطرناک هستند
همچنین آمار ۸.۵ میلیونی بیکاران، جوانان را به قلیان سرا ها و جمع های بی هدف و اعتیاد سوق می دهد و نبود نظارت بر نوع مصرف هزینه های سنگین بیمه ای و سلامت را بر دوش جامعه و دولت گذاشته مستقیما بار آن بر دوش مالیات دهندگان و شهروندان است.
پیمان ربیعی حقوق دان می گوید: چند سال پیش هیئت دولت آیین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات را اصلاح کرد و به‌ موجبش، قهوه‌خانه‌ها از اماکن عمومی یعنی مکان‌هایی که کشیدن هرگونه مواد دخانی در آن‌ها ممنوع است، خارج شدند.
به گفته وی علی رغم تاکید مستمر مسئولان وزارت بهداشت پیرامون نظارت بر قلیان سرا های بدون مجوز و بی شمار سراسر شهر و کشور ،اما قلیان به‌طور علنی همه جا هست در قهوه‌خانه‌ها یا اماکن عمومی تازه تاسیس، پارک، کنار خیابان، رستوران، سرکوه، حتی در برخی باشگاه های ورزشی!

موضوع شکایت جمعیت مبارزه با دخانیات ایران در سال ۹۱ و در جلسه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، مورد بررسی قرار گرفت که به موضوع با خارج شدن قهوه‌خانه‌ها از فهرست اماکن عمومی پرداخته بود که تا به امروز متاسفانه به دلیل پیچ و خم های قانونی و اجرایی راهکار مدون و مشخصی جهت برخورد با این معضل اجتماعی تدوین‌ نشده است.
متاسفانه علی رغم تماس های متعدد با اداره کل دخانیات استان البرز موفق به دریافت اطلاعات مصرف و توزیع دخانیات در شهر کرج و استان البرز نشدیم و دفتر مدیریت استان اعلام کرد به دلیل آن لاین بودن خرید استان باید اطلاعات لازم را از اداره کل دخانیات کشور مستقر در تهران تهیه کنیم که پس از تماس با آن اداره کل و دفتر سرپرست دخانیات کشور نیز پاسخ را منوط به درخواست کتبی و بررسی دانسته و افزودند چنان چه صلاح بدانند پاسخ خواهند داد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده