ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش 30 درصدی تولید با استانداردسازی گلخانه های کشور

افزایش 30 درصدی تولید با استانداردسازی گلخانه های کشور

ایرنا/ مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: با استانداردسازی گلخانه های کشور، نزدیک به 30 درصد تولید این گلخانه ها در واحد سطح افزایش و 25 درصد مصرف انرژی کاهش می یابد.

سیدمحمد کیایی افزود: طبق برآورد ما در صورت تبدیل گلخانه ها به گلخانه های استاندارد، هزینه های تولید آنها 30 درصد کاهش و درآمد بهره برداران تا 30درصد افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه سیاست وزارت جهادکشاورزی با توجه به محدودیت آب، توسعه گلخانه ها به منظور تولید بخشی از محصولات کشاورزی به خصوص سبزی و صیفی است، اظهار داشت: ما به دنبال استانداردسازی سازه و پوشش گلخانه ها هستیم و در این زمینه جلسات هم اندیشی با شرکت های پتروشیمی، سازنده های پوشش های گلخانه ای و بخش های دولتی وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته ایم.

کیایی، سطح گلخانه های شیشه ای، فلزی - پلاستیکی کشور را به ترتیب 110 و 6707 هکتار عنوان کرد و گفت: در حال حاضر دو هزار هکتار گلخانه چوبی با پوشش پلاستیکی داریم که باید تغییر وضعیت دهند و به سازه های فلزی – پلاستیکی استاندارد تبدیل شوند.

وی تصریح کرد: استانداردسازی گلخانه های کشور برای بهینه کردن مصرف نهاده ها، جلوگیری از آفات و بیماری ها، کاهش ضایعات در گلخانه های چوبی و امکان ایجاد شرایط برای توسعه مکانیزاسیون و استفاده از اتوماسیون ضروری است.
وی ادامه داد: برای احداث گلخانه ها باید نوع سازه ها بر حسب نوع محصول ، اقلیم و شرایط منطقه متفاوت باشد.

** سیاست احداث گلخانه در مناطق نزدیک به دریا
مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی، در همین حال از سیاست جدید معاونت امور باغبانی در راستای توسعه گلخانه ها در مناطق گرم و نیمه گرم و مناطق نزدیک به دریا خبر داد و گفت: در دنیا، مرکز تولیدات گلخانه ای، نزدیک به دریا انتخاب می شود، زیرا هزینه های تولید در این مناطق کمتر از مناطق سرد و معتدل است.

کیایی برتقویت دانش فنی و آموزشی بهره برداران در فضای گلخانه ای تاکید کرد و افزود: به منظور ارتقای دانش فنی بهره برداران و گلخانه داران از بانک کشاورزی درخواست کرده ایم که موضوع آموزش و دانش فنی را که ممکن است توسط مشاوران خارجی به گلخانه داران انتقال یابد به عنوان هزینه ثابت و جزو سرمایه گذاری طرح تلقی شود.

وی اضافه کرد: به این ترتیب، بهره برداران و سرمایه گذاران بابت آموزش از بانک کشاورزی، تسهیلات دریافت می کنند و این امر به طورقطع به بالابردن دانش فنی آنها کمک خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده