ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روشنایی: در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن جودو با 2 سهمیه راهی ریو می‌شود

روشنایی: در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن جودو با 2 سهمیه راهی ریو می‌شود

خراسان/ پذیرش ناگهانی استعفای کهنه محمدعلی رستگار از سوی مسئولان وزارت ورزش موجب شد رشید خدابخش با حکم گودرزی به عنوان سرپرست جدید راهی فدراسیون جودو شود. او رزومه‌ای در جودو ندارد اما از بدو ورودش به فدراسیون دست به کارهای بزرگی زده؛ از جمله برگرداندن برخی چهره‌های سرشناس و نامدار که از آن جمله می‌توان به بازگرداندن روسای سابق فدراسیون به عنوان مشاوران فعلی سرپرست اشاره کرد. علیرضا امینی و محمد درخشان در حالی قرار است از این بعد به عنوان مشاور فنی و مشاور عالی در امور بین‌الملل (به ترتیب) در کنار خدابخش باشند که حسن روشنایی هم دوباره به عنوان رئیس کمیته امور بین‌الملل به بدنه فدراسیون پیوسته. این‌که تغییرات اخیر صورت گرفته در فدراسیون از رئیس گرفته تا دعوت به کار از افرادی همچون درخشان، امینی و... تا چه اندازه می‌تواند در تغییر شرایط فدراسیون نقش داشته باشد سوالی است که روشنایی در پاسخ به آن به خراسان می‌گوید: «از چند ماه پیش و شاید از چند سال پیش نیاز بود تغییر و تحولات در جودو اتفاق بیفتد. اما متاسفانه شرایط به گونه‌ای پیش رفت که زمان انجام این تغییرات طولانی شد و حتی شکل انجام این تغییرات بد شد.» او با اشاره به سرپرستی خدابخش در فدراسیون می‌گوید: «شاید ایشان جودوکار نباشد اما رزومه خوبی در ورزش دارد. او مدیرکل تربیت بدنی چند استان بوده و در چند استان هم به عنوان مدیرکل نمونه شناخته شده است. احساس من این است که آن همدلی که ما سال‌ها به دنبالش بودیم در وجود ایشان هست.»
خدابخش انسان نظرپذیری است
ایرادی که به محمدعلی رستگار در زمان ریاستش در فدراسیون گرفته می‌شد به ضعف مدیریتی او برمی‌گشت. این‌که آیا خدابخش می‌تواند مدیریت محکمی در فدراسیون داشته باشد سوالی است که روشنایی در پاسخ به آن می‌گوید: «با توجه به کارهایی که ایشان در دست انجام دارند البته نه در عزل و نصب بلکه به لحاظ برنامه‌هایی که برای آینده دارند نشان می‌دهد او هم عزم مدیریتی خوبی دارد و هم تجربه آن را. البته باید اجازه بدهیم زمان به جلو برود.» او می‌گوید: «خدابخش انسان نظرپذیری است هرچند که به اعتقاد من نظر‌پذیری صرف هم خوب نیست و یک جاهایی دیکتاتوری هم بد نیست به خصوص برای کارهای اینچنینی که هرکسی برای خودش صاحب‌نظر است.»
انتخاب درست مهره‌ها نیمی از موفقیت است
روشنایی دعوت به کار از امینی و درخشان را هم اینطور ارزیابی می‌کند: «همین که خدابخش تصمیم دارد از پتانسیل‌های جودو در جایگاه خودشان استفاده کند، نشان می‌دهد او نسبت به دیگران به لحاظ مدیریتی انسان با تجربه‌تر و دنیا‌دیده‌تری است. درخشان نفر اول مسائل بین‌المللی جودوی ایران است. خدابخش آمده و درخشان را با حفظ شان و مرتبه‌اش در جایگاه اصلی‌اش استفاده کرده. امینی هم بیش از 20 سال به عنوان مسابقه‌دهنده، مربی، سرمربی، مدیر فنی و رئیس در جودو کار کرده و واقعا جای او در کمیته فنی خالی بود. این درحالی است که انتخاب درست مهره‌ها بیش از نیمی از موفقیت است.»
برای گرفتن سهمیه ریو مشکل داریم
رئیس کمیته امور بین‌الملل جودو در پاسخ به این‌که با حضور این مجموعه جدید در جودو، شرایط فدراسیون قبل از المپیک را چطور می‌بینید، می‌گوید: «تنها کاری که شاید خدابخش بتواند قبل از المپیک ریو خوب از عهده انجامش برآید ایجاد وفاق و همدلی در جودوست. ضمن این‌که من فکر می‌کنم برنامه اصلی خدابخش برای موفقیت جودو در المپیک برای المپیک 2024 باشد. در المپیک 2020 به دنبال کسب تمام سهمیه‌های المپیک مثل دوره‌های قبل خواهیم بود.» او یک نکته را هم متذکر می‌شود: «این را فراموش نکنیم که همین حالا ما برای گرفتن سهمیه المپیک ریو با مشکل مواجه هستیم چه رسد به این که بخواهیم بگوییم در ریو به مدال طلا می‌رسیم. طبق مصاحبه‌های موجود، رستگار مدعی بود ما برای ریو تاکنون 3 سهمیه المپیک گرفته‌ایم. عملا این قضیه واقعیت ندارد. حتی سهمیه مولایی هم برای ریو قطعی نیست چه رسد به دیگران. در خوش‌بینانه‌ترین حالت جودوی ایران برای ریو 2 سهمیه المپیک می‌گیرد.»
خدابخش و میراسماعیلی تعامل بهتری خواهند داشت
خدابخش درحالی به سرپرستی فدراسیون جودو رسیده که تخصصی در این رشته ندارد. این درحالی است که آرش میراسماعیلی به عنوان نایب رئیس فدراسیون از جمله افراد مدعی در این رشته است. این‌که با توجه به سابقه همکاری پر فراز و نشیب میراسماعیلی و رستگار به عنوان رئیسی که از بدنه جودو بود، آیا او و خدابخش می‌توانند در کنار هم عملکرد خوبی در فدراسیون داشته باشند سوالی است که روشنایی در پاسخ به آن می‌گوید: «از رابطه میراسماعیلی و خدابخش مطلع نیستم و اظهارنظری در این خصوص نمی‌توانم داشته باشم. من فکر می‌کنم این 2 با هم تعامل بهتری داشته باشند چون ورود میراسماعیلی و رستگار در فدراسیون همزمان بود، تقسیم مسئولیت به خوبی اتفاق نیفتاد. اما ورود میراسماعیلی و خدابخش به فدراسیون همزمان نیست لذا فکر می‌کنم خدابخش بتواند با تجربه خوبی که دارد این مسئله را به خوبی مدیریت کند. امیدوارم اتفاقات خوبی بیفتد. یعنی همه پتانسیل‌های جودو حتی خود رستگار در فدراسیون حضور داشته باشند.» وقتی از او می‌پرسیم مگر از رستگار هم خواسته شده به فدراسیون برگردد، می‌گوید: «از این موضوع اطلاعی ندارم اما وظیفه رستگار است که برای کمک به فدراسیون برگردد چون برای او هزینه شده. جامعه جودو به او رای داد که 3 سال در فدراسیون بود. قطعا او نکات مثبتی هم برای جودو خواهد داشت.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده