ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

به ازای هر فرزند چقدر حقوق اضافه می شود؟

به ازای هر فرزند چقدر حقوق اضافه می شود؟

خبرآنلاین/ با حذف محدودیت پرداخت حق اولاد به دو فرزند که در راستای سیاست های تنظیم جمعیت برداشته شده بود انتظار می رفت که دریافتی شاغلان مشمولان قانون کار افزایش یابد اما کاربری در صفحه مشکلات مردم نوشته است که سال قبل این اتفاق نیفتاد و سوال او این بود که چرا این مسئله از سوی سازمان تامین اجتماعی نیز دنبال نشد؟

طبق قانون کار، حق اولاد یکی از مزایای جانبی حقوق و دستمزد شاغلان مشمول قانون کار است که هر ساله با افزایش حداقل دستمزد میزان آن هم بیشتر می شود چون ضریبی از افزایش حداقل مزد روزانه است. طبق ماده 86 قانون تأمین اجتماعی کمک عائله مندی منحصرا تا دو فرزند بیمه شده پرداخت می شود مشروط بر آنکه:
1- بیمه شده حداقل سابقه پرداخت حق بیمه 720 روز کار را داشته باشد.
2- سن فرزندان از هجده سال کمتر باشد و یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته باشد تا پایان تحصیل، و یا در اثر بیماری یا نقص عضو طبق گواهی کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده 91 قانون تأمین اجتماعی قادر به کار نباشند.
میزان کمک عائله مندی معادل 3 برابر حداقل مزد روزانه کارگر ساده برای هر فرزند در هر ماه است.
طبق این قانون حق اولاد بابت هر فرزند برای کارگران معادل 3 روز حداقل دستمزد است که برای سال جاری این رقم به میزان 81 هزار و 216 تومان است. اما در سالهای گذشته تنها به دو فرزند از هر خانواده حق اولاد پرداخت می شد .
حالا مدتی است که که این شرایط تغییر کرده و محدودیت پرداخت حق اولاد تنها به دو فرزند خانوار کارگری و مشمولان قانون کار برداشته شده و کارفرمایان موظف هستند پرداخت حق اولاد را برای تمامی فرزندان نیروهای تحت پوشش خود انجام دهند. با این حال، نهایت پرداخت حق اولاد به فرزندان شاغلان تا 18 سالگی است و پس از آن حق اولاد قطع می شود مگر به شروطی که در ماده 86 قانون توضیح داده شد.
با اینحال بررسی ها نشان می دهد بسیاری از واحدهای مشمول قانون کار از وجود چنین بخشنامه ای بی اطلاع هستند یا اینکه تعداد کمی از این واحدها این حق اولاد را کامل پرداخت می کنند.

پاسخ سازمان تامین اجتماعی
در مورد اینکه چرا سازمان تامین اجتماعی این موضوع را پیگیری نکرده است نیز روابط عمومی پاسخ داد :" چون حق اولاد شامل پرداخت حق بیمه نمی شود. اگر تامین اجتماعی از بابت حذف محدودیت پرداخت حق اولاد به دو فرزند امکان دریافت حق بیمه بالاتری را داشت، احتمالا تاکنون تمامی واحدهای مشمول قانون کار از آن مطلع شده و قطعا در سال 94 به صورت کامل درباره میلیون ها مشمول قانون کار دارنده بیش از دو فرزند اجرا می شد."
بنابراین اگر دریافتی مشمولان قانون کار دارای بیش از دو اولاد در سال جاری اجرا شود، به ازای هر فرزند حقوق آنها ماهیانه ۸۱۲۱۶ تومان افزایش می یابد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده