ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تحقق صادرات 15 میلیاردی صنعت برق با یک درصد از رانت صنعت خودرو

تحقق صادرات 15 میلیاردی صنعت برق با یک درصد از رانت صنعت خودرو

تسنیم/ رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق گفت: اگر یک درصد سوبسیدها و رانت هایی که به صنعت خودرو داده شده به صنعت برق داده می شد، اکنون سالانه 15 میلیارد دلار صادرات در صنعت برق داشتیم.

علیرضا کلاهی در نشستی خبری اظهار داشت: عمده صادرات غیرنفتی کشور نیز متأسفانه در بخش انرژی از جمله میعانات گازی، پتروشیمی و ... است و صنعت سهم کمی از صادرات غیرنفتی کشور دارد.

وی افزود: برای شرکت های صنعتی رقابت بسیار بالا است و این حجم میلیاردی صادرات مواد اولیه، رقابت برای صادرات کالای ساخته شده را نیز با مشکل مواجه کرده است.

مدیرعامل شرکت سیم و کابل ابهر با بیان اینکه در صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران نیز صدور کالا بخش اندکی را شامل می شود، گفت: از مجموع 20 میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران، فقط 900 میلیون دلار کالا از ایران صادر شده است.

وی ادامه داد: در 3 سال اخیر به طور متوسط هر سال 150 میلیون دلار صادرات کابل ایران بوده، در حالی که ما هم صاحب صنعت مس و هم صنعت پتروشیمی هستیم؛ این درحالی است که کشور ترکیه که نه صنعت مس و نه صنعت پتروشیمی دارد، سالانه 2.3 میلیارد دلار کابل صادر می کند.

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه سیاست گذاری ها با یک غوره سردی و با یگ مویز گرمی میکند، گفت: دست منابع انحصاری را در بخش انرژی و معدن بازگذاشتیم که هر جور می خواهند قیمت بگذارند، با این رویه صنایع پایین دستی و میان دستی بخش خصوصی واقعی نه می توانند رشد کنند و نه فعالیت درستی داشته باشند.

وی افزود: باباز رسیم ساختمانی در عراق بازاری 200 تا 300 میلیون دلاری است که سهم شرکت های ایرانی در این بازار بسیار ناچیز است.

کلاهی تصریح کرد: ارزش تولیدات صنعت کابل در جهان سالانه 200 میلیارد دلار است، اما سهم ایران از این بازار جهانی کمتر از یک میلیارد دلار است.

رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق اذعان داشت: بارها در طول دولت های گذشته قرار بر این شد و مصوبه آن هم ابلاغ شد که مواد اولیه 5 درصد زیر نرخ فوب خلیج فارس به تولیدکننده داخلی تحویل شود اما هیچگاه این مصوبه اجرایی نشد.

وی ادامه داد: اگر یک درصد سوبسیدها و رانت هایی که به صنعت خودرو داده شده به صنعت برق داده می شد، اکنون سالانه 15 میلیارد دلار صادرات در صنعت برق داشتیم.

کلاهی خاطرنشان کرد: اخیرا موفق شدیم با بومی سازی تکنولوژی آلومینیوم خرطومی (کابل کاروگیت) کابل هایی تولید گکنیم که بدون نیاز به تونل ها و روکش های بتنی، در دل خاک دفن شده و در مقابل تمامی آسیب ها مقاوم باشد.

وی افزود: ‌تاکنون کابل های فشار قوی برای دفن در دل زمین از کشورهای دیگر وارد می شأ، اما اکنون با ظرفیتی بیشمار می توانیم هر اندازه نیاز داخلی باشد را در این زمینه برطرف کنیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده