ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ساخت شیشه نورتاب، قابل استفاده درآشکارسازها

ساخت شیشه نورتاب، قابل استفاده درآشکارسازها

ایرنا/ آیدا فائقی نیا روز یکشنبه افزود: سوسوزن ها موادی هستند که وقتی در معرض تابش های یونی قرار می گیرند، فلورسانس می شوند، شیشه هایی که با لیتیوم غنی شده 6Li ساخته شده اند توسط به تله انداختن نوترون در برخورد با 6Li و واکنش زیر توضیح داده می شود.
وی افزود: این واکنش ذرات بارداری را تولید می کند که با اتم های مجاور در شیشه برخورد می کند و برخی الکترون ها را جدا می کند.
فائقی اظهار داشت: الکترون های کنده شده از میان شیشه گذشته و چندین برخورد با ذرات محیط را انجام می دهد برخی از این الکترون های مهاجر، انرژی را به الکترونهای بیرونی یونهای Ce3+ در شیشه منتقل می کنند و سبب تحریک اتم ها می شوند بعد از 14/0میکرو ثانیه ، الکترون های تحریک شده به وضعیت اصلی شان واهلش می یابند که معمولا منجر به نشر یک فوتون با طول موج حدود 395 نانومتر می شود.
وی ادامه داد: با این کار، انرژی اضافی پس داده می شود پس، محصولات باردار تولید شده در اثر واکنش تله اندازی نوترون در شیشه، سبب نشر چنین فوتون هایی در مدت زمان کوتاهی می شوند و یک پالس نوری در ناحیه ماورائ بنفش، از شیشه آشکار می شود.
عضو هیات علمی پژوهشکده سرامیک پژوهشگاه مواد وانرژی گفت: این نور می تواند توسط دستگاه های مرتبط مثل تیوب فوتو مولتی پلایر شناسایی شده و تبدیل به پالس الکتریکی شود، که البته در تحقیقات اخیر(از آنجا که شناسایی این نور توسط مولتی پلایر مشکل است) سعی بر این بود که این فوتون ها در محدوده نور مرئی ساطع شوند.
دکتر فائقی نیا در ادامه افزود: غلظت یون های تربیوم در این شیشه ها،شدیدا در شدت نسبی نوارهای نشر مختلف تاثیر می گذارد در عوض، پهنای نوارهای نشر و مواضع طول موج پیک ها، در شیشه های مورد مطالعه، تغییر چندانی نمی کند. وابستگی به غلظت در نوار نشر، خصوصیات لومینسانس کاملا متفاوتی را در نوارهای ناشی از انتقالات سطوح نشان می دهد. در کار حاضر وابستگی شدت نور ساطع شده به غلظت تربیوم برای شیشه سیلیکاتی دوپ شده با تربیوم بررسی شده است .
عضو هیات علمی پژوهشگاه اظهار داشت: از آنجا که هزینه استفاده از یون تربیوم در شیشه بسیار بالاست و قیمت تمام شده 5 گرم تربیوم فلوراید در حال حاضر در بازار حدود 1 میلیون تومان قیمت تمام شده 10 گرم اکسید گادلینیوم حدود 200 هزار تومان است، لذا هدف از این کار، اولا بررسی نقش تربیوم و غلظت آن در رفتار لومینسانس شیشه سیلیکاتی و ثانیا بررسی تقویت کنندگی گادلینیوم در شدت لومینسانس، سیستم شیشه و شیشه- سرامیک سیلیکاتی است و ثالثا رفتار این سیستم ها در اثر تابش با پرتوهای پر انرژی به طور کیفی و نیمه کمی بررسی می شود.
مجری این طرح گفت: لومینسانس شیشه های فسفاتی ( و نه شیشه-سرامیک ها ) مشتمل بر یون های مذکور در سال 2011 مطالعه شده است، ولی به طور دقیق تاکنون در شیشه و شیشه –سرامیک سیلیکاتی مطرح نشده است.
پژوهشگاه مواد و انرژی در مشکین دشت شهرستان فردیس استان البرز مستقر است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده