ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هفت صبح نوشت: همگرایی ناگهانی کارگزاران و اصلاح‌طلبان سنتی

هفت صبح نوشت: همگرایی ناگهانی کارگزاران و اصلاح‌طلبان سنتی

هفت صبح/ متن پیش رو در هفت صبح منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

چهار ماه مانده به انتخابات مجلس، ناگهان آرامش و اتفاق نظر اردوگاه اصلاح‌طلبان را فراگرفت. همین یکی دوماه قبل این جبهه همچون جگر زلیخا بود.طرفداران عارف ،بازماندگان اعتماد ملی ،جاه طلبان حزب ندا ،دلبستگان حزب (منحله )مشارکت و البته تکنوکرات‌های کارگزاران و حزب عدالت و توسعه.دورنمای اتفاق نظر برای این گروه‌ها کاملا تیره و تار به نظر می‌رسید.جواب منفی آشکار کارگزاران به عارف و منتجب نیا ،آشوب صادق خرازی و محافظه کاری آشکار اعضای عدالت و توسعه راه را بسیار پرسنگلاخ برای جبهه اصلاح طلبان نشان می‌داد….آن قدر پر آشوب که کارگزارانی ها از جذب ناطق نوری حرف می‌زدند و این یعنی پشت پا به تمام قواعد اصلاح طلبان.سرلیست ساختن سنتی ترین اصولگرایان به عنوان سرلیست اصلاح طلبان!این ایده که صادق زیبا کلام(با موضع منفی مشخصش نسبت به عارف و یارانش )هوادارش بود پنجره جدیدی به آموزه‌های ماکیاولیستی در حوزه سیاست باز می‌کرد: برای دستیابی به قدرت، عقب نشینی از اصول تا جایی که بشود رفت!
مشخص نیست در این یکی‌دوماهه اتاق فکر مشترک اصلاح طلبان و کارگزاران به چه دیدگاه‌های مشترکی رسیده‌اند.چگونه اختلاف نظرها از بین رفته‌اند و در یک جو تفاهم باور نکردنی همه گروه‌ها ریاست دکتر عارف بر شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان را قبول کردند.همین دو سه ماه قبل بود که عطریانفر چهره برجسته کارگزاران با دیدگاهی منفی از تمایل عارف برای سرلیستی یاد کرده بود.اما او دیروز صریحا بر تمکین حزب خود از تصمیمات شورای عالی هماهنگی اصلاحات سخن گفته است.او به شکل سربسته از این تغییر مواضع حرف زده است:
«احزاب درون یک جبهه، نهادهای مرجع حل اختلافی دارند که در مقاطع بحرانی نقش‌آفرینی می‌کنند… این نقشی که امروز شما در حوزه اصلاحات شاهد آن هستید و حول آقایان خاتمی و هاشمی تشخّص پیدا کرده، به‌لحاظ عرفی و حقوقی میان جبهه اصلاحات دارای همین موقعیت و مرجعیّت است.»
محمد قوچانی و مرتضی حاجی هم در گفت و گو با هفت صبح بر یک صدایی کارگزاران با اصلاح طلبان تاکید کرده‌اند.اما هردو نفر صحبت بر سر سرلیستی را زود دانسته‌اند.کارگزاران هرچند از گزینه غیر محتمل ناطق نوری و ائتلاف شیرین تر از عسل با اصولگرایان معتدل دست کشیده‌اند اما برای سرلیستی به محسن هاشمی نظر دارند.پسر ارشد هاشمی رفسنجانی.(گفت و گوهای قوچانی و حاجی را در صفحه ۳ بخوانید)عطریانفر هم در این باره عقیده دارد:« اگر در تهران به این جمع‌بندی رسیدیم که آقای عارف هم علاقه‌مند به چنین حضوری هستند، حق طبیعی ایشان است که در انتخابات مشارکت کنند و اگر می‌خواهند این نقش را در جبهه اصلاحات عهده‌دار شوند…اما… کسانی که روی آقای عارف تأکید می‌کنند، با کمال حرمت، اعتبار و علاقه‌ای که شخصاً نسبت به آقای عارف دارم، بیش از آنکه نظرشان معطوف به آینده پارلمان باشد، بیشتر معطوف به گذشته و سال ۹۲ است و این رویکرد، شایسته نقش‌پذیری سیاسی برای آقای عارف در امر مجلس نیست. »
می‌توان با این جمع بندی وضعیت فعلی اصلاح طلبان و کارگزاران را یک ائتلاف استراتژیک و بسیار خطیر نامید واما بگذارید صفت شکنده را نیز به آن ضمیمه کنیم.هرچه هست مشخص است که مرد کهنه کار سیاست ایران می‌خواهد از تمام ظرفیت‌هایش برای مجلس استفاده کند.از هاشمی رفسنجانی حرف می‌زنیم که مطمئنا ائتلاف ناگهانی همه احزاب در ذیل پرچم اصلاح طلبان از تمهیدات او بوده است.مرد کهنه کار حتی برای پی ریزی این ائتلاف حاضر شد یاران وفادارش در حزب کارگزاران را راضی به رفتن زیر سایه اصلاح طلبان سنتی بسازد . شاید تا فرارسیدن موعد تعیین صلاحیت‌ها. در آن موعد است که شطرنج باز کهنه کار رخ های اصلی را برای حرکت به سمت زمین حریف مشخص خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X