ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چیت چیان خبر داد: بهره‌برداری از ۲۴ سد جدید در سال 94 احتمال جیره‌بندی آب در تابستان

چیت چیان خبر داد: بهره‌برداری از ۲۴ سد جدید در سال 94/ احتمال جیره‌بندی آب در تابستان

تسنیم/ وزیر نیرو از بهره‌برداری ۲۴ سد جدید در سال جاری در نقاط مختلف کشور خبر داد. حمید چیت‌چیان با اشاره به اینکه تلاش داریم که از جیره‌بندی آب در تابستان سال جاری جلوگیری کنیم در کنار این امر نیازمند همکاری مردم و تمامی اقشار جامعه هستیم.

حمید چیت‌چیان با اشاره به وضعیت بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری اظهار داشت: از ابتدای مهر ماه 93 تا به امروز حدود 163 میلی‌متر بارندگی در کشور گزارش شده که این میزان بارش درمقایسه با میزان بارش‌های مدت مشابه سال آبی گذشته 15 درصد و در مقایسه با متوسط درازمدت 17 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت بارش‌ها در سال جاری، ما در سدهای کشور با وضعیت خاصی مواجه هستیم و تاکنون میزان ورودی آب به مجموعه سدهای کشور 15 میلیارد و 840 میلیون مترمکعب بوده که در مدت مشابه سال گذشته این رقم 19 میلیارد و 770 میلیون مترمکعب بوده است.

وزیر نیرو افزود: با این رقم در حدود 20 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ورودی در سدها مواجه بوده‌ایم و تا این زمان 49 درصد از مجموع ظرفیت سدهای کشور که حدود 48.8 میلیارد مترمکعب است، از آب پر شده است.

چیت‌چیان درباره برنامه‌های وزارت نیرو برای مقابله با کم‌آبی و نقش مردم در این برنامه‌ها گفت: وزارت نیرو متناسب با وضعیت بارش‌های کشور تلاش خود را در زمینه آب توسعه داده است.

وی افزود: در سال گذشته 5 سد بزرگ در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری رسید که یکی از آنها سد "شهربیجار" در استان گیلان بود و این سد آب شرب 14 شهر استان و بیش از صدها روستای استان گیلان را تامین کرد؛ امسال نیز 24 سد در نقاط مختلف به بهره‌برداری خواهد رسید و تلاش ما برای تامین آب ادامه خواهد یافت.

وزیر نیرو از آب‌رسانی به 1660 روستا در سال 93 خبر داد و افزود: در سال 93 اعتبار آب‌ روستایی کمی بیشتر از 300 میلیارد تومان بود که امسال این رقم به حدود 2200 میلیارد تومان رسیده است و با این اعتبار اجرای 920 مجتمع آب‌رسانی در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: در سال جاری اجرای 121 طرح آب‌رسانی به شهرهای بزرگ از جمله تهران، اصفهان، تبریز، شیراز و زاهدان را در برنامه داریم و به دلیل محدودیت شدید منابع آب در برخی نقاط کشور درخواست ما از مردم این است با توجه به این که امسال، سال هم‌دلی و هم‌زبانی نام گرفته است، همراه ما باشند و با همراهی مردم و دولت خواهیم توانست بر مشکلات غلبه کنیم.

احتمال جیره‌بندی آب در تابستان/ 13 استان در تنش آبی شدید

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو با اشاره به اینکه تلاش داریم که از جیره‌بندی آب در تابستان سال جاری جلوگیری کنیم در کنار این امر نیازمند همکاری مردم و تمامی اقشار جامعه هستیم.

بر اساس گزارش باشگاه خبرذنگاران، وی تصریح کرد: بارندگی‌ها در کشور کاهش یافته است به طوری که میزان بارش‌های کل کشور در مقایسه با سال گذشته 15 درصد و در مقایسه با درازمدت 17 درصد کاهش داشته است.

چیت‌چیان تصریح کرد: میزان بارش‌ها در تهران در مقایسه با متوسط سال‌های گذشته نیز 11 درصد کاهش داشته است.

وزیر نیرو ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 163 میلی‌متر به طور متوسط در کشور بارندگی داشته‌ایم این در حالی است که در سال گذشته میزان بارش‌ها 192 میلی‌متر و در 47 سال گذشته در مدت مشابه 197 میلی‌متر بوده است.

چیت‌چیان با بیان اینکه بارش‌های صورت گرفته هنوز سطح منابع آبی را به وضع نرمال نرسانده است گفت: البته وضعیت همه استان‌ها یکسان نیست به طوری که در استان‌های گیلان،‌ مازندران، آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، کرمان، خراسان رضوی و شمالی میزان بارش‌ها از متوسط بالاتر و در بقیه استان‌ها کمتر از حد متوسط بوده است.

وی ادامه داد: ورودی سدها نیز در مقایسه با سال گذشته 20 درصد کاهش داشته و موجودی مخرن سدها نیز هفت درصد کاهش داشته است.

وزیر نیرو ادامه داد: تراز دریاچه ارومیه نیز در مقایسه با سال گذشته سه سانتی‌متر افزایش یافته است.

چیت‌چیان از تقسیم‌بندی وضعیت استان‌های کشور به شش حالت مطلوب، نرمال، قابل تحمل، تنش آب، تنش آبی شدید و کمبود آب خبر داد و گفت: در حال حاضر 11 استان کشور دچار تنش آبی، 13 استان در تنش آبی شدید و هفت استان با کمبود آب روبرو هستند و هیچ استانی نداریم که در شرایط مطلوب، نرمال، قابل تحمل باشد.

وی ادامه داد: کمبود آب فقط مختص به کشور ما نیست و در دیگر کشورها نیز مشهود است.

وی در ادامه به استفاده از تجهیزات کاهش‌دهنده مصرف آب برای مدیریت مصرف اشاره کرد و گفت: در این زمینه تجهیزات کاهش‌دهنده مصرف به صورت اقساطی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفته است.

وزیر نیرو تصریح کرد: صنایع نیز در این زمینه قادرند با تصفیه آب مصرف شده و فاضلاب صنعتی مجددا از پساب تصفیه شده استفاده کنند.

چیت‌چیان ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز شرایط خوبی برای استفاده از تسهیلات برای کاهش مصرف آب در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود پیش بینی تابستان گرم احتمال جیره‌بندی وجود دارد گفت: احتمال قطعی بر جیره‌بندی وجود دارد اما شرکت‌های آب و فاضلاب تمام تلاش خود را برای مدیریت مصرف با کنترل فشار شبکه و تعبیه تجهیزات انجام خواهند داد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مجموعه مقرراتی در خصوص برخورد با مشترکین پرمصرف نیز داریم گفت: علی‌رغم میل‌مان محدودیت‌هایی برای مشترکینی که مصارف در حد معقول ندارند قائل می‌شویم و نسبت به قطعی آب‌شان اقدام خواهیم کرد.

وی در پایان در خصوص وضعیت تأمین برق شبکه در تابستان نیز گفت: امیدواریم که در این زمینه قطعی برقی صورت نگیرد و نیازمند همدلی بیشتر مردم نیز هستیم.

ذخیره سد ماملو در ایام نوروز ۴۶ درصدی شد+جدول

در ایام نوروز امسال (نیمه نخست فروردین) از مجموع حجم ۲۵۰ میلیون مترمکعبی مخزن سد ماملو، به طور متوسط ۱۱۶ میلیون و ۴۶۰ هزار متر مکعب آب پشت این سد ذخیره شده بود.

به گزارش تسنیم، سد ماملو که بر روی رودخانه جاجرود در حدود 45 کیلومتری شرق تهران واقع شده، یکی از 5 سد اصلی و مهم تأمین آب شرب استان تهران است. مساحت حوضه آبریز این سد که در سال 1386 به بهره برداری رسیده؛ 1750 کیلومتر مربع و متوسط جریان آب سالانه آن 283 میلیون و 800 هزار متر مکعب است.

در ایام نوروز امسال (نیمه نخست فروردین) از مجموع حجم 250 میلیون مترمکعبی مخزن سد ماملو، به طور متوسط 116 میلیون و 460 هزار متر مکعب آب پشت این سد ذخیره شده بود. جزئیات ورودی و خروجی آب به مخزن سد ماملو در این مدت در جدول آورده شده است.

در 15 روز ابتدایی سال، در مجموع 9 میلیون و 630 هزار مترمکعب آب به مخزن سد ماملو وارد شد و 2 میلیون و 580 هزار مترمکعب آب نیز به منظور مصرف در بخش شرب و صنعت از مخزن این سد خارج شد.

با توجه به بارش های روزهای پایانی سال و همچنین بارش های پراکنده ایام نوروز امسال در ارتفاعات استان تهران، میزان ذخیره آب در سد ماملو در نیمه نخست ماه جاری بدین شرح است.

چیت چیان خبر داد: بهره‌برداری از ۲۴ سد جدید در سال 94/ احتمال جیره‌بندی آب در تابستان

چیت چیان خبر داد: بهره‌برداری از ۲۴ سد جدید در سال 94/ احتمال جیره‌بندی آب در تابستان

چیت چیان خبر داد: بهره‌برداری از ۲۴ سد جدید در سال 94/ احتمال جیره‌بندی آب در تابستان

چیت چیان خبر داد: بهره‌برداری از ۲۴ سد جدید در سال 94/ احتمال جیره‌بندی آب در تابستان

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده