ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ناامیدی تدریجی از نوظهورهای بزرگ اقتصاد جهان

ناامیدی تدریجی از نوظهورهای بزرگ اقتصاد جهان

صدای اقتصاد/ بانک گلدمن ساکس به آهستگی در حال خارج شدن از حوزه سرمایه‌گذاری در کشورهای گروه بریک است که مهمترین اقتصادهای نوظهور جهان به شمار می‌روند.

بانک گلدمن ساکس که بزرگترین بانک وال استریتی حامی مالی کشورهای نوظهور است، به تدریج و به آهستگی پای خود را از حوزه سرمایه‌گذاری در کشورهای عضو گروه «بریک» کنار می‌کشد.

به گزارش روزنامه فایننشیال تایمز، بانک گلدمن ساکس ماه سپتامبر به نهادهای نظارتی اعلام کرد که صندوق بریک را که یک صندوق سرمایه‌گذاری در کشورهای روسیه، هندوستان، چین و برزیل است، تعطیل می‌کند.

کشورهای عضو گروه بریک از مهمترین اقتصادهای نوظهور جهان به شمار می‌روند که در دوره پس از بحران مالی جهانی در سالهای 9-2008 میلادی، به قدری عملکرد خوبی داشتند که موتور محرکه اقتصاد جهانی به شمار می‌روند. اما عملکرد این کشورها به قدری بد بوده که بانکهای بزرگی مثل گلدمن ساکس به تدریج از این کشورها بیرون می‌روند.

میزان دارایی‌هایی که توسط صندوق بریک که در زمینه دارایی و اوراق بهادار برای اقتصادهای نوظهور سرمایه‌گذاری می‌کرد، از 800 میلیون دلار در سال 2010 به 100 میلیون دلار در سال جاری رسیده بود.

با تعطیلی این صندوق سرمایه‌گذاری، این بانک آمریکای نشان داد که یک دوره شکوفایی برای چهار کشور در حال توسعه عضو بریک به پایان رسیده است و به نظر می‌رسد که یک نظم جهانی جدید در حال شکل‌گیری است.

واژه اختصاری بریک در سال 2001 به وسیله لرد اونیل،‌ وزیر خزانه‌داری انگلیس و رییس اقتصاددانان بانک گلدمن ساکس، ابداع شد. اونیل در آن موقع اشاره می‌کرد که رشد تولید ناخالص داخلی چهار کشور عضو بریک از رشد اقتصادی کشورهای عضو جی 7 که کشورهای توسعه‌یافته‌ای هستند، بیشتر بوده است. پنج سال بعدتر، صندوق گلدمن بریک تاسیس شد که دست کم 80 درصد دارایی‌ خالص خود را به خرید سهام کشورهای بریک اختصاص می‌داد. اما بازارهای سهام در برخی از این کشورها مثل برزیل، چین و روسیه، با بی‌ثباتی شدیدی رو به رو بود و گلدمن ساکس ناچار شد که صندوق خود را تعطیل کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X