ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هدایت آقایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران مطرح کرد: راهبرد «سه حلقه» اصلاح‌طلبان برای شهرستان‌ها

هدایت آقایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران مطرح کرد: راهبرد «سه حلقه» اصلاح‌طلبان برای شهرستان‌ها

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

هنوز حدود ١١ ماه تا انتخابات مجلس دهم باقی مانده است اما جریان‌های سیاسی به سرعت مشغول فعالیت‌های مقدماتی این انتخابات هستند. اگرچه هنوز هیچ گروهی وارد موضوع تعیین کاندیداها نشده اما تمرکز جناح‌های سیاسی بر چگونگی ورود به مجلس قرار گرفته است. هدایت آقایی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران است؛ حزبی که به گواه فعالین سیاسی از موثرترین جریانات در معادلات درون اصلاح‌طلبان است. او معتقد است که فارغ از اینکه اصولگرایان به وحدت برسند یا نه اصلاح‌طلبان نیاز به انسجام دارند و راهی جز وحدت پیش روی‌شان نیست. اشاره‌اش هم به وضعیت ممیزی کاندیداهاست. او می‌گوید که اگر انسجام کافی نداشته باشیم رد صلاحیت‌ها می‌تواند ما را از رسیدن به یک اقلیت قدرتمند هم محروم کند چه رسد به دستیابی به مجلسی نظیر مجلس سوم و ششم. این عضو حزب کارگزاران همچنین در مورد وضعیت امسال اصلاح‌طلبان با توجه به عملکرد یک سال و نیم اخیر دولت معتقد است اصلاح‌طلبان تمرکز خود را روی انتخابات مجلس گذاشته‌اند که حتی اگر با اکثریت اصلاح‌طلب تشکیل نشود اما لااقل از نیروهای افراطی خالی شود.

انتقادهای متعددی از سوی اصولگرایان و به ویژه نیروهای تندروتر به دولت وارد می‌شود. به نظر شما این انتقادات از چه پایگاهی عنوان می‌شود؟

اساسا در هیچ کدام از جناح‌های داخل نظام مخالفتی با منافع ملی، غرور ملی یا عزت ملی وجود ندارد اگر گروه‌هایی انتقادی دارند یا ایرادی را به دولت وارد می‌دانند بحث از روش‌هاست. در اصولگرایان که به نوعی از هم تبعیت می‌کنند و حرف‌های یکدیگر را تکرار می‌کنند شاید همچنان هم معتقد باشند که باید بر اساس الگوی قبلی حرکت کنند که صرفا مقاومت است.

فکر می‌کنید پافشاری بر این تئوری در میان جناح اصولگرا همچنان ادامه پیدا خواهد کرد؟

ماهیت مقاومت در میان بخش عمده‌ای از جناح اصولگرا اصولا یک ارزش است که مقاومت کردن ظاهرا به هدف رسیدن است. خیلی از عقلای اصولگرا هم بر این باور رسیدند که مقاومت صرف علی‌القاعده نباید نتیجه‌بخش باشد بلکه جایی لازم است در مقابل مقاومت امتیازاتی بگیرد یا با تاکتیک‌های مشخصی امتیازاتی بدهد و همان طور که در مبارزات نظامی اتفاق می‌افتد در مبارزات سیاسی هم باید این عقب‌نشینی‌ها و پیشروی‌ها صورت گیرد. در جناح اصلاح‌طلب از قبل جلو‌تر بودند و این تفکر نهادینه‌تر بود. گرچه در اصلاح‌طلبان هم کسانی بودند که این گونه فکر می‌کردند اما بحث اکثر اصلاح‌طلبان این بود که ما باید هزینه و فایده را در نظر بگیریم. وقتی که مردم می‌بینند در عرصه‌های بین‌المللی هم نظراتی که اصلاح‌طلبان از قبل مطرح کرده‌اند پذیرفته شده و کشور هم به همان سمت حرکت کرده است مردم هم اعتماد بیشتری به رویکردها و راهبردهای اصلاح‌طلبانه پیدا می‌کنند. وقتی تاثیرات عبور از این بحران در اقتصاد کشور و سازندگی بیشتر نمایان شود مردم هم قضاوت می‌کنند که چه جریان و گروه سیاسی در مدیریت کشور بهتر عمل می‌کنند. در نتیجه به نظر می‌رسد فضای کلی کشور به‌نفع اصلاح‌طلبان تمام شود.

تعامل منتقدان و مخالفان دولت با سایر گروه‌های سیاسی و به‌ویژه دولت به چه سمتی پیش خواهد رفت؟

متاسفانه ضعف اخلاقی در جامعه ما وجود دارد. این نقطه ضعف برجسته این است که خیلی از مواقع منافع و مصالح ملی فدای امیال سیاسی، گروهی و شخصی شده است. در تاریخ هم شاهد چنین اتفاقاتی بودیم و بارها فرصت‌ها تحت تاثیر امیال گروه‌های خاص از دست رفته است. در جنگ جهانی وقتی متفقین علیه هیتلر فعالیت می‌کردند و می‌خواستند نیروهای خود را از ایران عبور دهند و به روسیه برسانند به دلیل اینکه حکومت نتوانست تصمیم‌گیری بکند در نهایت منجر به اشغال ایران توسط متفقین شد و تاپشت دروازه‌های تهران آمدند و گفتند اگر ایران بی‌طرف است چرا نیروهای مسلح آلمانی را در سفارتخانه آلمان نگه داشته است که باز هم ایران تعلل کرد و بعد منجر به اشغال تهران شد. همان فرصت تاریخی که ایران در آن زمان داشت به اشغال ایران منجر شد و نشان داد حاکمیت با مشکل تصمیم‌گیری مواجه است. در جریان از دست دادن قفقاز در زمان عباس میرزا هم همین اتفاق افتاد. در حال حاضر دیپلماسی کشور مربوط به نظام است و رهبری هم همان طور که خود اشاره کردند از مذاکرات پشتیبانی می‌کنند.

به نظر شما عبور کشور از بحران‌های بین‌المللی می‌تواند فعالیت گروه‌های افراطی را محدود کند؟

قطعا عبور از این بحران‌ها می‌تواند فعالیت گروه‌های تندرو را محدود کند. زمانی که مردم ببینند آثار اقتصادی و اجتماعی مثبتی وجود دارد، گروه‌هایی که همیشه بدون منطق و صرفا از سر امیال و منافع رفتار سیاسی از خود بروز می‌دهند و چوب لای چرخ دولت می‌گذاشتند به حاشیه رانده می‌شوند. قطعا عبور موفقیت آمیز از بحران‌ها در سیاست داخلی هم تاثیر زیادی دارد و می‌تواند گروه‌های فشار و نیروهای خودسر را به حاشیه براند و قدرت این گروه‌ها را محدود کند.

حدود ١١ ماه تا انتخابات مجلس باقی مانده است. با توجه به اتفاقات یک سال اخیر وضعیت اصلاح‌طلبان را امسال چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

با توجه به شرایط کنونی اصلاح‌طلبان اگر انتخاباتی رقابتی برگزار شود اکثریت مجلس از جنس تفکرات اصلاح‌طلبان است شاید نتوان گفت از یک گروه خاص اما به هر حال جنس تفکر نمایندگان مجلس دهم از جنس تفکرات اصلاح‌طلبانه است. اما متاسفانه پالس‌های موجود باعث می‌شود که چندان خوشبین نباشیم. در انتخابات ریاست‌جمهوری دیدیم که شخصیتی مثل هاشمی‌رفسنجانی رد صلاحیت شد و حتی اجازه ندادند شخصیت‌های برجسته دیگری حضور پیدا کنند. حتی در انتخابات خبرگان هم چهره‌هایی رد صلاحیت شدند که اتفاقا چهره‌های موجهی بودند. به هر حال اصلاح‌طلبان با توجه به جمیع شرایط قصد دارند که در انتخابات حضور پررنگی داشته باشند.

اصلاح‌طلبان در عرصه عمل برای عبور از موانعی که سال‌هاست پیش‌روی‌شان قرار دارد راه‌حل جایگزینی دارند؟الگوی انتخاباتی سال ٩٢ با چه تغییراتی در انتخابات مجلس به کار گرفته خواهد شد؟

ما باید به صورت نسبی به حداقل‌ها برسیم و اگر بحث بد و بدتر وجود دارد بد را انتخاب کنیم. اما در مورد تاکتیک‌ها باید بگویم که همه این راهبردها و تاکتیک‌ها در زمان عملیاتی شدن مطرح خواهد شد. اصل فعالیت اصلاح‌طلبان اما تاکید بر اجماع و وحدت است. در واقع این موضوع اصل فعالیتی است که در این مدت صورت گرفته و باز هم بر آن تاکید می‌شود. در مورد شهرستان‌ها هم حلقه‌های اول، دوم تا سوم طراحی می‌شود حتی اگر لازم باشد به بخشی از اصولگرایان معتدل و منطقی نزدیک می‌شویم تا بتوانیم وارد پارلمان شویم. اگر اصلاح‌طلبان در شرایطی قرار بگیرند که به دلیل ممیزی قوی بخش عمده‌ای از نیروهای ما رد صلاحیت بشوند ما هم رایزنی‌هایی را با اصولگرایان شروع خواهیم کرد.

تحلیل شما از رقبای اصلاح‌طلبان چیست؟ فکر می‌کنید رسیدن به وحدت در اصولگرایان تا اسفند ٩٤ چقدر محتمل است؟ رسیدن به وحدت یا نرسیدن به آن چه تاثیری در رفتار انتخاباتی اصلاح‌طلبان دارد؟

باید به این نکته توجه کرد که اصولگرایان دست‌شان بازتر است وقتی از طرف ما رقیبی برای آنها نباشد هر کدام از خودشان حضور داشته باشد همه از یک جنس هستند. از طرفی ابزار ممیزی هم در دست خودشان است بنابراین وحدت داشته باشند یا نه چندان تفاوتی ندارد. در این شرایط نیازی به وحدت ندارند مگر اینکه ممیزی به شکل مرسوم از بالای سر داوطلبان برداشته شود در این صورت آنها هم مجبورند بیش از پیش سازوکارهای لازم برای اتحاد را فراهم کنند. رسیدن به وحدت همیشه به رسیدن به هدف کمک می‌کند. در شرایطی که اصلاح‌طلبان قرار گرفته‌اند و تعداد کاندیداهای‌شان که رد صلاحیت می‌شوند زیاد است باید متحد باشند تا از گروه‌های باقیمانده استفاده کنند. بنابراین شرایط برای وحدت اصلاح‌طلبان اجباری است در صورتی که اصولگرایان اجباری بر وحدت ندارند. من فکر می‌کنم مجلس آینده اگر بر مبنای همین مفروضات باشد رد صلاحیت‌های گسترده اتفاق بیفتد اکثریت مجلس دست اصولگرایان خواهد بود و اقلیت قدرتمندی از اصلاح‌طلبان تشکیل می‌شود.

یعنی پایگاه اجتماعی و عملکرد دولت تاثیر چندانی در نتیجه انتخابات مجلس دهم ندارد؟

البته که اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی قدرتمندی دارند اما منظور این است که تفاوتی که مجلس دهم با مجلس قبلی خواهد داشت این است که صرف نظر از انتخاب اصلاح‌طلبان مردم کسانی را انتخاب نمی‌کنند که شش دانگ تحت تاثیر تفکرات اصولگرایان باشند چون تحت تاثیر خواست مردم آنها هم نیروهایی را به عرصه انتخابات خواهند آورد که به لحاظ سازمانی و تشکیلاتی فاصله بیشتری با مراکز قدرت اصولگرایی داشته باشند. با توجه به این شرایط تمرکز اصلاح‌طلبان روی این موضوع است که مجلس از نیروهای افراطی خالی شود. این موضوع را می‌توان پیش‌بینی کرد اما اینکه مجلسی شبیه مجلس ششم یا سوم داشته باشیم بعید به نظر می‌رسد مگر اینکه ممیزی‌ها رقیق‌تر شود.

به جز مجلس دهم، انتخابات مجلس خبرگان را هم پیش رو داریم. اصلاح‌طلبان برای این انتخابات برنامه‌ای دارند؟

ما در انتخابات قبل مجلس خبرگان خوب عمل نکردیم و به نوعی بی‌تفاوت بودیم درحالی که امروز آثار آن را می‌بینیم. اگر همان زمان این انتخابات را جدی‌تر می‌گرفتیم می‌توانستیم افرادی را راهی مجلس کنیم. به احتمال زیاد در این دوره فعال‌تر خواهیم شد اما نباید فراموش کنیم که ممیزی هم قوی‌تر خواهد شد. جدی گرفتن انتخابات خبرگان هم به این معناست که راهبردهایی داشته باشیم تا بتوانیم با رایزنی‌هایی آنها راهی خبرگان کنیم. روی افراد توجه بیشتری داریم و آنها را تقویت می‌کنیم اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که ممکن است این افراد ایده‌آل‌شان نباشند و همان اتفاقی که ممکن است در مجلس دهم رخ بدهد در خبرگان هم اتفاق می‌افتد، یعنی به صورت نسبی عمل کنند و اگر افراد از جریان اصلاح‌طلبی نیستند اما افراد معقول‌تر و منطقی‌تری باشند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده