ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ساخت بندر خشک اینچه‎برون در گلستان آغاز شد

به گزارش خبرنگار مهر، با پایان یافتن جلسه شورای اداری استان گلستان که در آن معاون رئیس جمهور حضور داشت، کلنگ بندر خشک اینچه برون توسط محمدباقر نوبخت بر زمین زده شد و همزان از چند پروژه ریلی در استان هم به بهره برداری رسید.

امروزه با توجه به گرانی حمل و نقل هوایی، نارسایی شبکه حمل و نقل جاده ای به ویژه ضریب ایمنی پایین راه ها، ایجاد بندر خشک اینچه برون می تواند گامی بزرگ در توسعه حمل و نقل ریلی و منطقه ای باشد.

در واقع امروزه استفاده از حمل و نقل ریلی در زمینه بار و مسافر در دنیا به دلیل مزیت های آن بسیار مورد توجه و محبوبیت بوده و شاهد روند توسعه ای است.

از سوی دیگر کاهش هفت برابری مصرف سوخت، افزایش ۵۰ برابری ایمنی، کاهش ۲۰ برابری آلودگی و سهم ناچیز آلودگی صوتی و همچنین ظرفیت بالاتر، رفاه و راحتی بیشتر، هزینه تعمیر، نگهداری و استهلاک کمتر و همچنین صرفه اقتصادی بالاتر باعث شده تا کشورهای پیشرفته نسبت به سرمایه گذاری و توسعه ریلی خود بیش از گذشته اقدام کنند.

با توجه به اینکه یکی از هزینه های قابل تامل و تاثیر گذار در قیمت کالای تجاری، هزینه حمل و نقل بوده و هر تولید کننده که قادر باشد این هزینه را به حداقل برساند توان رقابتی خود را افزایش داده است. تولید کننده با کاهش هزینه های حمل و نقل، کالای بیشتری را به سایر کشورها صادر می کند، توسعه کارخانجات، صنایع جدید، افزایش میزان عرضه و تقاضای کالا را به همراه دارد و  باعث افزایش تردد جاده ای، ریلی و هوایی شده و دپوی کالاها و مواد اولیه لزوم دسترسی به پس کرانه را تشدید می کند.

در واقع بندر خشک، منطقه ای است در داخل کشور که با دسترسی به حداقل دو شبکه حمل و نقل، به ویژه راه آهن و در نزدیکی مراکز تجمع کالا و به منظور تجهیز آن، تسهیل تجارت آزاد به منظور ایجاد ارزش افزوده و تنظیم اقتصادی بازار را فراهم می کند.

همچنین بهبود نظام حمل و نقل در کشور با تکیه بر حمل زمینی کالا در فواصل طولانی توسط راه آهن و فواصل کوتاه توسط کامیون و تسهیل تغییر وسائل حمل و نقل و در نهایت کاهش قیمت تمام شده کالاها و تسهیل در عملیات گمرکی و استفاده از مرز به عنوان نقطه عبور از دیگر مزایایی ایجاد بندر خشک است.

دسترسی به شبکه ریلی کشور، دسترسی آسان به شبکه راه های شریانی کشور، قرار داشتن در مسیر بارهای جاده ای، ریلی و هوایی کشور، قرار داشتن در مسیر ارتباطی بنادر دریایی، نزدیکی به مراکز تولید انبوه کالا و همچنین نزدیکی به مراکز انبوه مصرف کالا و مناطق آزاد اقتصادی کشور از مهم ترین مزایای ایجاد بندر خشک اینچه برون است.

سنگ آهن، محصولات نفتی، آهن آلات، پنبه، غلات و کالاهای عمومی مهم ترین اقلام قابل حمل بوده که بخش اعظمی از آن تامین کننده مواد اولیه مجتمع ها و واحدهای تولیدی است که در منطقه آزاد اینچه برون مستقر خواهند شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده