ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حکایت آقا زاده یعنی این...

حکایت/ آقا زاده یعنی این...

مستور/ یکی از عالمان شهر، مسئول تربیت پسر پادشاه شد. در جریان تعلیم، شاهزاده دائم کتک می خورد و سایر همکلاسی هایش چندان کتک نمی خوردند. شاهزاده شکایت معلم را به پدرش برد و بدن زخمی اش را نشان داد. پادشاه با ناراحتی نزد استاد آمد و گفت: چطور است که سایر محصلان کتک نمی خورند و دائم پسر مرا می زنی؟
عالم گفت دلیل این است که همواره باید سخن سنجیده و حرکت درست و پسندیده از خود بروز داد و این امر برای پادشاهان بسیار واجب تر است؛ زیرا هر چه اینها بگویند یا انجام دهند تبدیل به حرف و عمل سایر مردم می شود؛ در حالی که عمل و حرف مردم عادی تاثیر چندانی ندارد. پس لازم است که در تربیت او بیش از سایرین حساسیت به خرج دهم.

اگر صد ناپسند آمد ز دوریش
رفیقانش یکى از صد ندانند
وگر یک بذله گوید پادشاهی
از اقلیمی به اقلیمی رسانند

برگرفته از حکایت سوم از باب هفتم گلستان سعدی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده