ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پرونده ثبت جهانی شاهنامه همچنان باز است

پرونده ثبت جهانی شاهنامه همچنان باز است

مهر/ مدیرکل ثبت آثار تاریخی گفت: پرونده ثبت شاهنامه در برنامه حافظه جهانی توسط ایران باز شده و اگر نسخه ای در کشورهای دیگر باشد می بایست به این پرونده الحاق شود.

فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار تاریخی با حضور در غرفه خبرگزاری مهر در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به خبرنگار مهر گفت: ایران در سال‌های گذشته شاهنامه بایسنقری در حافظه جهانی ثبت کرده است. اگر کشوری نسخه‌ای داشته باشد که ارزشمند بوده و بتواند به شناخت و فهم شاهنامه کمک کند می‌تواند به پرونده شاهنامه ایران ملحق شود چون این پرونده اکنون باز است و امکان الحاق پرونده‌های دیگر به آن وجود دارد.

وی گفت: اگر کشور آذربایجان نیز بخواهد شاهنامه‌ای را ثبت کند باید به پرونده ایران ملحق شود این بدان معنا نیست که شاهنامه را به نام خودشان ثبت می کنند بلکه به این معنی است که آنها نیز نسخه ای از شاهنامه را ثبت کرده اند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال چند روز پیش کتاب مسالک الممالک را در برنامه حافظه جهانی ثبت کرده ایم. این در حالی است که یک نسخه از آن نیز در برلین وجود داشت بنابراین خطری متوجه ثبت جهانی شاهنامه ایران وجود ندارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده