ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا روسیه و اسرائیل با هم درگیر می‌شوند؟

آیا روسیه و اسرائیل با هم درگیر می‌شوند؟

دیپلماسی ایرانی/ متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

روسیه دلیلی برای ورود به قلمروی اسرائیل یا کمک به ایران و حزب‌الله برای این کار ندارد. پس از شکست مفتضحانه در لبنان و هم اکنون روبه رو شدن با انتفاضه فلسطین، آخرین چیزی که اسرائیل می‌خواهد ورود نیروهایش به جنگ داخلی سوریه است.
مداخله مسکو در سوریه موجب شده است تا نیروهای روسی در آستانه درهای اسرائیل قرار بگیرند. با وجود این که اسرائیل و روسیه دارای خط تماس اضطراری برای جلوگیری از هر گونه درگیری هستند، اما این احتمال وجود دارد که نیروهای اسرائیلی و روسی با یکدیگر درگیر شوند.
این برای اولین بار نخواهد بود. در جریان جنگ اسرائیل و مصر در اوایل دهه 1970، خلبانان شوروی از نبرد مصری ها علیه جت های اسرائیلی حمایت می کردند. اوضاع ممکن است الان متفاوت باشد.
پس درگیری روس ها-اسرائیلی ها چگونه خواهد بود؟ در واقع ساده تر خواهد بود اگر بگوییم این درگیری چگونه نخواهد بود. این درگیری جنگ نخواهد بود چون دلیلی برای جنگ وجود ندارد: روسیه و اسرائیل ادعای ارضی نسبت به یکدیگر ندارند، به دنبال تغییر رژیم یکدیگر نیستند و هر دو سلاح اتمی دارند. جنگ روسیه با اسرائیل به ناچار پای برادر بزرگ اسرائیل، ایالات متحده را هم به جنگ باز خواهد کرد.
احتمالاً این درگیری شامل نیروهای زمینی و دریایی میان روس ها و اسرائیلی ها نمی شود. روسیه دلیلی برای ورود به قلمروی اسرائیل یا کمک به ایران و حزب الله برای این کار ندارد. پس از شکست مفتضحانه در لبنان و هم اکنون روبه رو شدن با انتفاضه فلسطین، آخرین چیزی که اسرائیل می خواهد ورود نیروهایش به جنگ داخلی سوریه است. این احتمال وجود دارد که پای روسیه به جنگ میان اسرائیل و حزب الله کشیده شود، اما از آن جایی که حزب الله به اندازه کافی درگیر نبرد با شورشیان سوری و سیاست لبنان است، انگیزه چندانی برای جنگ با اسرائیل ندارد.
بیشترین احتمال درگیری هوایی میان جنگنده های اسرائیلی و روسی است. ما می توانیم چندین سناریو در این رابطه چه تصادفی یا عمدی را تصور کنیم. شاید هواپیماهای اسرائیلی وارد فضای هوایی سوریه شوند و این مسئله از نظر مسکو جزء مناطق ممنوعه باشد، احتمال دارد این مسئله اتفاقی باشد یا سیگنالی برای نشان دادن پرچم باشد و هواپیماهای روسی مانع از آن می شوند. یا شاید هم هواپیماهای روسی وارد فضای هوایی اسرائیل بنا به دلایل مشابهی شوند. یا شاید نیروی هوایی اسرائیل به محموله های تسلیحاتی که از سوی ایران به حزب الله از طریق سوریه فرستاده می شود، حمله کند.
فارغ از دلیل درگیری، هرگونه نبرد در این رابطه شامل تعداد محدودی از هواپیماها در هر دو طرف خواهد بود. در طرف روسی این جنگنده ها شامل سوخو سو-30 و سو-34 می شود و در مقابل اسرائیلی ها دارای جنگنده های اف-15 و اف-16 هستند. این داستان زمانی جالب تر خواهد شد که اسرائیل در سال 2016 دارای اف-35 هم شود. فارغ از این که جنگ سوریه تا چه زمانی طول بکشد، روبه رو شدن اف-35 با جنگنده های روسی نکته قابل توجهی خواهد بود و مثل همیشه خاورمیانه این افتخار را دارد تا زمین آزمایش تسلیحات در جهان باشد.
هرکدام از این جنگنده ها داری نقاط قوتی هستند. اف-15 و اف-16 در مقایسه با جنگنده های جدید روسیه، مدت زمان بیشتری از لحاظ عملیاتی فعال بوده اند، اما حقیقت این است که دهه ها از زمانی که اسرائیل، روسیه، ایالات متحده و هر کشور دیگری با نیروی هوایی جدی و آموزش دیده روبه رو شده باشند، گذشته است.
با این حال می توانیم حوزه های دیگری از درگیری احتمالی میان روسیه و اسرائیل را هم ذکر کنیم. جنگ الکترونیکی مطمئناً یکی از حوزه های کلید است. روسیه دستگاه های پارازیت دهنده پیشرفته ای در سوریه مستقر کرده است و در سوی دیگر اسرائیل که به ساخت استاکس نت کمک کرده است، در جنگ سایبری از مهارت زیادی برخوردار است.
هردو کشور از موشک های هوا به هوای پیشرفته ای برخوردار هستند. روسیه موشک های ضد هوایی پیشرفته ای در سوریه مستقر کرده است. از سوی دیگر اسرائیل یکی از پیشرفته ترین کشورها در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین است.
می توانیم امیدوار باشیم که این ها همه گمانه زنی بود. روسیه و اسرائیل به اندازه کافی دشمن دارند که با آنها بجنگند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده