ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: راز سکوت علی مطهری!

آرمان نوشت: راز سکوت علی مطهری!

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

علی مطهری نسبتی با سکوت ندارد و اصلا در برنامه‌ریزی‌های او ساکت بودن جایگاهی ندارد البته این سکوت نکردن بدان معنا نیست که فرزند شهید مطهری درباره هر موضوعی به سخنوری یا احیانا اعتراض بپردازد چون یکی از ویژگی‌های بارز و اثبات شده او این است در مواقعی که درباره موضوعی اطلاعات نداشته باشد خیلی صریح این بی‌اطلاعی را اعلام و سپس سکوت می‌کند. زمانی که مطهری سکوت می‌کند و این سکوت برای مدتی به طول می‌انجامد کمتر نماینده یا فرد عادی است که باور کند این سکوت طبیعی است و برخی معتقدند اگر مطهری صحبتی در مجلس ندارد به مثابه آرامش قبل از توفان است و نباید نگران بود چون به زودی با دفاعیه‌ای جدید از آنچه در طول دوران سکوتش شنیده و دیده بازخواهد گشت. علی مطهری اکنون نیز در دوران سکوت به سر می‌برد؛ سر موعد مقرر در جلسات مجلس حضور پیدا می‌کند و تصاویر نشان می‌دهد که مانند بسیاری از مواقع هم جدی است یعنی می‌خواهد بر مباحثی که مطرح می‌شود تمرکز ویژه داشته باشد اما ترجیح می‌دهد که نه وقتی برای نطق بگیرد و نه اگر مخالفتی داشت از جای خود برخیزد و آن را اعلام کند. آخرین بار که علی مطهری پشت تریبون مجلس نطق کرد را کمتر کسی به خاطر دارد اما آخرین گفت‌وگویش با رسانه‌ها که در سایت خود قرار داد مربوط به 19مهر است که در آن به عملکرد صداوسیما در بحث هسته‌ای انتقاد کرده و گفته بود: «رویه صدا‌وسیما اینگونه نبوده که وارد جزئیات مسائلی مانند برجام شود. دیشب وقتی دیدم در اخبار آن برنامه پخش شد برای من عجیب بود که چطور صدا‌وسیما درباره طرحی که قرار است فردا در مجلس مطرح شود برنامه تهیه کرده و فضا‌سازی کرده است. این به نظر رویه خوبی نیست صداوسیما باید به عنوان رسانه ملی طرف باشد و این کار نباید تکرار شود.» وی با یادآوری عملکرد صداوسیما درباره ضبط و پخش جلسات کمیسیون ویژه بررسی برجام تصریح کرده بود: «آنجا هم روش عادلانه‌ای نداشتند.» اما چرا مطهری دیگر آن مشی گذشته خود که با هر نطقش مخالفان بر او هجمه می‌بردند و موافقان به تبیین کلام او می‌پرداختند را ندارد؟

گمانه‌های راز یک سکوت
چرا مطهری ترجیح می‌دهد اکنون که بحث مباحث هسته‌ای و هیاهوهای دلواپسان رونق گرفته است سکوت کند. درباره دلایل این سکوت می‌توان چند گمانه را مطرح کرد. برخی عنوان می‌کنند اظهارات و عملکرد فرزند شهید مطهری در طی حضورش در مجلس نهم احتمال تاییدش برای شرکت در انتخابات مجلس دهم را کاهش داده است و برخی مدعی می‌شوند صلاحیت او برای حضور در مجلس نهم هم با اما و اگرهایی همراه بوده است اما به نظر نمی‌رسد این گمانه صحیح باشد چرا که از سویی شنیده شده که مطهری در برابر این سوال که در مجلس دهم حضور خواهد داشت این پاسخ را می‌دهد که «هنوز تصمیمی نگرفته‌ام» و از سوی دیگر شخصیت او چنان نیست که برای اطمینان از تایید شدن صلاحیتش، وقتی 5ماه تا برگزاری انتخابات مانده است، اقداماتی را انجام یا مشی خود را تغییر دهد تا صلاحیتش مورد تایید قرار گیرد. او از پدرش عزت و مردانگی آموخته و برای تایید شدن نه به رایزنی به معنای واسطه‌گری می‌پردازد و نه اقداماتی می‌کند که به تعبیر ساده‌لوحان تغییر در نگرش نهادهای تصمیم‌گیر در موضوع صلاحیت‌ها باشد. او بارها اعلام کرده است که یک مطهری است و برای رسیدن به کرسی‌های مجلس یا هر نهاد دیگری خصلت‌های مطهری بودن را فراموش نمی‌کند پس این گمانه که سکوت او برای تاییدصلاحیتش است را باید مردود اعلام کرد. گمانه دیگر این است که علی مطهری به دلیل مشی میانه‌روی و اعتدالی که دارد درصدد است با سکوت خود زمینه را برای هیاهوی هجمه‌گران و دلواپسان آماده نکند چراکه می‌داند هر جمله‌ای که از سوی او بیان شود یک داستان جدید برای برهم‌زدن آرامش است پس ترجیح می‌دهد مدتی را در سکوت بگذراند تا خدشه‌ای به شادی حاصل شده از توافق هسته‌ای در اذهان عمومی وارد نشود و پس از تثبیت این شادی و ناکامی دلواپسان باردیگر به پشت تریبون مجلس برود و بگوید در آن روزهای سکوتش چه موضوعاتی را دیده و شنیده اما هیچ نگفته است. این گمانه می‌تواند به واقعیت نزدیک باشد چون ذات او با حفظ منافع ملی گره خورده است و برای او اگر دو راهی حضور در مجلس و آرامش کشور مطرح باشد به‌طور حتم علی مطهری قید حضور در مجلس را خواهد زد و در جاده منافع ملت حرکت می‌کند. از سوی دیگر سکوت علی مطهری را اینگونه می‌توان معنا کرد که او به دنبال اجرای برنامه مهمی است و در این مسیر نیاز دارد تا وقت و فکر خود را معطوف به آن موضوعی کند که درصدد اجرایش است. این برنامه می‌تواند برنامه‌ریزی برای ساماندهی انتخاباتی باشد که پس از کامل شدن در اختیار طیف میانه‌رو قرار گیرد یا شاید طرحی را آماده می‌کند که در راستای بهبود وضعیت فرهنگی جامعه باشد مثلا درباره برگزاری کنسرت‌ها و وضع قانونی برای خوانندگان و بازیگران باشد که در هفته‌های اخیر نام آنها بیش از همیشه مطرح است. نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی رابطه دوستانه‌ای هم با علی جنتی در قامت وزیر ارشاد دارد و شاید با همکاری او در حال تهیه طرحی برای ساماندهی وضعیت فرهنگی کشور در حوزه‌های مختلف باشد. به هر حال آنچه اهمیت دارد این است که علی مطهری ساکت است و رازی در پس این سکوت نهفته است. به تماس‌هایی هم که با او گرفته می‌شود پاسخی نمی‌دهد و مشخص است که نمی‌خواهد خلوتش به‌هم بخورد. باید صبور بود تا فهمید علی آقای مطهری چه برنامه‌ای برای اجرا در دست دارد.

*مطهره شفیعی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده