ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سایه انسان بر سر فضا، به بهانه روز جهانی کیهان نوردی

سایه انسان بر سر فضا، به بهانه روز جهانی کیهان نوردی

آخرین خبر/ 12 آوریل (23 فروردین ماه) روز جهانی کیهان نوردی و البته شب یوری است. چهل و پنج سال پیش در چنین روزی یوری گاگارین در ساعت 06:07 به وقت جهانی گرینویچ، سکوی پرتاب پایگاه کیهانی «بایکونور» را به مقصد مدار زمین ترک گفت.

پیامی برای نیروی هوایی، مأموریت با موفقیت انجام شد، در این موقعیت (...) فرود آمدم، حالم خوب است، ضرب‌دیدگی و شکستگی هم ندارم. گاگارین"
این پیام تلفنی در یک صبحگاه بهاری و از جایی در جنوب کشور پهناور اتحاد جماهیر شوروی سابق فرستاده شد تا دنیا وارد مرحله جدیدی شود. یک نفر از نوع بشر حالا برای اولین بار زمین را از آن بالاها، جایی که دیگر زمین نامیده نمی‌شد، رویت کرده بود. حالا دیگر بشر برای اولین بار به فضا سفر کرده بود.

شبِ یوری نام جشنی بین‌المللی است که در ۱۲ آوریل هر سال در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. این جشن برای بزرگداشت دو رخداد بزرگ و مجزا از هم در عرصه فضانوردی برگزار می‌شود. دلیل اول، بخاطر ورود یوری گاگارین به فضا در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ است. وی نخستین انسانی بود که وارد فضا شد و در مدت ۱۰۸ دقیقه مدار زمین را یک دور بطور کامل پیمود. دلیل دوم بخاطر پرتاب نخستین شاتل فضایی به فضا(اس‌تی‌اس-۱) در ۲۱ آوریل ۱۹۸۱ می‌باشد. در برخی از این مراسم علاوه بر علاقه‌مندان به سفرها و اکتشافات فضایی، فضانوردان سرشناس نیز شرکت می‌کنند.
تا پیش از پرواز یوری گاگارین، هیچ انسانی به فضا نرفته بود و خارج از جو زمین و در شرایط بی‌وزنی برای مدت طولانی قرار نگرفته بود. پزشکان و روانشناسان و حتی به قولی خود سرگئی کارالیوف (رئیس برنامه[چون]های فضایی اتحاد جماهیر شوروی) نگران این بودند که فضانورد با ورود به مدار زمین و قرار گرفتن در بی‌وزنی از یک سو و مشاهده عظمت فضای بیکران و کره زمین از سوی دیگر، تعادل روانی خود را از دست داده و دست به اقدامات غیرقابل پیش‌بینی بزند.به همین دلیل فضاپیمای وستوک-۱ به‌گونه‌ای ساخته شده بود که تمام پرواز را بطور خودکار انجام دهد. تنها راه از کار انداختن سامانه [سیستم] خودکار و به دست گرفتن کنترل ناوبری فضاپیما، وارد کردن شماره رمز ویژه‌ای بود. این شماره رمز -عدد «۲۵»- روی کاغذی نوشته شده و در پاکتی سربسته در داخل فضاپیما قرار داده شده بود.کنترل دستی فضاپیما تنها در حالتی امکان داشت که فضانورد در حالت روانی مناسب قرار داشته، توان باز کردن پاکت، خواندن شماره رمز، و وارد کردن آن شماره به سامانهٔ ناوبری را داشته باشد!

سفر تاریخی او که راهگشای پروازهای فضایی انسان شد، 108 دقیقه طول کشید و ناو کیهانی «واستک-1» پس از یک دور گردش در مدار زمین در ناحیه «ساراتف» فرود آمد. از زمان سفر فضایی یوری گاگارین در 12 آوریل 1961 تاکنون،443 نفر از ساکنان زمین طی 989 ماموریت به ماورای جو سفر کرده‌اند. سیروس برزو، کارشناس تاریخ کیهان‌نوردی در یکی از مصاحبه هایش با خبرنگاران چنین گفته است:
**«اگر معیار سفر به فضا را آنچه فدراسیون بین‌المللی هوا- فضانوردی اعلام کرده یعنی رسیدن به ارتفاع 100 کیلومتری زمین بدانیم تاکنون 443 انسان زمینی به مرزهای فضایی دست یافته اند که 403 نفر آنها مرد هستند و 40 نفر زن و بر همین اساس 998 بار انسان به فضا سفر کرده است. به گفته وی، از لحاظ تعداد فضانوردان، آمریکا با 277 کیهان نورد مقام نخست را دارد و پس از آن روس ها هستند که تاکنون 100 شهروند این کشور ( البته به اضافه شهروندان شوروی سابق) به مدار زمین سفر کرده‌اند. این کشور از نظر تعداد زنان فضانورد نیز صاحب رکورد هستند و در کنار 245 مرد، 32 کیهان نورد زن نیز دارند که از جمله آنها می توان به «شانون لوسید» با 223 روز و چهار ساعت اقامت فضایی ( از جمله 188 روز و چهار ساعت در مجتمع مداری «میر» روسیه) نام برد. روس ها گرچه با اعزام «والنتیتا ترشکوا»، «نخستین زن فضانورد جهان» در سال 1963 پیشتاز شدند اما تا 20 سال بعد هیچ زنی را به فضا نفرستادند.

در دستیابی به فضا، روسیه که آغازگر کمک به دیگر کشورها در چارچوب برنامه اینترکاسموس بود به شهروندان چکسلواکی، آلمان شرقی ( سابق )، ژاپن، بلغارستان، افغانستان، برزیل، انگلیس، کوبا، مجارستان، هند، مغولستان، لهستان، رومانی، اسلواکی، آفریقای جنوبی، اسپانیا ، سوئیس ، سوریه، بلژیک، اتریش، فرانسه امکان پرواز به مدار زمین را داد. شهروندان اسپانیا، سوئیس، آلمان، مکزیک، هلند، عربستان سعودی، رژیم اشغالگر قدس، مکزیک برای نخستین بار توسط آمریکا به فضا سفر کردند. شهروندان برخی کشورها مثل فرانسه ، ژاپن، آلمان از امکانات فضایی هر دو کشور برای پرواز به مدار زمین استفاده کرده اند. وی افزود: بعد از آمریکا و روسیه ( شوروی سابق ) آلمان با 10 نفر ( یک نفر از آلمان شرقی سابق )، فرانسه با 9 نفر، کانادا با 8 نفر در ردیف های بعدی قرار دارند. تاکنون شش شهروند ژاپن به فضا سفر کرده اند و با پرواز خود این کشور را در جایگاه ششم قرار داده است. ایتالیا با چهار کیهان نورد مقام هفتم را از آن خود کرده است. چین که یک سال قبل با داشتن تنها یک کیهان نورد در رده پائینی بود با پرتاب «شنزو-6 » اینک با سه کیهان نورد به رده هفتم ارتقاء پیدا کرد. به گفته وی، مقام هشتم با دو کیهان نورد به طور مشترک به بلژیک، بلغارستان و هلند تعلق دارد. افغانستان، اتریش، برزیل، انگلیس، کوبا، چکسلواکی( سابق )، مجارستان، هند، رژیم اشغالگر قدس، مکزیک، مغولستان، لهستان، رومانی، عربستان سعودی، اسلواکی، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئیس، سوریه و ویتنام با یک کیهان‌نورد به طور مشترک در آخرین صف قرار دارند.
 به این ترتیب بعضی کیهان نوردان توانستند مدت های طولانی در ایستگاه های فضایی زندگی کنند. رکورد دار این سفر ها دکتر «والری پولیاکف» است که در یکی از سفرهای فضاییش در ایستگاه مداری «میر» 437 روز و 17 ساعت و 58 دقیقه در فضا زندگی و کار کرد.»**

زمان پرتاب اسپوتنیک-۱ به فضا را سرآغاز عصر فضا می‌نامند، در حالیکه سفر یوری گاگارین به فضا نیز همپای مدارگردی اسپوتنیک-۱، تاریخ‌ساز بود. از این رو بود که سه منجم آماتور به نامهای لورتا هیدالگو، جرج وایت ساید و تریش گارنر در سال ۲۰۰۱ پیشنهاد برگزاری شب یوری را ارائه کردند. این جشن سالانه فضایی اکنون در سرتاسر دنیا برگزار می‌شود. ایران نیز با داشتن خیل عظیم علاقمندان به فضا و نجوم و با توجه به دست‌آوردهای جدید فضایی کشورمان، از این جشن بی نصیب نیست. اکنون شب یوری با برگزاری مراسم، سخنرانیهای علمی و سرگرمیهای فضایی در سرتاسر کشور و توسط گروه های مردمی و انجمن های علمی برگزار می شود.
هرچند راه بشریت به سوی فـضا، همیشه طولانی، دشوار و ناهموار بوده است. ولی، دولت، دانشمندان و مردم اتحاد شوروی، پیشگام جستجوی راهی کاملا تازه و ناشناس به سوی کشف فضای کیهانی پر از رازها و اسرار خطرناک، فاجعه آمیز و ناشناخته بود.
درآینده، حتی در بهترین و مناسب ترین شرایط ، بشریت فراموش نخواهد کرد که، اتحاد شوروی، علم و تکنولوژی آن، پیش از همه دانشمندان و خلقهای آن، برای اولین بار، راه کیهان را به روی انسان گشودند.

سایه انسان بر سر فضا، به بهانه روز جهانی کیهان نوردی

سایه انسان بر سر فضا، به بهانه روز جهانی کیهان نوردی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X