ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شکنندگی جنگ ریاض

شکنندگی جنگ ریاض

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

پارلمان پاکستان پس از پنج روز بحث و بررسی در نهایت با تصویب مصوبه‌ای با درخواست عربستان برای مشارکت در تجاوز نظامی این کشور به یمن مخالفت و بر بی‌طرفی درجنگ یمن تأکید کرد. عربستان مشارکت در جنگ یمن را از دولت نواز شریف درخواست کرده بود و دولت نیز تصمیم‌گیری در این مورد خاص و بی‌سابقه را به پارلمان ارجاع داد. با توجه به اینکه نواز شریف از افراد مورد حمایت عربستان در دستگاه سیاسی پاکستان محسوب می‌شود و عربستان در بازگرداندن وی به قدرت نیز نقش اساسی داشت، لذا انتظار شنیدن پاسخ «نه» را ازدولت پاکستان نداشت. اعلام مخالفت پاکستان با مشارکت در جنگ یمن باعث عصبانیت وخشم مسئولان سعودی شده وعربستان در اولین گام از ورود هواپیمای مسافربری پاکستانی به حریم هوایی خود جلوگیری کرده است. به نظر می‌رسد دولت پاکستان نیز مایل به اجرای درخواست عربستان نبوده، لذا با مهارت درخواست عربستان را به پارلمان واگذار کرد تا ازاین طریق برای مخالفت خود توجیه قانونی و داخلی پیدا کند. دولت و پارلمان پاکستان برای مخالفت خود با مشارکت در تجاوز عربستان به یمن دلایل زیادی در اختیار دارند. نخست اینکه مشارکت در این جنگ هیچ توجیه حقوقی و قانونی ندارد و این جنگ بدون کسب مجوز از شورای امنیت سازمان ملل بر یمن تحمیل شده، لذا جنگ نامشروع است. دوم، همچنانکه مخالفان در پارلمان پاکستان نیز تصریح کردند هرچند ممکن است ورود به جنگ یمن ساده باشد اما خروج از آن هرگز آسان نیست و خیلی از متخصصان نظامی جنگ یمن را به ویتنام سعودی تشبیه کرده‌اند. این بدین مفهوم است که عربستان از هم اکنون در باتلاق جنگ یمن فرورفته است و برای نجات خود می‌خواهد دیگر کشورها را قربانی کند. ازاین دیدپارلمان پاکستان با مصوبه به موقع خود این کشور را از افتادن در باتلاق جدید نجات داده است. سوم اینکه تنها متحد طبیعی عربستان در جنگ یمن القاعده و داعش است و در واقع اگر پاکستان با درخواست عربستان موافقت می‌کرد در این صورت بار دیگر با این گروه‌ها همسو و هم جهت می‌شد که این مسئله نه تنها با مسئولیت‌های بین‌المللی اسلام آباد تعارض پیدا می‌کرد بلکه در آینده بار دیگر امنیت داخلی این کشور را از جانب این گروه‌ها به خطر می‌انداخت، البته نباید ازاین احتمال نیزغافل شد که عربستان برای انتقام از دولت پاکستان از گروه‌های تکفیری این کشور برای برهم زدن اوضاع این کشور نیز استفاده کند. از طرف دیگر در بررسی دلایل مخالفت پاکستان با مشارکت در جنگ علیه یمن مخالفت ایران و محور مقاومت با تحمیل این جنگ به یمن از یکسو و تقویت موقعیت آن در معادلات منطقه نیز مؤثر بوده و از این دید پاکستان نخواسته است تخم مرغ‌های خود را در سبد بازندگان قراردهد. همچنانکه ملاحظه می‌شود مخالفت عربستان با مشارکت در جنگ یمن کاملاً با در نظرگرفتن منافع این کشور صورت گرفته و در واقع اسلام آباد نخواسته است منافع ملی خود را قربانی سیاست‌های ناپخته نسل تازه به دوران رسیده سعودی بکند که بعد از مرگ ملک عبدالله پست‌های کلیدی همچون وزارت دفاع را عهده دار شده‌اند.

در مجموع مخالفت پاکستان و پیش از آن ترکیه با درخواست عربستان برای مشارکت جنگ علیه یمن شکنندگی ائتلاف سعودی را بیش از پیش آشکار کرده است و با موضع‌گیری این دو کشورعربستان برای یارگیری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد شد و حتی این احتمال نیز وجود دارد که کشورهای عضو به اصطلاح ائتلاف نیز به تدریج راه خود را از این مجموعه جدا کنند تا بیش از این شریک جرم تجاوز نظامی عربستان نشوند که تاکنون هیچ نتیجه‌ای جز تشدید فاجعه انسانی در یمن و دور کردن این کشور از گزینه‌های سیاسی و مسالمت آمیز برای حل بحران داخلی این کشور نداشته است.

*احمد کاظم زاده

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده