ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هاشمی رفسنجانی: تاریخ دفاع مقدس سرمایه‌ای ملی برای همه‌ نسل‌هاست

هاشمی رفسنجانی: تاریخ دفاع مقدس سرمایه‌ای ملی برای همه‌ نسل‌هاست

ایسنا/ هاشمی رفسنجانی صبح امروز با تأکید بر این که 8 سال دفاع مقدس قطعه‌ای بی‌نظیر در تاریخ پرفراز و نشیب ایران است، بر حفظ همه‌ی زوایای آن تأکید کرد و گفت: فتوحات و عدم فتوحات دوران دفاع مقدس برای ماندگاری در تاریخ باید بر اساس واقعیت‌ها ثبت و ضبط شود، چون سرمایه‌ی ملی برای همه‌ی نسل‌های ایران است.

فرمانده 8 سال دفاع مقدس، در دیدار گروه مشاوران طراحی موزه دفاع مقدس استان خوزستان با بیان این جمله که «ساخت موزه برای حفظ، نگهداری و حتی بازنشر آثار مربوط به جنگ‌ها، شیوه‌ای مرسوم در کشورهاست»، به موزه‌های گوناگون در چند کشور اشاره کرد و گفت: حتی کشورهایی که بنیادهای دینی و ملی هم ندارند، آثار افتخارات قبیله‌ای خویش در جنگ‌ها را، علاوه بر ثبت در تاریخ، در موزه‌ها نگهداری می‌کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به علل شروع، تداوم و پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، بر مقطع پایانی آن و حمله‌ی مجدد ارتش بعث به سرزمین‌های ایران اسلامی و پیشروی آنها حتی تا نزدیکی‌های اهواز تأکید کرد و گفت: جوامع جهانی و به ویژه ارتش بعث فکر می‌کردند که ایران به خاطر عجز در دفاع و سرد شدن روحیات مردم برای حضور در جبهه‌ها، قطعنامه را پذیرفته، اما در آن مقطع مردم و به ویژه جوانان با اشتیاق تمام به جبهه‌ها رفتند و متجاوزان را به مرزهای بین‌المللی برگرداندند.

او عملیات مرصاد و حضور جوانان شهرهای مختلف استان‌های نزدیک به محل درگیری در خطوط مقدم را مصداقی روشن برای آمادگی همیشگی مردم دانست و گفت: همان مقطع در دو جبهه‌ی جنوب و جبهه‌ی میانی رزمندگان و فرماندهان آماده‌ی ورود به خاک عراق بودند، اما امام عزیز با همان منطقی که قطعنامه را پذیرفت، بر پایبندی ایران به اصول آن تأکید کردند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید مجدد بر ملی بودن تاریخ دفاع مقدس، از تحریف و سانسور واقعیت‌های آن در مقاطعی از تاریخ و نگاه سیاسی به این افتخاری که خون جوانان بسیاری به پای آن ریخته شده است، گفت: تاریخ دفاع مقدس و موزه‌های مربوط به آن باید به گونه‌ای نوشته و تنظیم شود که اگر دویست سال دیگر، نسل‌های بعدی به آن مراجعه کنند، واقعیت‌های حقیقی جنگ را ترسیم شده ببینند.

فرمانده 8 سال دفاع مقدس و جانشین فرماندهی کل قوا در جنگ، با یادآوری پیشینه مباحث مربوط به ساخت موزه‌های گوناگون دفاع مقدس در تهران و استان‌های مستقیم درگیر جنگ و به ویژه خوزستان، گفت: وقت آن است که با تجربه‌های اندوخته شده در این مدت، نظام، مصوبه‌ای محکم در شورای عالی امنیت ملی و یا به عنوان سیاست‌های کلی در مجمع تشخیص داشته باشد تا ضمن پرهیز از اعمال سلیقه‌ها و موازی‌کاری‌هایی که بعضاً جزییات بسیار ارزشمندی را ندیده می‌گیرند، یک کار اساسی و در شأن ملت و تاریخ ایران انجام شود.

در آغاز این دیدار دکتر مهدی حجت، مسوول هیأت مشاوران طراحی موزه‌ی دفاع مقدس خوزستان با ارائه گزارشی از مراحل ساخت موزه دفاع مقدس در خوزستان و مقایسه آن با موزه‌های مشابه در تهران، خواستار راهنمایی‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان عضو شورای عالی دفاع، نماینده امام در شورای عالی دفاع، فرمانده ادامه‌ی عملیات والفجرها و نهایتاً جانشین فرماندهی کل قوا و فرمانده جنگ شد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X