ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نفت و پیمانکاران چینی؛ چرا باید در صنعت نفت هنوز از چینی ها استفاده نمود؟!

نفت و پیمانکاران چینی؛ چرا باید در صنعت نفت هنوز از چینی ها استفاده نمود؟!

شفاف/ متن پیش رو در شفاف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

هر چند این روزها چین را به نام بزرگترین کشوری که اقتصادهای دنیارا تحت تاثیر قرار داده است، می شناسیم و ورود کالاهای مختلف ساخت آن، به تمام دنیا از جمله ایران شهرت دارد ، اما از سوی دیگر نیز در بسیاری از زمینه ها ،این کشور، خود به عنوان بزرگترین وارد کننده ها به شمار می آید .
وارد کننده ای با نام انرژی و البته از بزرگترین وارد کننده های نفت! و این نشان از آن دارد که گویی برخلاف آنکه بسیاری می پندارند ، چین می تواند در برخی کالاها و صنایع نیز برای ما یک فرصت به شمار بیاید . فرصتی که همیشگی است و شاید ارتباط چندانی به این که آیا توافقات آتی بر سرمسائل هسته ای و در ادامه آن لغو تحریم ها صورت بگیرد یانه ، نداشته باشد . چه بسا با بهبود روند صادرات کشور در صورت توافق و همچنین افزایش تولید و صادرات نفت کشور ،این میزان افزایش در افزایش تبادلات انرژی بین ایران و چین هم تاثیرگذار باشد . هر چند هم اکنون ایران به عنوان ششمین صادرکننده نفت به چین به حساب می آید و سال گذشته 28 درصد افزایش صادرات به این کشور را درزمینه نفت داشتیم اما تغییرات آینده در نوع تحریم ها به احتمال زیاد می تواند باعث افزایش این میزان هم باشد .از طرفی دیگر شرکت های نفتی چین که در ایران همکاری می کنند و همین طور شرکت های خریدارچینی نفت نیز هریک بخش هایی هستند که نیاز به تداوم همکاری در زمینه نفت و گاز ایران با این کشور را تقویت می کند .
سفر اخیر وزیر نفت ایران به پکن ، خود می تواند فرصتی مناسب برای رایزنی پیرامون تمام مباحث فوق باشد . رایزنی با مقامات مسئول در جهت توسعه این رابطه و همین طور پیدا کردن خریداران جدید نفتی . بنابراین انتظار این است که بیژن نامدار زنگنه از این سفر ،دستاوردهایی را برای ایران به ارمغان آورد . هرچند از سویی دیگر گروهی از منتقدان هم وجود دارند که معتقدند با توجه به برخی بدقولی های پیمانکاران چینی در گذشته، این همکاری ممکن است چندان هم به سود ایران نباشد . اما نباید فراموش کرد که تعامل بیشتر ، خود می تواند به رفع این عدم همکاری ها یاری رساند .
روبرت بگلریان، عضو کمیسیون انرژی مجلس نهم شورای اسلامی درباره رابطه اقتصادی ایران و چین درگفتگو با آفتاب یزد می گوید : البته نباید فراموش کنیم که به بهانه محدود شدن نقل و انتقالات بانکی بعد از تحریم ها ،بخشی از وجوهات ما نزد چینی‌ها بلوکه شده و معاملات و تهاترها دچار مشکلاتی هستند. به هر حال طرف چینی اگر همکاری‌هایی کرده، شرایطی هم به ما تحمیل کرده است .اما آنچه هم اکنون مطرح است این است که در شرایط عادلانه تری معاملات شکل بگیرد به ویژه اینکه بعد از جریانات تحریم ،روند صعود تولید ما هم به یکباره اتفاق نمی افتد.عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه می کند طرف چینی می تواند همواره بخشی از بازار را که پیش از این هم داشته است بعد از تحریم ،برجسته تر داشته باشد و نفت یکی ازآنهاست .
وی می افزاید : تداوم همکاری با چین در زمینه صادرات نفت ،منوط به این است که چین به تعهداتش عمل کند، البته وزارت نفت هم بعد از روی کارآمدن آقای زنگنه در تلاش است تکلیف پیمانکاران بدقول چینی را مشخص کند که تا حدودی هم موفق بودند و از این پس هم روند مذاکرات هسته ای اگر به همین شکل پیش برود، تقاضای کشورهای دیگر هم برای همکاری با ایران ارتقا خواهد یافت.بگلریان ادامه می‌دهد: آنچه ما در نظر داریم این است که به اهدافمان در صادرات از جمله نفت نائل شویم و از بعد تکنولوژی و کارآمدی هم در این زمینه موفق باشیم.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه می‌دهد: چین باید این موضوع را نشان دهد که به طور جدی و با حفظ منافع دو طرف می‌خواهد وارد شود ، چرا که در غیر این صورت با توجه به روند مذاکرات، اگر به سمت رویکرد مثبتی پیش رویم ایران قدرت چانه زنی بیشتری خواهد داشت.این نماینده مجلس و اقتصاددان درباره دستاوردهایی که سفر وزیر نفت می تواند داشته باشد پاسخ می دهد: گذشته از امکانات فروش و عرضه، در عرصه‌های مختلف دیگر هم می‌توانیم مذاکره داشته باشیم.
به هر حال چین کشوری بود که در شرایط سخت در کنار ما بوده است و ایران هم باید نشان دهد که تمایل همکاری دارد اما با توجه به رعایت مسائلی که گفتم .بگلریان درباره شرکت های خریدار بزرگ چینی در زمینه نفت می‌گوید: بخشی از تعامل با این شرکت ها به ماهیت بازار و قیمت روز انرژی و بخش دیگر هم به ابعاد تکنولوژیک برمی‌گردد ،گذشته از آن عملکرد چین به تعهداتش هم بسیار مهم است.وی تاکید می‌کند بازار چین بازاری است که نباید نسبت به آن بی تفاوت باشیم.علی عبدالعلی زاده مشاورعالی وزیر کشور درامور توسعه مناطق و اقتصاددان نیز در گفتگوی کوتاه با آفتاب یزد دراینباره می‌گوید: با آنکه نفت چندان موضوع خوشایندی برای من نبوده و در دوره احمدی‌نژاد اتفاقات خوبی هم برای آن نیفتاد ولی من اعتقاد دارم که باید با همه دنیا ارتباط داشته باشیم و بی‌جهت نباید ارتباطاتمان را با کشوری محدود کنیم .وی تاکید می کند تمامی کشورها ازجمله چین ظرفیت هایی دارند که قابل استفاده هستند و این ظرفیت ها در هر زمینه ای می تواند باشد .
گفتنی است، وزیرنفت ایران در سفرش به پکن تصریح کرد که در مرحله تازه ، همکاری ها در بخش برداشت نفت و کارهای توسعه ای با توجه به علاقه و حضور شرکتهای چینی در کشورمان، پررنگ تر خواهد بود. وی دراین سفر با رئیس شرکت سینوپک، بزرگترین شرکت پالایش نفت چین دیدار کرد و با اعلام آمادگی برای گسترش همکاری میان دو طرف در حوزه انرژی، خواستار اجرای تعهدهای لازم از سوی این شرکت چینی شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده