ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سازمان حمایت مصرف کنندگان: افزایش ۶ درصدی قیمت کالاها فقط یک بار در سال مجاز است

سازمان حمایت مصرف کنندگان: افزایش ۶ درصدی قیمت کالاها فقط یک بار در سال مجاز است

مهر/ براساس مصوبه ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها، افزایش قیمت کالاها حداکثر در سقف ۶ درصد برای یک بار در سال منوط به وجود شرایط لازم و کافی و بررسی و اعلام نظر رسمی مجاز است.

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در پاسخ به مطلب منتشر شده بر روی خبرگزاری مهر با عنوان «تکانه‌های قیمتی در بازار کالاهای اساسی / افزایش بی سروصدای قیمتها»، توضیحاتی را ارسال کرد:

۱- براساس قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی به منظور حمایت از تولید و ساماندهی تجارت، قیمت‌گذاری و اعمال نظارت و تنظیم بازار داخلی محصولات و کالاهای کشاورزی، این وزارتخانه موظف است برنامه ریزی و اقدامات لازم را با اولویت استفاده از ظرفیت و توان بخش غیردولتی به ویژه نظام صنفی کشاورزی بعمل آورد.

۲- براساس مصوبات هجدهمین جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه ها، کالاها و خدمات در سه اولویت دسته بندی و روند قیمت‌گذاری آنها مشخص است ولی به ِصرف ارائه تقاضا برای افزایش قیمت، این موضوع دلیل اجرایی شدن درخواست افزایش قیمت نبوده و حداکثر در سقف ۶ درصد برای یک بار در سال منوط به وجود شرایط لازم و کافی و بررسی و اعلام نظر رسمی می باشد و هرگونه اقدام، قبل از آن تخلف است.

۳- نوسان قیمت کالاهایی که در بازار رقابتی عرضه می شوند (علی الخصوص محصولات کشاورزی ومیوه وسبزیهای تازه) از عواملی همچون میزان عرضه و تقاضا، شرایط فصلی، زمان برداشت، میزان واردات و یا صادرات تبعیت می‌کند که بر روند تغییر قیمت ها تاثیر می‌گذارند و دستگاه‌های مسئول موظفند از طریق اتخاذ سیاست‌های بازدارنده و یا سیاست‌های حمایتی جهت ایجاد تعادل در بازار اقدام کنند.

۴- کلیه اقدامات این سازمان براساس مفاد مصرح در اساسنامه و متاثر تکالیف محوله از سوی هیات دولت، شورای اقتصاد، ستاد هدفمندسازی یارانه ها و کارگروه تنظیم بازار صورت می پذیرد.

۵- بدیهی است این سازمان کمافی السابق درحیطه اختیارات و وظایف با سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط در حوزه تنظیم بازار از جمله وزارت جهاد کشاورزی همکاری و همراهی لازم را معمول می کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده