ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رشد خوب کتاب‌های دینی برای کودکان و نوجوانان

رشد خوب کتاب‌های دینی برای کودکان و نوجوانان

ایسنا/ کارگروه ادبیات دینی شورای کتاب کودک در ارزیابی کتاب‌های منتشرشده سال‌های 93 و 94 بر افزایش درصد کتاب‌های خوب ادبیات دینی در قیاس با سال گذشته تأکید کرد.
در بیانیه این کارگروه آمده است: درصد کتاب‌های خوب در سال 93 بیشتر از کتاب‌های خوب سال گذشته است. 13 درصد آثار در سال 93 در جایگاه خوب قرار داشته اند که نسبت به 3 درصد آثار خوب سال گذشته، روندی صعودی را نشان می‌دهند.
افق اشراقی عضو کارگروه ادبیات دینی گفت: آثار بررسی شده در گروه شامل 64 درصد اثر داستانی، 31 درصد اثر غیرداستانی و 5 درصد اثر شعر بوده است. به طوری که ملاحظه می‌شود کتاب‌های داستانی دینی نسبت به کتاب‌های غیرداستانی و شعر درصد بیشتری از آثار را به خود اختصاص داده‌اند. 64 درصد کتاب‌های خوب یعنی چهار ستاره از نوع داستان هستند. این به آن معنی است که افزایش کیفیت آثار در نوع داستان بیشتر از دو نوع دیگر است.
وی در خصوص مخاطبان این آثار تأکید کرد: 9 درصد آثار مناسب گروه سنی «الف و ب» بوده‌اند. 1 درصد آثار با گروه سنی «ب» تناسب داشته‌اند. 30 درصد آثار مناسب گروه سنی «ب و ج» بوده‌اند. 15 درصد آثار مناسب گروه سنی« ج»، 2درصد مناسب گروه سنی «ج و د»، 1 درصد مناسب گروه سنی« د» و 34 درصد مناسب گروه سنی« د و ه »بوده‌اند و در میان آن‌ها 11 درصد هم در محدوده کودک و نوجوان گنجانده نشدند.
این کارشناس شورای کتاب کودک تصریح کرد:‌ برخلاف سال گذشته رابطه‌ای بین تعداد آثار پدیدآورندگان و کیفیت کارها دیده نمی‌شود. از پدیدآورندگان خوب این گونه ادبی می‌توان از افرادی چون محمدرضا زائری، مریم شجاعی، مژگان شیخی، سیدعلی کاشفی خوانساری، مجید محبوبی، فاطمه مشهدی رستم، مجید ملامحمدی، انسیه موسویان، ابوالفضل هادی منش و میترا هنرمند یاد کرد.
اشراقی در خصوص ناشران فعال ادبیات دینی گفت: ناشران خوب براساس اطلاعات به دست آمده ما در حوزه ادبیات دینی، انتشارات امیرکبیر، انتشارات علمی-فرهنگی، بهار دلها، سروش و... هستند.
در پایان این گزارش، این عضو کارگروه دینی در پایان گفت: کیفیت هنری و تصاویر برخی متون دینی گویای متن نیست .بسیاری از کتابها از زمان گذشته نقل شده اند و این ارتباط مخاطب امروز با اثر را دشوار می کند.با توجه به کاهش اشعار دینی می‌توان به انتشار آثار شعر دینی توجه بیشتری نشان داد کما اینکه با توجه به کمبود نشر آثار دینی برای کودکان و نوجوانان گروه های سنی ب و ج می توان در این زمینه نیز فعال تر بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده