ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روایت های مناقشه برانگیز از بیانیه سوئیس

روایت های مناقشه برانگیز از بیانیه سوئیس

ایران/ متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

با گذر یک هفته از پایان مذاکرات لوزان همچنان بحث و جدال سیاسی و رسانه‌ای بر سر نتایج و محتوای بیانیه پایانی این نشست ادامه دارد. مهمترین اختلاف‌هایی که محل بحث قرار گرفته و به موضع گیری‌های مختلفی از سوی ایران و کشورهای 1+5 منجر شده است به دو موضوع تحریم‌ها و برقراری رژیم بازرسی بر برنامه‌های هسته‌ای ایران بازمی‌گردد. اختلافاتی که راه‌حل‌های به دست آمده در مذاکرات اخیر از حل و فصل آنها خبر می‌دهد اما به گفته مقامات مذاکره کننده، مذاکرات چند ماه آینده جزئیات و راهکارهای فنی آن را مشخص خواهد کرد. این جدال که توجه بیشتر رسانه‌های جهان را معطوف خود کرده است با موضع ‌گیری‌متقابل مقامات ایران و امریکا از جمله وزیر دفاع این کشور رو به رو شده است.

پس از آنکه رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری کشورمان اعلام کردند که لغو فوری همه تحریم‌ها باید در همان روز امضای توافق صورت گیرد و همچنین نظارت بر برنامه‌های هسته‌ای ایران نباید منجر به دسترسی به برنامه‌های نظامی ایران شود، مقامات کاخ سفید اعلام کردند که لغو تحریم‌ها «مرحله به مرحله »و بعد از اطمینان از پایبندی ایران به اجرای تعهداتش در «راستی آزمایی» برنامه‌های هسته‌ای اش صورت می‌گیرد. مقامات امریکایی همچنین می‌گویند که باید امکان بازرسی وسیع از تأسیسات هسته‌ای ایران و حتی حوزه‌های نظامی وجود داشته باشد. در یکی از تازه ترین موضع گیری‌ها اشتون کارتر، وزیر دفاع امریکا در اظهاراتی با بیان اینکه «هدف دولت امریکا از مذاکره، جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است»، مدعی شد: «توافق هسته‌ای نهایی با ایران شامل بازرسی از تأسیسات هسته‌ای این کشور خواهد بود، بنابراین این توافق نه بر اساس اعتماد بلکه بر اساس راستی آزمایی است.» وی همچنین تأکید کرد:«چارچوب به دست آمده با ایران برای حصول یک توافق هسته‌ای نهایی موجب حذف گزینه نظامی نشده است اما این گزینه هم اکنون مورد استفاده نیست.» وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا واشنگتن خواستار دسترسی به تأسیسات نظامی ایران نیز هست این‌طور پاسخ داد: «بستگی دارد منظور شما از تأسیسات نظامی چه باشد، ولی مطمئناً بله.» وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا بزرگترین بمب بتن‌شکن موجود در زرادخانه تسلیحاتی این کشور موسوم به «نفوذگر مهمات انبوه» (MOP) که امریکا اخیراً آزمایش کرده است، توان از بین بردن تأسیسات هسته‌ای فردو را دارد، گفت که «بله این بمب با هدف مقابله با تأسیسات هسته‌ای فردو در ایران ساخته شده است.» این اظهارات البته از سوی مقامات کشورمان بی‌پاسخ نمانده است. سردار سرتیپ پاسدار سیدمسعود جزایری معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح در واکنش به سخنان وزیر دفاع امریکا گفت: «بعد از بیانات رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا در خصوص ممنوعیت بازدید از تأسیسات نظامی ایران این‌گونه سخنان، حاکی از شعور پایین بیان کننده یا ناشی از سرریز شدن غرض ورزی‌های طرف مذاکره کننده امریکایی است.» وی افزود: «قبلاً هم مذاکرات مقامات مسئول ایرانی در چارچوب تدابیر نظام، ممنوعیت هرگونه بازدید از مراکز و تأسیسات نظامی و دفاعی را به وضوح و با صراحت بیان کرده‌اند.» سردار جزایری با بیان اینکه «از بعد دیگر، می‌توان اصرار طرف امریکایی مبنی بر حضور در مراکز نظامی ایران را در راستای آرزوهای پایمال شده و دست نیافتنی مقامات کاخ سفید قابل ارزیابی دانست»، تأکید کرد: «توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران پتک سنگین نظام در برابر زیاده خواهی بیگانگان و دشمنان ملت ما به شمار می‌آید.»

عراقچی: نظارت و دسترسی به موشک‌های بالستیک را نمی‌پذیریم
سید‌عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران نیز با تأکید بر لغو همه تحریم‌های اقتصادی و مالی بلافاصله بعد از توافق، یادآور شد: «قطعاً هیچ نظارت و دسترسی را در زمینه نظارت و مذاکره بر موشک‌های بالستیک نخواهیم پذیرفت.» عراقچی همچنین درباره احتمال بازدید ناظران خارجی از مراکز نظامی ایران تحت عناوین مبهم قید شده در بیانیه سوئیس که احتمال ورود به مسائل مربوط به PMD را مطرح می‌کند، گفت:« قطعاً هیچ نظارت و دسترسی را در این زمینه نخواهیم پذیرفت.» وی افزود: «موشک‌های ما چه بالستیک و چه غیره نیز تحت نظر و نظارت طرف‌هایمان نخواهد بود.» عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پاسخ به این سؤال که آیا فعالیت‌های هسته‌ای و غنی‌سازی صنعتی ایران پس از اتمام دوره محدودیت به حالت اول بازخواهد گشت یا خیر؟ اظهار داشت: «طبیعی است وقتی که دوره محدودیت تمام می‌شود همه فعالیت‌هایی که محدود شده بودند را از سر خواهیم گرفت.» عراقچی درخصوص تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه چند شرکت ایرانی نیز اظهار داشت:‌ «تحریم‌های جدید برخلاف حسن نیت لازم برای ادامه مذاکرات بوده است؛ فکر می‌کنم این اقدام تصمیم غلط در زمان بسیار غلطی بوده است.»

موضع آلمان و روسیه درباره لغو تحریم ها
اختلاف درباره برداشته شدن تحریم‌ها از آنجایی نشأت می‌گیرد که ایران خواهان لغو فوری همه تحریم‌های اقتصادی و مالی در همان روز توافق است که احتمال دارد طرفین تا سه ماه آینده (10 تیرماه) به آن دست یابند اما مقامات طرف مقابل مدعی‌اند که تحریم‌ها باید پس از اجرای تعهدات ایران برداشته شود. صاحبنظران سیاسی می‌گویند این اختلافات در نشست‌های هسته‌ای که به زودی در یکی از شهرهای اروپایی از سرگرفته می‌شود، مورد بحث و بررسی قرار گرفته و راهکارهای اجرای آن تدوین خواهد شد. آلمان و روسیه، ‌دو عضو گروه 1+5 نیز درباره موضوع لغو تحریم‌ها موضع ‌گیری‌کرده‌اند. به گزارش رویترز «ساوسان شلبی»، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: «تمایل ایران مبنی بر اینکه تحریم‌ها در اسرع وقت برداشته شوند را درک می‌کنیم اما ما تاکنون درباره زمان‌بندی رفع تحریم‌ها صحبت نکرده‌ایم.» وی خاطر نشان کرد: تحریم‌ها فقط در صورتی لغو خواهد شد که ایران به شرایط توافقنامه نهایی که هنوز تدوین نشده است، عمل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اجرای آن را تأیید کند. وی افزود: «اساساً، این دست ایران است که این امر کدام روز اتفاق بیفتد.»
کریستین ویرتز سخنگوی دولت آلمان نیز اعلام کرد: «توافق موقت هم اکنون باید به یک توافقنامه نهایی منجر شود و مهم است که تضمین شود تعهدات ایران به نحوی قابل راستی آزمایی اجرا می‌شود.» این در حالی است که مقامات روسی خواهان لغو تحریم‌ها بعد از امضای توافق شده‌اند. به گزارش خبرگزاری «ایتارتاس»، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: «به محض امضای توافقنامه هسته‌ای تحریم‌های اعمال شده از سوی شورای امنیت باید لغو شوند.» حال آنکه در جدیدترین موضع ‌گیری امریکایی‌ها بنجامین رودز، دستیار مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اعلام کرده است که «تحریم‌ها در چارچوب مورد توافق میان ایران و گروه 1+5، در طول زمان لغو خواهند شد و نه یکباره.» در همین حال بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی امریکا با اشاره به اختلاف نظر شدید دولت امریکا و رژیم صهیونیستی درمورد توافق هسته ای با ایران گفت: «همانطور که نتانیاهو حق دارد از توافقنامه انتقاد کند ما نیز حق داریم از توافقنامه دفاع کنیم». معاون مشاور امنیت ملی امریکا ادامه داد: «فکر می کنم کسی نباید متعجب شود که امریکا و اسرائیل با وجود ائتلاف بسیار قوی و دوستی قوی و همکاری زیاد در بسیاری از موضوعات، دیدگاه های خود را در مورد توافق ایران به صورت علنی بیان می کنند. ما استدلال خود را بیان می کنیم همانطور که نخست وزیر نتانیاهو نیز به طور مرتب دیدگاه های خود را بیان کرده است.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده