ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نتیجه تیغ دولبه توافقات هسته ای بر صنعت خودرو و قطعه سازی کشور

نتیجه تیغ دولبه توافقات هسته ای بر صنعت خودرو و قطعه سازی کشور

خبر خودرو/ دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور گفت : در صورتی که با توافقات اخیر نرخ ارز افت شدیدی نماید شاهد سیر ورود قطعات و خودروهای وارداتی به کشور خواهیم بود.
آرش محبی نژاد با اشاره به تاثیر قطعی و مثبت توافقات اخیر بر صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور افزود : البته کلیات توافقات تیغ دو لبه ای است چرا که زمانی که توافقات نهایی شده و دیوار بلند تحریم از مرزهای کشور برداشته شود رقابت بسیار سنگینی در داخل کشور با شرکت ها و تولید کنندگان خارجی و داخلی ایجاد خواهد شد در این شرایط ایران در فضای واقعی رقابت بین المللی قرار خواهد گرفت و باید بتواند به لحاظ کیفیت و قیمت با رقبا ، رقابت نماید.
وی گفت :البته سیاست های کلان دولت نیز در این جریان بسیار اهمیت دارد به خصوص در مواردی چون نرخ ارز و عوارض احتمالی شوک های آنی ناشی از رفع تحریم ها که باید دید که آیا دولت می تواند این مسائل را پیش بینی و مهار کند هر چند در گام اول این موارد خیلی خوب مدیریت شد و نرخ ارز نوساناتات خیلی شدیدی نداشت امید است که وضعیت موجود ارز بخشی از برنامه دولت بوده نه اینکه فقط عمل و عکس العمل بازار باشد.
وی اظهار داشت : در صورتی که با توافقات اخیر نرخ ارز افت شدیدی نماید شاهد سیر ورود قطعات و خودروهای وارداتی به کشور خواهیم بود و چنانچه نرخ ارز بالا برود افزایش هزینه تولید و قیمت خودرو را خواهیم داشت به همین منظور توافقات هسته ای تیغ تیز دو لبه ای که ممکن است در اثر شوک های که وارد می شود کشور را به ورطه بیماری هلندی برده بنابراین چنانچه دولت تدبیر نکند در این شرایط تولید دچار رکود شدید خواهد شد.
وی گفت : چنانچه دولت تدبیر کند و خودروسازان و قطعه سازان خود را آماده فضای رقابت نمایند یقینا بازارهای وسیع صادراتی در اختیار آنها خواهد بود .
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در ادامه صادرات قطعه از ایران را جزء بزرگترین پتانسیل های صادرات صنعتی ایران برشمرد و افزود : در صورت نهایی شدن توافقات و با توجه به پتانسیل موجود در صادرات قطعه ، قطعا این امر تحول زیادی در حوزه توسعه صادرات غیر نفتی ایجاد خواهد کرد و این افق خیلی دور از انتظار نیست چرا که ایران جزء کشورهای قدیمی تولید کننده قطعه و خودرو است و با پتانسیل بالقوه ای که از بدو صنعت قطعه سازی کشور وجود دارد یقینا این امر محقق خواهد شد.
محبی نژاد تاکید کرد : با وجود ظرفیت موجود در صنعت قطعه سازی قطعا یکسری پیش شرط ها و پیش زمینه هایی لازم است تا فضا رقابتی شود ابتدا تسهیلات و سرمایه در گردش و نقدینگی کافی لازم است که با توجه به سیاست بانک ها و بانک مرکزی به راحتی عملی نخواهد بود ضمن اینکه نرخ بهره های بانکی اجازه عرض اندام به شرکت های ایرانی در فضای بین المللی و رقابتی را با وجود بهره های 3 تا 4 که آنها در قبال دریافت تسهیلات پرداخت می کنند را نخواهد داد.
وی همچنین به اهتمام صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور برای مقابله با شرایط موجود اشاره کرد و اظهار داشت : امید است با اطلاع رسانی که در انجمن قطعه سازان صنایع همگن و تشکل های مردم نهاد انجام می دهیم و برنامه جامعی که در شرکت های تولیدی برای مقابله با شوک های احتمالی تحریم و ورود به بازار بین المللی وجود دارد و همچنین تدابیر و سیاست های کلی دولت برای زمان پساتحریم که به مراتب اهمیت بیشتری دارد فضا اگر فضای بهبود کسب و کار فراهم شود یقین بدانید که ایران جزء کشورهای مطرح صادر کننده قطعه خواهد بود.
محبی نژاد با تاکید بر لزوم نزدیکی نرخ بهره بانکی به نرخ تورم تصریح کرد : در صورتی که رونق اقتصادی به کشور باز گردد مسلما نرخ تورم مثل کشورهای ترکیه و کره به شدت پایین خواهد آمد و شاهد رونق بیشتری در کشور بوده و در این شرایط امکان رقابت در فضای بین المللی بوجود خواهد آمد.
وی تصریح کرد : البته تک نرخی شدن نرخ ارز نیز لازمه اجرای این کار است باید نرخ ارز با شیب ملایم و بدون تصمیمات هیجانی تک نرخی شود روی عددی که آن عدد از تعادل عرضه و تقاضا بدست می آید و با محاسبه دولت تعیین می شود معیار قرار گیرد و در این زمینه سیاست دستوری از دستور کار دولت خارج شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X