ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شبکه "دیده‌بان شفافیت و عدالت" اعلام موجودیت کرد

شبکه "دیده‌بان شفافیت و عدالت" اعلام موجودیت کرد

ایسنا/ سازمان مردم نهاد شبکه دیده‌بان شفافیت و عدالت طی نشستی با حضور اعضای هیأت موسس اعلام موجودیت کرد.

هدف از تشکیل این سازمان مردم نهاد آسیب شناسی اقتصاد ایران نسبت به عوامل فسادزا و پیگیری آن و همچنین راهکارهای مقابله با این فسادهاست.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از اعضای هیأت موسس این سازمان مردم نهاد اظهار کرد: بحث تشکیل این سازمان از دو سال پیش مطرح شد و با 25 نفر از افرادی که در مبارزه با فساد فعالیت داشته‌اند تبادل نظر انجام شد و نهایتا این پیشنهاد مورد موافقت و استقبال قرار گرفت.

وی با بیان اینکه شبکه دیده بان شفافیت و عدالت در اسفند ماه سال گذشته به تصویب و تائید رسید گفت:‌ حسین زاده بحرینی نماینده مشهد، احمد توکلی نماینده تهران، محمد دهقان نماینده طرقبه، محمود فرشیدی وزیر اسبق آموزش و پرورش،‌ سروری عضو شورای شهر تهران، کوثری و نادران نمایندگان تهران، مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نجابت نماینده تهران و امیرآبادی نماینده قم به عنوان اعضای هیأت موسس به وزارت کشور معرفی شدند.

وی افزود: در حال حاضر نیز هیأت مدیره توسط هیأت امنا کار خود را آغاز کرده که ریاست آن هم برعهده توکلی نماینده تهران است و اعضای هیأت مدیره نیز آقایان دهقان نادران، فرشیدی، سروری و امیرآبادی بوده و کوثری و نبوی نیز به عنوان عضو علی البدل هستند ضمن اینکه نجابت و حسین زاده بحرینی نماینده تهران و مشهد نیز به عنوان بازرسان انتخاب شده اند.

بر اساس این گزارش، حسین زاده بحرینی نماینده مشهد و از اعضای هیات موسس این سازمان مردم نهاد طی سخنانی اظهار کرد: بحث مقابله با فساد نه اختصاص به زمان حاضر دارد و نه کشورمان. مطالعات تجربی فراوانی در دنیا انجام شده که همه آنها حکایت از این دارد که رابطه منفی و معنی‌داری بین وجود فساد با رشد و تولید ملی در یک کشور برقرار است و هر چه جامعه به لحاظ فساد اقتصادی دارای عوامل فسادانگیز بیشتری باشد به همان میزان رشد اقتصادی با کندی مواجه می شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مهم ترین بلایی که گریبان گیر جامعه می‌شود این است که اعتماد مردم به دولت و حکومت کاهش می یابد و این زمانی رخ می دهد که فساد در اقتصاد گسترش داشته باشد.

وی تصریح کرد: بر اساس تحقیقی که توسط بانک جهانی انجام شده ایران هفتادمین کشوری است که در این پژوهش مورد ارزیابی قرار گرفته است و بر اساس گزارش ارائه شده در این تحقیق ثابت شده همه فعالان عرصه اقتصاد به جز دولت نگاه شان به دولت ها اینگونه است که به مثابه یک پشتیبان تلقی نمی شوند بلکه آنها دولت را رقیب خود تلقی می کنند بنابراین نه تنها دولت عامل امنیت‌زا در اقتصاد شناخته نمی‌شود بلکه به عنوان یک عامل امنیت‌زدا است و گسترش فساد در داخل دستگاه های دولتی و خارج از آن ممکن است کار را به جایی برساند که زمینه اعتماد مردم به دولت کاهش داشته باشد.

بحرینی با بیان اینکه طی سال های اخیر در مبارزه با فساد توفیق زیادی نداشتیم، گفت: سازمانی که اکنون ایجاد شده بنا دارد موضوع مهم مقابله با فساد را در ایران رصد کند و به عنوان کمک دولت و دستگاه قضایی برای مقابله با فساد همه امکانات و توانمندی مردمی را بسیج کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: طی دو سه دهه گذشته بخصوص دهه اخیر شاهد فسادهایی در حوزه پولی و بانکی و همچنین ناهنجاری‌هایی در حوزه واگذاری‌ها بوده‌ایم که از حوزه های حساس به شمار می روند.

وی همچنین تصریح کرد: فساد اصولا جایی شکل می گیرد که رانتی آنجا وجود داشته باشد بنابراین حوزه هایی که رانت در آن باشد باید شناسایی شوند و دستگاه های مختلف هم کمک کنند تا این مساله حل شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده