ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

صعده پرس نوشت: حمله عربستان به یمن کشورهای عربی را مجبور به هم پیمانی با القاعده کرد

صعده پرس نوشت: حمله عربستان به یمن کشورهای عربی را مجبور به هم پیمانی با القاعده کرد

ایرنا/ پایگاه صعده پرس یمن روز یکشنبه به نقل از یک مجله آمریکایی نوشت: 'نیاز به القاعده' بیشتر کشورهای بزرگ عربی را به هم پیمانی با گروه تروریستی القاعده در یمن مجبور کرده است.

صعده پرس به نقل از 'احمد رشید' نویسنده مقاله ای با عنوان 'برای چه به القاعده نیاز داریم' در مجله 'نیویورک ریویو آو بوکز' افزود: آیا کار به جایی رسیده که گروهی مثل القاعده که طی سال های طولانی گذشته به عنوان خونخوارترین گروه تروریستی در جهان پدیدار شده، باید با آمریکا و هم پیمانان او در منطقه خاورمیانه هم پیمان شود؟
در این مقاله آمده است: واشنگتن و پایتخت های جهان عرب نسبت به شرایط کنونی و آینده نامعلوم گروه القاعده در وضعیت بغرنج و مضطربی قرار دارند؛ کارشناسان معتقدند که گروه تروریستی داعش بسیار وحشی تر و خون ریزتر از گروه القاعده است و برخی می گویند گروه تروریستی القاعده در سوریه و یمن در حال گسترش است و به فکر ماوا گرفتن در پاکستان و افغانستان برای مقر فرماندهی است و این برای کشورهای غربی خطری بزرگ محسوب می شود.
احمد رشید افزود: حوادث جنوبی منطقه خاورمیانه باعث شد تا کشورهای غربی مواضع متناقضی در سیاست های خود اتخاذ نمایند، مثلا آمریکا مواضع جبهه النصره که شاخه ای از گروه القاعده است را مانند گروه داعش بمباران می کند در حالی که برخی کشورهای همپیمان آمریکا مثل ترکیه و عربستان با مال و سلاح از آن حمایت می کنند.
در این مقاله آمده است: آمریکا یک سال است که با هواپیماهای بدون سرنشین خود مواضع گروه القاعده را در یمن بمباران می کند و بطور مثال در یک حمله موجب کشته شدن ناصر الوحیشی فرمانده این گروه در این منطقه شد، این در حالی است که بیشتر کشورهای عربی که در قالب کشورهای ائتلاف به رهبری سعودی به یمن حمله کرده اند دوشادوش گروه تروریستی القاعده علیه ارتش و جنبش انصارالله یمن می جنگند و این گروه همه تلاش خود را به افزایش قدرت و سیطره بر شهرهای یمن و جذب هزاران نیرو از کشورهای غربی معطوف کرده است.
این مجله آمریکایی می افزاید: حقیقت این است که گروه القاعده پس از کشته شدن اسامه بن لادن رهبر این گروه بطور چشمگیری گسترش یافت و به ظهور گروه داعش انجامید و به رغم حملاتی که از سوی 60 کشور عضو ائتلاف مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا صورت گرفته، این گروه (از بیش از 10 کشور) از تونس گرفته تا مرکز آسیا و پاکستان نیرو جذب کرده است و موجب بروز جنگ های گسترده و خطرناکی بین قبایل سنی و شیعی شده و جهان اسلام را به دو دستگی کشانده که اثرات آن تا دهها سال دیگر ادامه خواهد یافت.
'اگر چه گروه القاعده رو به تضعیف است اما همچنان در سوریه، عراق و یمن از طریق شاخه های خود حضوری فعال و آشکار دارد و به جذب نیرو از کشورهایی مثل پاکستان، آسیای میانه و افغانستان پرداخته و با گروه داعش در کشورهایی مثل سوریه و یمن دارای اهداف استراتژیک و مشترک می باشد.'
این مجله با طرح سئوالی می پرسد: اگر گروه القاعده تغییر ماهیت داده، این تغییرها چیست که موجب جلب حمایت برخی کشورهای عربی شده است؟، چرا کشورهای عربی در جبهه جنگ علیه القاعده در سوریه، عراق، لیبی و یمن حضور ندارند و حتی حمایت اطلاعاتی هم نمی کنند؟.
در حالی که ترکیه و کشورهای عربی منطقه مثل عربستان، امارات، اردن و مصر همگی علیه سوریه هستند برخی کشورهای دیگر مورد حمایت ایران در منطقه علیه گروه های تروریستی می جنگند و کشورهای عربی بطور آشکارا از حمله به گروه النصره و القاعده در سوریه و یمن خودداری کرده بلکه آنها را مورد حمایت مالی و تسلیحاتی خود نیز قرار می دهند.
این هم پیمانی و کمک های کشورهای عربی از این گروه ها به این دلیل است که اهداف اعلام شده از سوی این گروه های تروریستی با اهداف کشورهای عربی یکسان است و اختلافی ندارد.
این مواضع کشورهای عربی با موضع آمریکا برای مدت های طولانی است که تفاوت دارد. باراک اوباما رییس جمهور و جان کری وزیر خارجه این کشور همچنان معتقدند که شاخه های القاعده در یمن و سوریه با گروه تروریستی داعش تفاوتی ندارند و هر دو خون ریز و وحشی هستند اما کشورهای عربی با همراهی با گروه القاعده کمک می کنند تا بر شهرهای سوریه و یمن مستولی شود.
گروه النصره از هدف اصلی خود که برکناری دولت بشار اسد و شکست حزب الله بود بازماند و گروه القاعده نیز در یمن با مقاومت جنبش انصارالله روبرو شده است بنا بر این، شرایط این دو گروه با اهداف کشورهای عربی همسو شده است.
نویسنده مقاله ادامه می دهد: گروه النصره بر خلاف گروه داعش که از مردم مناطق تحت سیطره خود می خواهد بطور کامل تسلیم شده یا کشته خواهند شد، با گروه های مخالف دولت بشار اسد همکاری می کند. هر دو گروه القاعده و داعش در عمل علیه شیعه هستند اما گروه القاعده اخیرا موضع معتدل تری در این زمینه اتخاذ کرده و اسامه بن لادن در سال 1998 نیروهای خود را از کشتار بی رویه شیعیان در افعانستان برحذر داشت.
این مجله آمریکایی نوشت: نزدیکی بین رهبران عرب با گروه القاعده در حقیقت از شکست سیاست های آمریکا حکایت دارد، خصوصا پس از اینکه واشنگتن با ایران بر سر برنامه هسته ای به توافق رسید، تعدادی از رهبران عرب به شک افتادند که آمریکا آنها را رها کرده است.
گروه های النصره و القاعده با استفاده از کمک های مالی کشورهای عربی قدرت خود را افزایش داده و به فکر تاسیس دولت های محلی در منطقه خاورمیانه افتاده اند.
احمد رشید می افزاید: غربی ها باید بدانند که شرایط در منطقه خاورمیانه به سرعت در حال تغییر است و بهار عربی نزدیک است که به زمستان اسلامی تبدیل شود، حال چه غربی ها این را بخواهند یا نخواهند و دولت آمریکا بهای سنگینی را در چشم پوشی از برکناری بشار اسد با از دست دادن حمایت اعراب در چهار سال گذشته متحمل خواهد شد.
وی در پایان می نویسد: ما نباید شگفت زده شویم از اینکه گفت وگوهای رسمی بین گروه القاعده و کشورهای عربی در ماه آینده برگزار شود و اگر آمریکا تنها غایب این میز مذاکره باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده