ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس اصلاح شد

طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس اصلاح شد

ایرنا/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای نگهبان، طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را اصلاح کردند.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی برخی از مواد طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

بر اساس ماده 13 این طرح که توسط نمایندگان مجلس اصلاح شد، در مواردی که نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر جنایتی واقع شود و جانی شناسایی نشود یا در صورت شناسایی به دلیل نداشتن تمکین مالی ناتوان از پرداخت دیه در مهلت مقرر باشد ، در صورت تقاضای دیه از سوی مجنی علیه یا اولیای دم حسب مورد ، پس از صدور حکم قطعی از سوی مرجع صالح قضایی ، دیه از محل تبصره ماده 9 این قانون پرداخت می شود.

بر اساس تبصره این ماده که به تصویب مجلس رسیده ، هرگاه جانی شناسایی شود یا تمکن مالی پیدا کند ستاد امر به معروف و نهی از منکر می تواند در صورت اذن مجنی علیه یا ولی وی حسب مورد نسبت به وصول دیه و خسارات مربوطه از طریق محاکم قضایی اقدام کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماده 16 این طرح را اصلاح کردند که بر اساس آن ستاد امر به معروف و نهی از منکر که در این قانون ستاد نامیده می شود ، عهده دار وظایف ذیل است:

1- تعیین سیاست ها و خط مشی های اساسی در زمینه ترویج و اجرای امر به معروف و نهی از منکر

2- تبادل اطلاعات و نظرات برای شکل گیری سیاست های مربوط امر به معروف و نهی از منکر

3- آسیب شناسی و ریشه یابی علل ترک معروف و ارتکاب منکر

4- تعیین الگوهای رفتاری

5- زمینه سازی جهت مشارکت همه جانبه آحاد مردم و دستگاه های اداری و رسانه های عمومی در امور مربوط به فرضیه امر به معروف و نهی از منکر

6- رصد اقدامات انجام شده در اجرای این قانون و انعکاس آن به مراجع ذیربط

7- تدوین راهبردهای آموزشی برای سطوح مختلف جامعه

8- آموزش و پرورش و تحقیق در زمینه امر به معروف و نهی از منکر و ترویج گسترش فرهنگ آن

9- شناسایی ظرفیت ها و کمک به تشکیل جمعیت ها و تشکل های مردمی فعال

10- حمایت همه جانبه از اقدامات قانونی آمران به معروف و ناهیان از منکر

11- پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در ارتباط با تکالیف ستاد درباره راهکارهای اجرایی فرهنگ عفاف و حجاب

12- ارایه گزارش سالانه به رهبر معظم انقلاب، قوای سه گانه و مردم

بر اساس تبصره یک این ماده که به تصویب مجلس رسید ، وزارت کشور پس از کسب نظر مشورتی ستاد ، نسبت به صدور مجوز برای سازمان های مردم نهادی که در زمینه امر به معروف و نهی از منکر قصد فعالیت دارند ، اقدام می کند.

نمایندگان تبصره 2 این ماده را نیز اصلاح کردند که بر اساس آن ستادهای استانی و شهرستانی می توانند درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی برای تجمع و راهنمایی در موضوعات مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر بررسی و در صورت تایید نظر مشورتی خود را جهت صدور مجوز حسب مورد به استانداری و بخشداری ارسال کنند.

بر اساس تبصره 3 این ماده که به اصلاح مجلس رسید، هرگاه مسوولان ذیربط با تشخیص مراجع قضایی بدون عذر موجه از صدور مجوز موضوع تبصره های 1 و 2 استنکاف کنند ، مستجب مجازات ماده 570 قانون مجازات اسلامی هستند.

نمایندگان تبصره 4 این ماده را نیز اصلاح کردند که بر اساس آن وظایف ستاد ، نافی مسوولیت های وزرا، مسوولان دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری ، روسای سه گانه و مراجع قضایی و ضابطان دادگستری در ارتباط با آنچه در این قانون مقرر شده ، نیست.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X