ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

850میلیارد ریال امسال برای بیابان زدایی اختصاص یافت

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی، خداکرم جلالی روز پنجشنبه در بازدید از طرح مقابله با بیابانزایی و گرد و غبارهای نمکی حاشیه دریاچه ارومیه در شهرستان آذرشهر، اظهار کرد : بیشترین میزان این اعتبار یعنی حدود 600 میلیارد ریال برای مقابله با پدیده بیابان زایی و طوفان های نمکی برای استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی پیش بینی شده است .
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت : در این طرح در هر هکتار 200 اصله بوته نهال یا درختچه های مقاوم به شوری و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه کاشته می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به طرح تثبیت بافت خاک در روستای خاصلوی شهرستان آذرشهر خاطر نشان کرد : کاشت درختچه های گز و بوته های قره داغ و آتری پلکس در این منطقه بسیار خوب جواب داده است و در آینده نزدیک با ایجاد بافت جنگلی ، احتمال وقوع طوفان های نمکی و ریز گردها به حداقل خواهد رسید .
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم در این بازدید گفت : شهرستان های آذرشهر ، شبستر و عجب شیر به علت قرار گرفتن در مسیر جهت وزش باد ، بیشتر در معرض ریز گرد و غبار نمکی قرار دارند و بیشترین اعتبار برای مقابله با طوفانهای نمکی به این حوزه اختصاص یافته است .
محمد صادق پور مهدی افزود : سال گذشته 60 میلیارد ریال از اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه برای طرح مقابله با ریزگردهای نمکی اختصاص یافته بود که امسال این رقم به 300 میلیارد ریال خواهد رسید.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی نیز در این بازدید گفت : طرح مقابله با بیابان زایی در سه شهرستان آذرشهر ، عجب شیر و شبستر اجرا می شود .
داور نامدار افزود : در این طرح درختچه های گز در 500 هکتار از اراضی شهرستان های عجب شیر، درختچه گز ، بنه و بوته های قره داغ و آتری پلکس در آذرشهر و همچنین در شهرستان شبستر نیز هزار هکتار بوته های مقاوم به شوری کاشته می شود .
وی اجرای طرح قرق مطلق و جلوگیری از چرا را در 2300 هکتار از زمین های حاشیه دریاچه ارومیه را از دیگر اقدامات ضروری برای تثبیت خاک و حفظ و تقویت پوشش گیاهی در این مناطق اعلام کرد .
شهرستان های حاششیه دریاچه ارومیه همچون شبستر، عجب شیر و آذرشهر در آذربایجان شرقی به دلیل خشکی تدریجی این پهنه آبی در دو دهه اخیر با تهدید طوفان های نمکی مواجه هستند.
3093/518/ 3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X