ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دانستنی ها ببرهای چاقو دندان؛ حیوانات ما قبل تاریخ

دانستنی ها/ ببرهای چاقو دندان؛ حیوانات ما قبل تاریخ

تابناک با تو/ ببر چاقو دندان/حیوانات ما قبل تاریخ بیایید با هم به بیش از ده هزار سال پیش زمین سفر کنیم و در دشت ها و چمنزارهای پر آب و علف آن گشتی بزنیم و با یک حیوان درنده به نام ببر چاقودندان یا اسمایلودون Smilodon آشنا شویم.
ببر چاقو دندان، حیوانی است که با دندان های تیز بلند، بدن عضلانی و آرواره های بسیار قوی در ردیف خطرناک ترین و جالب ترین حیوانات تاریخ زمین قرار می گیرد؛ حیوانی متعلق به دوران پیش از تاریخ.
بنا بر این گزارش، این حیوانات حدود ۴۲ میلیون سال پیش زندگی می کرده اند و آخرین گونه های این ببر حدود ده هزار سال پیش و تا پایان عصر یخبندان بر روی کره ی خاکی یافت می شدند‌.

این حیوانات در کجا زندگی می کرده اند؟
در همه قاره های کره ی زمین جز در استرالیا و قطب جنوب، فسیل های ببر چاقو دندان یافت شده است.
وزن این حیوانات از ۶۸ کیلوگرم تا ۴۵۴ کیلوگرم متغیر بوده است.
تحقیقات بر روی فسیل های به جا مانده از این حیوانات نشان می دهد که سرعت آن ها از حیواناتی نظیر شیرها، ببرها و گربه سانان امروزی کمتر بوده است. در نتیجه حیواناتی را هم که شکار می کرده اند، سرعت پایینی داشته اند و از حیوانات جوان، کند حرکت و زخمی تغذیه می کرده اند.

علت انقراض این حیوانات چه بوده است؟
دانشمندان تغییرات آب و هوایی ناشی از دوران پایانی عصر یخبندان، خورده شدن توسط حیوانات بزرگتر را از جمله دلایل انقراض این حیوانات عنوان می کنند. متأسفانه یکی دیگر از دلایل انقراض ببر چاقو دندان، شکار بی رویه این حیوانات توسط انسان های اولیه بوده که از آن ها به عنوان منابع غذا استفاده می کرده اند.

چند نکته درباره ببر چاقو دندان
این حیوانات از دندان های تیز خود برای سوراخ کردن بدن شکارهایشان استفاده می کردند.
نکته ی جالب توجه اینکه این دندان های تیز و بلند به راحتی شکسته می شدند و این برای ببر چاقو دندان خطر بزرگی به شمار می رفت، زیرا آنها بدون داشتن دندان های تیز نمی توانستند شکار کنند و در نتیجه از گرسنگی می مردند. به همین دلیل، زندگی این ببرها تا حد زیادی متأثر از دندان های نیش فک بالا بوده است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X