ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بحران نسل چهارم فلسطینی ها برای رژیم صهیونیستی

بحران نسل چهارم فلسطینی ها برای رژیم صهیونیستی

رصد/ متن پیش رو در سایت تحلیلی "رصد" منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

بیش از چند هفته است که فضای بیت المقدس و شهرهای دیگر کرانه باختری رود اردن و مرز باریکه غزه بار دیگر پرتنش و ملتهب شده است. درباره وضعیت سیاسی و امنیتی فلسطین و تاثیرات قیام انتفاضه بر اوضاع داخلی و سیاسی سرزمین‌های اشغالی یا دکتر حسین رویوران گفتگو کرده ایم که در ادامه آن را خواهید خواند. رویوران معاون سیاسی و بین الملل جمعیت دفاع از فلسطین است.

با نگاهی به وضعیت کنونی فلسطین، چه بسترها و عواملی سبب تحولات کنونی فلسطین شده است؟

غرور اسرائیل یکی از عوامل شرایط فعلی فلسطین است، با از بین بردن شرایط هرگونه گفتگو و ایجاد بن بست روبرو کرده است و موضوع دو دولت را قبول ندارد و هیچگونه افقی در مقابل فلسطینیان قرار نداده است. در بعد فلسطین دو گروه فتح و حماس در حال رقابت هستند و توافق و آشتی آن ها به نتیجه ای نرسیده است، همچنان این دو گروه بر گروه گرایی خود اصرار دارند، و حاضر به ایجاد وحدت نیستند لذا قیام کنونی به نوعی نفی سلطه رژیم صهیونیستی از یک سو است و نفی سرپرستی احزاب و گروه های فلسطینی بر این امر است و این اقتدار اجتماعی سعی می کند معادله جدیدی از قدرت با رژیم صهیونیستی ایجاد کند که فراگروهی و عمدتا مبتنی بر مردم فلسطین است تا گروه های فلسطینی.

این تظاهرات ها و درگیری ها به نوعی عبور از دولت خودگردان است. این دولت اساسا به مقاومت اعتقادی ندارد و معتقد است که از طریق گفتگو می توان به نتیجه رسید
نقش دولت اسرائیل و شهرک های صهیونیستی نشین در این زمینه چه بوده است؟

رژیم صهیونیستی مناطق اشغالی سال ۱۹۶۷ را مورد تعرض قرار می دهد این در حالی است که قطعنامه ۲۴۲ بر مناطق اشغالی تاکید دارد، رژیم صهیونیستی همچنین در حال تغییر بافت جمعیتی مناطق اشغالی است. آن ها بدترین صهیونیست های افراطی را در بین اعراب استقرار می دهند، این افراد جنایت می کنند و اخیرا به خود مسجد الاقصی هم دست اندازی داشته اند. این رفتارها جامعه فلسطینی را به شدت عصبانی کرده و واکنش ها هم به رفتار جمعیت افراطی شهرک نشین نسبت به مسجد الاقصی رخ می دهد.

وضعیت کنونی مخالفت ها و اعتراض ها چه تفاوت ها و شباهت هایی با انتفاضه های قبلی دارد؟

انتفاضه های قبلی انتفاضه هایی بوده که با یک وحدت اجتماعی صورت گرفته است. انتفاضه سال ۲۰۰۰ زمانی اتفاق افتاد که گفتگوی عرفات با ایهود باراک به نتیجه نرسیده بود، و عرفات گفته بود که هیچ راهی برای مقاومت وجود ندارد. در این بین اجماعی برای مقاومت در جامعه فلسطینی وجود داشت. در حال حاضر وضعیت بسیار فرق دارد و گروه های سیاسی مبنای وحدت سیاسی و حرکت نیستند، در واقع در آن زمان احزاب نقش ویژه ای را ایفا می کردند، اما در حال حاضر احزاب نقشی را ایفا نمی کنند. در اعتراض های اخیر مردم به شکل فراگروهی وارد صحنه شده اند، جوان های ۱۷ تا ۲۱ ساله، نسلی که در سایه اسلو و فرهنگ امکان حل بحران از طریق گفتگو بزرگ شدند اما در نهایت در طول عمر این نسل در ۲۱ سال اخیر گفتگو انجام شده اما به هیچ نتیجه ای نرسیده است، بنابراین جوانان علیه واقعیت و وضعیت سیاسی موجود قیام کرده اند.

تحولات کنونی چه تاثیراتی بر اوضاع داخلی، امنیتی و سیاسی فلسطین و اسرائیل دارد؟

فلسطینی ها در ناامنی زندگی می کردند، شرایط برای آن ها فرقی نکرده است، به جز اینکه مقداری این ناامنی ها تشدید شده است. در حالی که اسرائیلی ها در رژیم صهیونیستی در امنیت کامل به سر می بردند، قیام فلسطینی ها آنجا را ناامن کرده و نا امن سازی این جامعه هزینه های هنگفت سیاسی و اجتماعی به دولت صهیونیستی وارد کرده است. در این بین قیام کنونی جامعه فلسطینی را تا حد زیادی متحد کرده است. یعنی مردم کرانه باختری و سرزمین های ۴۸ و در انتها مردم غزه از مردم قدس حمایت کرده اند. به عبارت دیگر ناامنی کنونی جامعه فلسطینی را متحد اما جامعه صهیونیستی را متفرق می کند.

در حال حاضر احزاب نقشی را ایفا نمی کنند. در اعتراض های اخیر مردم به شکل فراگروهی وارد صحنه شده اند
این تحولات چه تاثیراتی بر تشکیلات خودگردان و گروه حماس می تواند داشته باشد؟

این تظاهرات ها و درگیری ها به نوعی عبور از دولت خودگردان است. این دولت اساسا به مقاومت اعتقادی ندارد و معتقد است که از طریق گفتگو می توان به نتیجه رسید. همچنین با توجه به اینکه اخیرا حماس نیز وارد گفتگو برای آتش بس طولانی مدت با رژیم صهیونیستی شده است این درگیری ها هم به نوعی عبور از حماس است. یعنی جامعه فلسطینی از این رویکرد حماس عبور و این حرکت اجتماعی را صورت داده و شرایط و نگاه سیاسی جدیدی را بنیان گزاری کرده که با نگاه گروه های فلسطینی متفاوت است.

قیام و تحولات داخلی فلسطین چه تاثیرات منطقه ای و بین المللی ممکن است داشته باشد؟

جامعه بین الملل نمی تواند آنچه که در فلسطین رخ داده است را نادیده بگیرد. سفر بان کی مون و دیدار کری با نتانیاهو در آلمان و دیدار کری با محمود عباس در اردن نشان می دهد که دنیا نمی تواند نسبت به این موضوع سکوت کند. در واقع بحث فلسطین برای غرب همانند یک تف سر بالا است، غربی که همیشه از اسرائیل حمایت ولی اسرائیلی که افراد را در خیابان ترور می کند و بدون محاکمه انسان ها را می کشد، در جامعه بین الملل قابل قبول نیست. این رویکرد غرب را تحت فشار قرار می دهد، غرب نیز ناگزیر است اسرائیل را تحت فشار قرار دهد تا وضعیت مسجدالاقصی را تغییری ندهد. چنانچه این رویکرد اخیرا از طرف رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو امید به آرام سازی جامعه فلسطینی عنوان شده است.

آیا ممکن است قیام فلسطین گسترده تر و به شکل یک انتفاضه کامل دربیاید؟

چنین چیزی محتمل است. شرط رسیدن به انتفاضه وحدت اجتماعی و سیاسی در فلسطین است. اما متاسفانه وحدت گروه های فلسطینی شرط اول است و تا کنون نیز هیچگونه وحدتی بین گروه های سیاسی شکل نگرفته است. چنانچه یکی از دلایلی که بسیاری به این قیام، انتفاضه نمی گویند عدم وجود وحدت سیاسی و اجتماعی بین گروه های فلسطینی می باشد.

آینده این تحولات را چگونه پیش بینی می­کنید؟

این قیام نشان می دهد که نسل چهارم فلسطینی ها از یک آرمانگرایی بالایی برخوردارند. نکته مهم آن است، نسلی که در سایه اسلو و گفتگو با اسرائیل بزرگ شده است در حال حاضر همه این واقعیت های سیاسی را مردود می داند. این نشان می دهد که برخلاف تصور صهیونیست ها که نسل های آینده فلسطینی را فراموش کار می خواند، این نسل آرمانگراتر است، و نه تنها برای حال بلکه برای آینده اسرائیل هم بحران ایجاد خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X