ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون وزیر نیرو: سال 94 افزایش قیمت بهای برق نداشتیم

معاون وزیر نیرو: سال 94 افزایش قیمت بهای برق نداشتیم

باشگاه خبرنگاران/ معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه از سال 1394 تا کنون افزایش قیمتی در بهای برق نداشته ایم گفت: دولت برای ساماندهی اقتصاد برق باید تعرفه را اصلاح کند.

به گزارش هوشنگ فلاحتیان ، معاون وزیر نیرو در خصوص فرصت های سرمایه گذاری گفت: در زمینه تولید ابزارهای برقی در چندسال اخیر با پیشرفت های بسیاری همراه بوده ایم.درشرایط کنونی بیش از 200 شرکت تولید کننده کابل در کشور وجود دارد ، همچنین کارخانه های ساخت تابلو برق های فشار قوی و ضعیف نیز از دیگر دستآوردهای در زمینه خود کفایی در صنعت برق به شمار می رود.

وی تصریح کرد: آنچه که در وزارت نیرو در حال انجام است فعالیت های اصلی در خصوص تولید، انتقال و توزیع برق است. در بحث تولید برق علاوه بر اینکه ملزم به افزایش راندمان صنعت برق هستیم ایجاد دکل های برق بیشتر و نیروگاه ها در دستور کار قرار دارد.با توجه به اینکه در سال های آینده مشکلات آب و دسترسی به آن بسیار محدود است ما باید بتوانیم در مدت زمان کوتاه چند ساله در حدود 5هزار نیروگاه جدید احداث کنیم.

فلاحتیان در خصوص مزیت تاسیس نیروگاه های جدید اظهار داشت: احداث نیروگاه ها با راندمان بالای 60درصد سیکل ترکیبی، احداث بخش های جدید با نیروهای گازی ، جایگزین کردن نیروگاه های فرسوده و قدیمی ، توجه به بحث ریکاورینگ و مدرنازیسیون و پرداختن به نیروگاه های تجدید پذیر از مزیت های احداث نیروگاه های جدید به شمار می رود.

وی افزود: وزارت خانه تمایل دارد که تولید برق را به طور کامل در اختیار بخش خصوصی قرار دهد، در حال حاضر 60درصد از برق کشور توسط نیروگاه های خصوصی تامین می شود که پیش بینی می شود تا 10سال آینده سهم دولت به 20درصد برسد.

معاون وزیر نیرو همچنین در خصوص انتقال برق گفت : در حال حاضر 100درصد تجهیزات برق در داخل کشور است ؛اما در بحث ایستگاه های فشار قوی به دلیل مهم بودن آن و ساخت آن ها توسط چند شرکت خاص در دنیا، تلاش این است که کشور را با کلاس های جهانی به سطحی یکسان برسانیم.

فلاحتیان همچنین ادامه داد: از نقطه نظر شخصی که می‌خواهد پول وارد کشور کند ریسک های بسیار زیادی وجود دارد.ریسک ها در بسیاری از کشور های دنیا به حداقل رسیده است، این در حالیست که ما همچنان با تغییرات ناگهانی در نرخ ارز به عنوان یک تهدید روبرو هستیم.

وی همچنین درخصوص تعرفه های برق در بخش داخلی تصریح کرد: از سال 1394 تا کنون افزایش قیمتی در بهای برق نداشته ایم ، ما تنها پنجاه درصد قیمت برق را دریافت می کنیم. به هر ترتیب دولت باید تدبیر کند یا باید تعرفه ها را اصلاح کند تا ما بتوانیم اقتصاد برق را سامان دهیم و یا باید منابعی را فراهم کند که اگر تصمیم به افزایش نرخ برق نیست تفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی به وزارت نیرو پرداخت شود.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: این موضوع مبتنی بر سیاست های خود دولت است که بخواهد قیمت برق را به عنوان یک مزیت نسبی برای تولید کنندگان صنعتی داخلی و یا مناطق گرمسیری و کشاورزی پایین نگه دارد که بار مالی چنین سیاستی بر دوش دولت خواهد بود.

خودکفایی در صنعت و برق
بهرام نظام‌الملکی مدیرکل دفتر توسعه صادرات و خدمات فنی و مهندسی وزارت نیرو نیز در این هم اندیشی در سخنانی کوتاه به بررسی محورهای خدمات فنی مهندسی در بحث نیرو پرداخت و گفت : ماباید اعلام کنیم که هم اکنون حوزه صنعت آب و برق به بیش از 95 درصد خودکفایی رسیده است و بسیاری از فعالیت های طراحی و ساخت در شرکت های داخلی صورت می‌گیرد.

بیش از 90درصد از خدمات فنی مهندسی در حوزه آب و برق صورت می‌پذیرد .این آمارها نشان می دهد که در سال های اخیر تلاش های بسیاری در وزارت نیرو صورت گرفته و این وزارت خانه توانسته کارنامه قابل قبولی را به ثبت برساند.

وی همچنین بیان کرد : متاسفانه در برنامه ششم توسعه توجه چندانی به مشکلات صادرات پیمانکاران صورت نگرفته است و باوجود اینکه وزارت نیرو نظرهای کارشناسی خود را بیان کرده است مسئولین دولتی اهتمام لازم را نداشته اند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X