ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

محققان دانشگاه MIT لامپ‌های‌ رشته‌ای جدیدی با 4 برابر بازده لامپ‌های LED تولید کردند!

محققان دانشگاه MIT لامپ‌های‌ رشته‌ای جدیدی با 4 برابر بازده لامپ‌های LED تولید کردند!

شهر سخت افزار/ مدت هاست که استفاده از لامپ های رشته ای به دلیل بازده بسیار پایین و همچنین مصرف بالای انرژی در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع شده و لامپ های LED جایگزین آنها شده است. اما امروز محققان دانشگاه MIT اعلام کردند که لامپ های رشته ای جدیدی را اختراع کرده اند که بازده انرژی آنها حتی از لامپ های LED موجود نیز فراتر است. در ادامه مطلب به معرفی جزییات این تحقیقات جدید صورت گرفته خواهیم پرداخت....

لامپ های رشته ای که برای اولین بار توسط توماس ادیسون اختراع شد از طریق تحریک رشته تنگستن موجود در حباب شیشه ای و رساندن آن به دمای 2700 درجه سانتی گراد موجب تابش نور می شود. تابشی که توسط این رشته نازک تنگستن صورت می گیرد به تابش جسم سیاه معروف است و در طیف تابشی بسیار وسیعی صورت می گیرد. این طیف تابشی وسیع سبب می شود که بیش از 95 درصد از انرژی منتقل شده به رشته تنگستن به صورت حرارت از بین برود و بخش بسیار کمی از این انرژی به روشنایی تبدیل شود. به دلیل این بازده بسیار پایین بسیاری از کشورهای دنیا سالهاست که استفاده از این لامپ ها را قدغن اعلام کرده اند.

با تازگی تعدادی از محققان دانشگاه MIT توانسته اند با طراحی یک فرآیند دو مرحله ای جدید، بازده این لامپ ها را به میزان زیادی افزایش دهند. مرحله اول این فرآیند همچون لامپ های رشته ای قدیمی عمل کرده و با گرم کردن یک رشته نازک تنگستن آن را وادار به تولید تابش می کند. در مرحله دوم، تابش گرمایی صورت گرفته از این رشته که سبب می شود بازده انرژی به میزان زیادی کاهش پیدا کند از محیط اطراف لامپ جمع آوری و به سوی رشته بازتاب می شود. با جذب این تابش، فیلمان تنگستن می تواند انرژی بیشتری را جذب کرده و آن را در طیف طول موجی مرئی بازتابش کند. برای صورت گرفتن مرحله دوم از این فرآیند، محققان دانشگاه MIT از نوعی بلور فوتونیکی کمک گرفته اند.

بازده لامپ های الکتریکی با استفاده از معیاری به نام بازده روشنایی یا Luminous Efficiency تعیین می شود. در حالی که لامپ های قدیمی رشته ای در حدود 2 تا 3 درصد و لامپ های LED امروزی در حدود 5 تا 15 درصد بازده دارند، تیم تحقیقاتی این پروژه مدعی است که این لامپ های رشته ای جدید قادر است تا 40 درصد بازده را فراهم آورد. البته طراحی و تولید این لامپ های دو مرحله ای در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و نمونه های اولیه از این لامپ تنها بازده ای در حدود 6.6 درصد را ایجاد کرده اند ولی تیم پشتیبان این پروژه امیدوار است که بتواند به بازده 40 درصدی عنوان شده نیز دست پیدا کند.

محققان دانشگاه MIT لامپ‌های‌ رشته‌ای جدیدی با 4 برابر بازده لامپ‌های LED تولید کردند!

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده