ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فیاض زاهد: نفوذ دلواپسان برای اخلال در کار دولت خطرناک است

فیاض زاهد: نفوذ دلواپسان برای اخلال در کار دولت خطرناک است

آریا/ فیاض زاهد گفت: خطری که رفتار دلواپسان دارد استفاده از ابزارهای قدرتمندی است که در برخی نهادها در حوزه های اقتصادی دارند و می توانند برای دولت خطرناک باشند.

استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با خبرگزاری آریا درباره تاثیر اجرای برجام در فضای سیاسی و اقتصادی کشور،گفت:بدیهی است آنچه که امروز آغاز شده تا دو ماه دیگر به نقطه پایان خودش می رسد چراکه تیم مذاکره کننده هسته ای می خواهد طبق خط قرمزی که رهبر انقلاب درباره اجرای شروط 1+5و پایان تحریم ها تعیین کردند زمانبدی یکسانی داشته باشند بنابراین زمان موثقی را پیش بینی کردند تا بصورت کیفی بتوانند به نقطه مشترکی برسند . دراین زمان ما به آنچه شرط کرده ایم عمل خواهیم کرد و در نقطه پایان تایید آن توسط آژانس،تمام تحریم ها برداشته خواهد شد.
وی افزود:ازآنجایی که انتخابات مجلس در اسفندماه برگزار می شود چنانچه در این ماه تحریم ها لغو شود شاهد اثر روانی آن در وضعیت بازار خواهیم بود ضمن آنکه الان هم شاهد این اثر روانی هستیم هرچند که باور بنده این است توافق لوزان بخشی از آن را تخلیه کرده یعنی اگر قرار بود بازار نسبت به برجام واکنش روانی نشان دهد این اتفاق افتاده است . ثباتی که درچند ماه اخیر در بازار بورس و اقتصاد ایران شاهد بودیم ناشی از همین واقعیت است.
این استاد دانشگاه اظهار داشت:اگر در شرایط جدید مذاکرات انجام شده بخواهد به نتیجه برسد چه از طریق سرمایه های ایرانی خارج از کشور یا بازشدن افق های جدید به سمت مشارکت های منطقه ای یا مشارکت های دوگانه و چندگانه میان شرکت های ایرانی و طرفهای اروپایی و آمریکایی پیش رود آثار اقتصادی آن بین 4تا 6ماه آینده در اقتصاد ایران خودش را نشان می دهد و به طور مشخص می توانیم در حوزه هایی مانند مسکن ،خودرو ،نفت ،گاز و پتروشیمی شاهد این تغییرات باشیم .
وی افزود:برجام بیشتر اثر روانی خودش را بر فرایند اقتصادی خواهد گذاشت لذا اگر بخواهیم ارتباط آن را با انتخابات ایران تحلیل کنیم تاثیر سیاسی خودش را خواهد گذاشت و دراین شرایط دولت و اصلاح طلبان کاملا می توانند از برجام بهره برداری سیاسی کنند چراکه آثار سیاسی آن تا انتخابات مجلس تداوم پیدا خواهد کرد بنابراین اگر بخواهیم معدل بگیریم برجام نتیجه خودش را در انتخابات از نظر سیاسی و روانی خواهد گذاشت .
فیاض زاهد درباره کارشکنی دلواپسان در اجرای برجام،گفت: اراده ایران و جامعه جهانی بر پیشبرد برجام است لذا به صورت رسمی مقابله جدی در داخل و خارج از ایران با اجرای برجام صورت نخواهد گرفت البته حرکتهای ایذایی تشدید خواهد شد .
وی ادامه داد:در داخل هم این رفتار قابل تحلیل است به این معنا که جریان دلواپس اگر از دو پینگ های خاصی استفاده نکند و شاهد حداقل استاندارها در داخل انتخابات مجلس باشیم جریان دلواپس بازنده اصلی انتخابات خواهد بود اما اگر فضای انتخابات به گونه ای باشد که امکان بازی درآن به هیچ وجه وجود نداشته باشد علی رغم همه جنگ روانی و فضاسازی ها مبنی بر استفاده از ابزارهای انتخابات ایران به نسبه قابل قبول خواهد بود به دلیل اینکه نظام تصمیم خودش را در برجام منوط کرده به ایجاد شرایطی که ایران باید در منطقه ای از جامعه جهانی وضعیت خود را بالانس کند در واقع اگر نظام می خواهد یک انتخابات مشارکتی با درصد بالایی از حضور مردم را ایجاد کند تا شرایط امنیتی و سیاسی را برای خودش تضمین نماید نیازمند حداقل استانداردهاست .تامین حداقل استانداردهای انتخاباتی به موافقت میانه روها و اصلاح طلبان ختم خواهد شد البته خطری که رفتار دلواپسان دارد استفاده از ابزارهای قدرتمندی است که در برخی نهادها در حوزه های اقتصادی دارند .این گروه بااین ابزارها می توانند در کار اقتصادی دولت سنگ اندازی کنند که این بسیار می تواند خطرناک باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده