ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون پرستاری وزیر بهداشت: با کمبود 200 هزار نفری پرستار در کشور مواجهیم

معاون پرستاری وزیر بهداشت: با کمبود 200 هزار نفری پرستار در کشور مواجهیم

ایسنا/ کمبود 200هزار پرستار در کشور، لزوم تربیت کمک بهیاران، ارتقای جایگاه پرستاری و ارسال مجدد تعرفه‌های پرستاری به شورای عالی بیمه از مهم‌ترین مواردی بود که معاون پرستاری وزیر بهداشت همزمان با هفته دولت مطرح کرد.

محمد میرزابیگی در نشستی خبری در خصوص عملکرد این معاونت طی یک سال گذشته، گفت: یکی از دستاوردهای ما ارتقای جایگاه پرستاری در سطح صف و ستاد بود؛ چراکه پرستاری منحصر به حوزه بیمارستانی نیست و در سطح جامعه مسئولیت دارد و با همین تناسب جایگاه آن در دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت تبدیل به معاونت شد. همچنین در حال حاضر پرستاران در شورای کارانه و نظام پرداخت نمایندگانی دارند.

وی افزود: بالغ بر 20 بخشنامه با امضای وزیر یا معاونان مربوط به دانشگاه‌ها در حوزه پرستاری ابلاغ شده است. همچنین بر اجرای قوانین اجرا نشده پرستاری در بخش دولتی و سازمان تامین اجتماعی تاکید شد.

میرزابیگی در خصوص وضعیت تعرفه‌های پرستاری گفت: تعرفه‌های خدمات پرستاری مجددا به شورای عالی بیمه ارسال شده ا ست و در حال حاضر شورای عالی بیمه باید پاسخگوی آن باشد.

وی ادامه داد: بازتعریف و ساماندهی حوزه فعالیت پرستاری در جامعه یکی از برنامه‌های جدی ما است و این برنامه مراحل آخر را طی می‌کند و پزشکان و پرستاران وارد عرصه جدیدی شده‌اند. در صورت ساماندهی این حوزه، بسیاری از مردم می‌توانند مراقبت‌های پرستاری را در منزل دریافت کنند.

لزوم بازنگری آموزش پرستاری بالینی
هیات علمی پرستاری بالینی در دستور کار

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به بازنگری دوره‌های آموزش پرستاری بالینی گفت: در حوزه علمی، آموزشی و پژوهشی بحث بازنگری آموزش پرستاری بالینی و اجرای آزمایشی آن در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی آغاز شده است. پرستاری بالینی ما بسیار تئوریک است. در همین خصوص قرار است دانشجویان پرستاری تمام دروس تئوری را در دو سال اول بگذرانند، در سال سوم به صورت تئوری- عملی واحدها ارائه می‌شود و در سال چهارم دروس به طور کامل عملی می‌شود. همچنین چهار تا شش ماه آخر نیز به تناسب گرایشی که انتخاب می‌کنند، دوره‌های عملی را طی می‌کنند. همچنین راه‌اندازی هیئت علمی پرستاری بالینی در دستور کار است.

تحصیل 55 هزار دانشجوی پرستاری در مقاطع مختلف

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به تعریف برگزاری دوره‌های کوتاه مدت PRACTITIONER با همکاری انجمن های علمی و مجامع حرفه‌ای گفت: در همه دنیا این دوره‌ها وجود دارد و در ایران نیز باید وجود داشته باشد. در حال حاضر در 185 دانشکده پرستاری بیش از 55 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند. با توجه به نیاز کشور این ظرفیت‌ها افزایش می‌یابد و در دوره کارشناسی نیز ابلاغ شده است که جذب دانشجو تا دو برابر ظرفیت افزایش یابد.

کمبود 200هزار پرستار در کشور
راه‌اندازی دوره‌های ویژه برای پرستاران ارشد


میرزابیگی با بیان اینکه در کشور در حدود 200هزار پرستار کم داریم، گفت: برنامه‌ریزی‌ها در راستای افزایش ظرفیت پرستاری در این دولت آغاز شده است و اجرای سیاست‌های جدید مشخص می‌کند ما ظرفیت‌های پرستاری را باید افزایش دهیم.

نیاز کشور به پرستاران چند پیشه

وی افزود: ما به پرستارانی چند پیشه نیاز داریم که در دنیا برای آنها دوره‌های کوتاه مدتی برگزار می‌شود. 18 دوره برای آنها تعریف شده است که پنج دوره از ابتدای مهر آغاز می‌شود. سطح کسانی که شرکت می‌کنند، کارشناس است و این دوره‌ها سه تا شش ماه طول می‌کشد. از انجمن‌های علمی نیز دعوت کردیم که کار را به دست بگیرند.

میرزابیگی در رابطه با سطح‌بندی خدمات پرستاری و لزوم تربیت کمک پرستارهای یک ساله گفت: ما در عرصه ارائه خدمات پرستاری سه سطح اولیه، عمومی و تخصصی داریم و باید در این سه سطح نیز نیرو داشته باشیم. در هیچ کجای دنیا در عرصه مراقبت‌های اولیه نیروی باسواد دانشگاهی به کار گرفته نمی‌شود.

وی ادامه داد: در گذشته در کشور قبل از دوره کارشناسی سطوحی تحت عنوان کمک بهیار، بهیار و کاردانش داشتیم، اما از دهه 70 تا امروز این سه دوره حذف شده‌اند و پرستار کارشناسی تبدیل به دم دستی‌ترین نیرو شده است و باید خدمت اولیه به بیماران ارائه کند که گاهی این اقدامات به همراهان بیمار واگذار می‌شود. در نتیجه ما در این عرصه دوره‌ای را تحت عنوان بهیاری یکساله یا کمک پرستاری با 33 شرح وظیفه تعریف کردیم. این شرح وظایف نیاز به اینکه پرستار دانشگاهی آنها را انجام ندهد، ندارد.

میرزابیگی ادامه داد: در این زمینه اعلام کردیم نهادهای غیردولتی، انجمن‌های علمی و گروه‌های حرفه‌ای می‌توانند با معاونت پرستاری تفاهم نامه‌ای برای تربیت نیرو امضا کنند. همچنین اعلام می‌کنیم که هر کس شرایط تربیت رده غیردانشگاهی اعم از بهیاری یکساله و کمک پرستاری را دارد، می‌تواند تحت نظارت وزارت بهداشت در این عرصه فعالیت کند.

وی با اشاره به نظارت وزارت بهداشت بر تربیت این نیروها گفت: ما مکانیزم نظارتی را تصویب کرده‌ایم که این تخلفات را به حداقل برساند. شرح وظیفه‌ای نیز در این خصوص تعریف شده است. این نیروها در تیمی فعالیت می‌کنند که یک پرستار مدیر آن است و تناسب آنها با پرستاران رعایت می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اشکالاتی که در دوره‌های تربیت کمک بهیاری چهارماهه وجود داشت، گفت: از بسیاری نقاط گزارش‌هایی رسیده است که این نیروها بر کار تسلط کافی ندارند و آموزش‌ها ناکافی بوده است. به همین دلیل این دوره‌ها یکساله شد.

وی همچنین با انتقاد از به کار بردن برخی الفاظ مانند "پرستار مهارتی" توسط برخی، گفت: ما نمی‌توانیم تصور کنیم با وجود 185 دانشکده پرستاری، 1500 هیئت علمی و 140 هزار پرستار فارغ التحصیل، 10هزار نفر نیرو که در عرصه مراقبت‌های اولیه قرار است تربیت شوند، اختلالی برای کار پرستاری ایجاد کنند. در مجموع جهت جبران کمبود نیروی پرستار، کمک پرستار و بهیار یک ساله تربیت نمی‌شود، بلکه این موضوع برای حوزه‌های تفکیک شده است و ما باید در همه سطوح نیرو داشته باشیم.

افزایش پرداختی به پرستاران
تغییر مبنای پرداخت از 22.5 به 27.5 درصد

میرزابیگی در خصوص افزایش پرداختی وزارت بهداشت به پرستاران گفت: وزارت بهداشت اولین وزارتخانه‌ای بود که در اسفند 92 بدهی پرستاران را در عرصه کارانه و اضافه کار به روز رساند و به صفر کرد. بحث پرداخت کارانه و تغییر مبنای آن نیز از 22.5 درصد به 27.5 درصد و همچنین پر داخت آن با ضریب 1.7 از مهر سال 93 صورت گرفت.

وی افزود:‌از 26 بهمن سال 93 نیز ابلاغ عملکردی توسط دکتر هاشمی صورت گرفت و تا آخر خردادماه نیز به صورت آزمایشی اجرا شد. در حال حاضر نیز به گفته وزیر بهداشت نیروها می‌توانند بین نظام پرداخت عملکردی و نظام پرداخت قبلی با مبنای 27.5 درصد و منبع 1.7 درصد انتخاب کنند.

وی افزود: از سال 76 و قبل از آن فاصله پرداختی بین همه گروه‌ها وجود داشته است. در این دولت اولین بار است که مبنا از 22.5 به 27.5 درصد رسیده است. ممکن است بگوییم که این میزان کم است، اما باید نواقص و دستاوردها را در کنار هم ببینیم.

میرزابیگی در خصوص اختلاف دستمزد پرستاران شرکتی و رسمی گفت: در آخرین دستور العملی که ابلاغ شده، رقم دستمزد پرستاران شرکتی با سایر مزایا اعلام شده است. یک کارشناس پرستاری شرکتی یک میلیون و 750 هزار تومان باید دریافت کند و همچنین از قوانین ارتقای بهره‌وری و پرداخت عملکردی و تمام مزایای یک پرستار رسمی استفاده کند.

مجوز استخدام 7000 نیرو با اولویت پرستاری


میرزابیگی در خصوص رفع کمبود نیرو در گروه‌های پرستاری و راهکارهای این معاونت گفت: تا امروز در حدود 9000 پرستار جذب شده‌اند. همچنین مجوز استخدام 7000 نفر از دولت برای بخش‌ها و بیمارستان‌های تازه تاسیس با اولویت پرستاری گرفته شده است.

سریال پرستاران در راه است

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به لزوم نشان دادن چهره علمی، فرهنگی، کاری و حرفه‌ای پرستاران گفت: ساخت یک سریال پنجاه قسمتی با هدف نشان دادن چهره واقعی و زحمات پرستاران کلید خورده است که امیدواریم در روز پرستار این سریال آغاز شود.

اضافه شدن واحدهای اخلاق پرستاری به دروس پرستاری

وی در خصوص بحث اخلاق پرستاری و مراقبت‌های معنوی گفت: در زیرمجموعه شورای عالی اخلاق پزشکی کمیته اخلاق پرستاری تشکیل شده و در حال فعالیت است. همچنین واحدهای اخلاق پزشکی و مراقبت‌های معنوی نیز به دروس پرستاری اضافه می‌شود و طی چند ماه آینده دوره‌هایی در این خصوص و در زمینه ارتباط پرستار با بیمار برگزار می‌شود.

وی افزود: پرستاری 517 وظیفه دارد و 33 وظیفه نیروهای کمک پرستاری یا بهیاری یک ساله همیشه در حوزه کمک پرستاری بوده است. چند سال است در سه حوزه کمک بهیار، بهیار و کاردانی نیرو کم شده است. در نتیجه بخشی از آن وظایف به پرستاران و همراهان بیمار منتقل شد‌ه‌اند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X