ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مزیت های استفاده از فناوری ارتباطات در صنعت نفت و گاز

مزیت های استفاده از فناوری ارتباطات در صنعت نفت و گاز

آی سی تی پرس/ در طی سالیان اخیر کشورهای آمریکای لاتین؛ آفریقا و روسیه توانسته‌اند خود را به قویترین و روبه‌رشدترین بازارهای نفت و گاز دنیا تبدیل کنند. شرکتهای زیادی در این مناطق با اعزام کارگران و کارمندان خود در حال حفاری و استخراج نفت و گاز هستند.

فناوری ارتباطات باعث شده تا کاربران گوشیهای تلفن همراه و تبلتها ۲۴ ساعت شبانه‌روز با هم در ارتباط باشند. بحث اینترنت اشیاء نیز روزبروز در حال گسترش است. با فناوری اینترنت اشیاء میتوان هر نوع وسیله‌ای که فکر آن را میکنید بدون دخالت انسان به هم وصل کرد.

اما شاید این سئوال مطرح شود که این دو حوزه؛ نفت و گاز و ارتباطات؛ چه ربطی به هم دارند؟ در پاسخ باید گفت که فناوری ارتباطات و اطلاعات مزیتهای بسیار زیادی برای صنعت نفت و گاز به همراه می‌آورد؛ بویژه در دنیای امروز که خیلی از منابع نفت و گاز در منطق دورافتاده این جهان قرار گرفته‌اند.
پروژه‌ها می‌توانند در زمان واقعی و در لحظه اتفاق بیافتند

گرفتن اطلاعات روی سیستم ابر نه تنها این پروسه را ساده‌تر می‌کند بلکه به کاربران کمک می‌کند تا از هر نقطه‌ای در دنیا به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. لازم نیست تا تصمیم‌گیرندگان منتظر بازگشت نیروهای خود به دفتر مرکزی باشند تا بتوانند اطلاعات اولیه و ورودی را از آنها بگیرند.

حالا نقش اینترنت اشیاء در فرآیند چیست؟ اینترنت اشیاء تمام منطقه را زیرنظر خواهد داشت؛ و هر تغییری که رخ دهد اطلاعات لازم را به شرکت ممنوعه خواهد داد. به این ترتیب با استفاده از این فناوری نیازی به نیروی انسانی عظیم در منطقه نخواهد بود و افراد خبره و متخصص می‌توانند در جاهایی بکار گرفته شوند که بیشتر به آنها نیاز است.

دیتا از دقت بیشتری برخوردار خواهد بود
در گذشته اطلاعات بصورت دستی ذخیره می‌شدند. روی کاغذ نوشته میشد و توسط متصدی مربوطه ضبط می‌شد. به این ترتیب احتمال بروز خطا افزایش مییافت.

اما امروزه اطلاعات در محل و بر روی تبلت یا هر دستگاه دیگری ذخیره می‌شوند. اگر اطلاعات روی سرور مرکزی یا روی ابر ذخیره شوند این مرحله اولین و آخرین در این فرآیند خواهد بود؛ در نتیجه هم فرآیند سریعتر انجام می‌شود و هم دقت و امنیت بالاتر می‌رود.

از هدر رفتن زمان و نیرو جلوگیری می‌شود
دستگاه‌های الکترونیکی که از GPS استفاده می‌کنند می‌توانند محلهای مورد نیاز خود را کاملا ارزیابی کنند که باعث افزایش کارایی و ایمنی فرآیندها از چند جهت میشود. مثلا اگر شرایط اضطراری پیش بیابد با استفاده از GPS می‌توان محل دقیق آن و اعزام تیم کارشناسی را مشخص نمود و حتی اگر نیاز به تخلیه افراد در شرایط خاص باشد GPS بیشترین کمک را تیم خواهد کرد.

نگهداری تجهیزات ساده‌تر می‌شود
اینترنت اشیاء قادر خواهد بود تا تمام ارزیابیهای مربوط به حفظ و نگهداری تجهیزات را انجام دهد و در صورت نیاز افراد متخصص را از وجود ایراد آگاه کند. با این فناوری دستگاه‌ها قادر هستند که بصورت روزانه یا حتی ساعتی گزارش تهیه کنند.

با تمام این اوصاف هنوز برخی شرکتهای نفت و گاز نسبت به بکارگیری این فناوری تردید دارند چرا که نگران مسائل امنیتی و خطرات آن هستند. دلیل این ترس و واهمه نامعلوم است؛ ولی تهدیدات استفاده از این فناوریها فقط متوجه صنعت نفت و گاز نیست و مانند سایر صنایع شاخصهای امنیتی دقیقتری باید اتخاذ شود تا از اطلاعات محافظت شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده