ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

محیط زیست قربانی بی‌صدای جنگ

محیط زیست قربانی بی‌صدای جنگ

ایسنا/ نایب رییس مرکز ملی صلح و محیط زیست با اشاره به اینکه 4.9 میلیون هکتار از جنگل‌ها در طی جنگ ویتنام از بین رفت، به اهمیت روز جهانی مقابله با آثار جنگ و مخاصمات در طبیعت اشاره کرد و افزود: محیط زیست قربانی ساکت و بی‌صدای جنگ است.

اشرف مجتهد شبستری در "هفتمین اجلاس بین‌المللی مقابله با تاثیرات جنگ در محیط زیست" با اشاره به اینکه 6 نوامبر از سوی سازمان ملل به عنوان روز مقابله با آثار جنگ و مخاصمات در محیط زیست نامگذاری شده است، گفت: موفقیت و شکست در جنگ خسارات و تخریب شهر و زندگی مردم را در پی دارد. سازمان ملل در سال 2001 به این نتیجه رسید که محیط زیست نیز از قربانیان اصلی جنگ است و جنگ، آلودگی آب، خاک، محصولات زراعی، از بین رفتن جنگل‌ها و کشته شدن حیوانات را در پی دارد.

به گفته مجتهد شبستری، طبق مطالعات سازمان ملل مشخص شد که در پایان جنگ جهانی دوم 40 درصد از تخاصمات داخلی به نحوی به استثمار منابع طبیعی شامل طلا، الماس، نفت، خاک حاصلخیز، آب و... منجر شده است که احتمالا چنین تخاصماتی در آینده دو برابر خواهد شد.

نایب رییس مرکز ملی صلح و محیط زیست با اشاره به اینکه سیاستمداران شروع جنگ را توجیه می‌کنند، گفت: توجیه جنگ در هر شرایط باعث بدبختی غیرنظامیان می‌شود و آنچه در سال‌ها و نسل‌ها تهیه و تولید شده است، طی جنگ از بین می‌رود، از جمله جنگ ویتنام که طی آن 4.9 میلیون هکتار از جنگل‌ها از بین رفت و خسارات بسیاری به مزارع وارد شد و عواقب شومی برای اکوسیستم منطقه به همراه آورد.

مجتهد شبستری خاطرنشان کرد: روز جهانی مقابله با آثار جنگ در طبیعت به این موضوع تاکید می‌کند که محیط زیست قربانی ساکت و بی‌صدای جنگ است.
نایب رییس مرکز ملی صلح و محیط زیست در ادامه بیانیه بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل را قرائت کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی جلوگیری از بهره‌کشی محیط زیست در جنگ و درگیری مسلحانه 6 نوامبر 2014 برابر با 15 آبان ضمن تاکید بر حفاظت از محیط زیست در برابر آثار جنگ، خواستار جلوگیری از درگیری‌های آینده برسر منابع طبیعی شد.
متن این بیانیه بدین شرح است: «در حالی که جامعه بین‌المللی در حال آماده‌سازی دستور کار توسعه پایدار برای بعد از 2015 است، رسیدگی به این چالش‌ها ضروری‌تر می‌شود.

باید از تمامی ابزاری که در اختیار داریم، از گفت‌وگو گرفته تا میانجی‌گری و دیپلماسی بازدارنده برای حفظ و استفاده پایدار از منابع طبیعی استفاده کنیم تا مانع شعله‌ور شدن جنگ و تهیه پول برای کارگزار، همچنین بی‌ثبات کردن بنیادهای شکننده صلح شویم.
اجازه دهید راه‌حل‌هایی معنادار ارائه دهیم تا جوامع محلی را برای ایجاد دانش دسته‌جمعی به منظور پیشبرد مشارکت خوب برای حفظ محیط زیست به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر صلح‌سازی و توسعه پایدار ترغیب کند».

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X